Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 13:00 Autor: PAP

Norwegia/ Minister zdrowia podała się do dymisji, udowodniono jej plagiat

Norweska minister zdrowia i opieki Ingvild Kjerkol z Partii Pracy podała się w piątek do dymisji po decyzji komisji uniwersyteckiej, unieważniającej jej pracę magisterską z powodu zapożyczeń cudzych tekstów. Wcześniej z podobnej przyczyny ustąpiła minister nauki.

Tematem obronionej w 2021 roku pracy magisterskiej Kjerkol był system zarządzania w ochronie zdrowia. "Uznałem, że minister trudno będzie kontynuować pracę na tym wymagającym stanowisku" - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store, przyjmując jej dymisję.


Komisja Uniwersytetu Północnego orzekła, że "podobieństwo do cudzych tekstów to zamierzone oszustwo". Z tą opinią nie zgodziła się Kjerkol, która przekonywała, że "nie miała zamiaru popełnić plagiatu".


Według norweskiego nadawcy publicznego NRK w pracy minister zdrowia występuje 60 zapożyczeń z innych źródeł.


O możliwym plagiacie Kjerkol media poinformowały na początku stycznia, gdy studenci za pomocą programów sztucznej inteligencji porównali jej pracę magisterską z innymi tekstami. Wówczas również wyszło na jaw, że dużą część swojej pracy naukowej z prawodawstwa skopiowała ówczesna minister nauki i szkolnictwa wyższego Sandra Borch z Partii Centrum. Polityk w połowie stycznia ustąpiła ze stanowiska, przyznając się do błędu.


Daniel Zyśk (PAP)


zys/ ap/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:40 Europejskie puchary - Budapeszt, Stambuł i Lipsk gospodarzami finałów w 2026 roku Budapeszt będzie w 2026 roku gospodarzem finału Ligi Mistrzów, Stambuł - Ligi Europy, a Lipsk - Ligi Konferencji - zdecydował Komitet Wykonawczy Europejskiej… » więcej 2024-05-22, godz. 16:40 Kazachstan/ Po powodziach: władza twierdzi, że pomaga, ofiary mówią, że to blef Katastrofalne, największe od 80 lat powodzie, które na przełomie wiosny i zimy nawiedziły Kazachstan, pozbawiły domów tysiące osób; władze co dzień informują… » więcej 2024-05-22, godz. 16:40 Senat za poprawkami do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii (opis) Czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną… » więcej 2024-05-22, godz. 16:40 CIS: Senat przyjął bez poprawek nowelizację specustawy dotyczącej obywateli Ukrainy w Polsce (komunikat) - Centrum Informacyjne Senatu informuje: 22 maja br. Senat przyjął bez poprawek nowelizację specustawy dotyczącej obywateli Ukrainy w Polsce. Stanowisko… » więcej 2024-05-22, godz. 16:40 Prognoza pogody na 23 i 24 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od Wysp Brytyjskich przez centrum kontynentu po Morze Czarne i Bałkany rozciągać się będą ośrodki… » więcej 2024-05-22, godz. 16:30 MZ planuje zmiany w wynagrodzeniach dla rezydentów Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »