Radio Opole » Kraj i świat
2024-03-03, 13:40 Autor: PAP

Rosja/ Kilkaset osób stoi w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie Nawalnego

Kilkaset osób stoi w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Pogrzeb lidera antykremlowskiej opozycji odbył się w piątek.

Serwis Astra napisał, że na złożenie kwiatów czeka ponad 400 osób. (https://t.me/astrapress/50062) Według kanału SOTA z wejścia na cmentarz usunięto barierki z wykrywaczami metalu. Z relacji mediów wynika, że sytuacja na miejscu jest spokojna.


Niezależny serwis Agientstwo podkreślił, że góra kwiatów na grobie Nawalnego sięga metra i jest kilka razy dłuższa od samego miejsca pochówku. (https://t.me/agentstvonews/5289)


Projekt porównał materiały nagrane kilka dni po pochówku prezydenta Borisa Jelcyna i ostatniego przywódcy ZSRS Michaiła Gorbaczowa. Nawet ich nie żegnano tak jak Nawalnego - ocenił serwis.


Rosja żegna się z jednym z głównych polityków - dodano. Jednak wielu mieszkańców kraju mogło nawet się o tym nie dowiedzieć; w prokremlowskch mediach pojawiły się jedynie skąpe informacje na ten temat, zaś kanały federalne w ogóle przemilczały tę kwestię - czytamy.


W piątek na nabożeństwo nad trumną Nawalnego policja nie wpuściła tysięcy osób, chcących się z nim pożegnać. Ludzie skandowali jego imię, a także hasła: „Nie boimy się”, „Rosja będzie wolna”. Obsypywano kwiatami jego karawan po drodze na cmentarz.


Rosyjskie opozycyjne źródła twierdzą, że w pogrzebie Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie uczestniczyło ok. 16,5 tys. ludzi.


Organizacja OWD-Info podała, że rosyjskie władze zatrzymały w związku z pogrzebem 15 osób w Moskwie i 89 w innych 18 miastach.


Eksperci amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną ocenili, że Kreml najpewniej nie rozkazał dławienia przejawów antywojennych nastrojów podczas pogrzebu, by nie wywoływać większego oburzenia. (PAP)


ndz/ zm/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 15:20 Ekstraklasa piłkarska – Vukovic: dodatkowej presji nie czuję „Nie czuję żadnej dodatkowej presji, oprócz tej, jaką sam sobie narzucam” - powiedział trener piłkarzy Piasta Gliwice Aleksandar Vukovic. Jego zespół… » więcej 2024-04-12, godz. 15:20 CBS News: USA spodziewają się ataku odwetowego Iranu na Izrael jeszcze w piątek (krótka) Władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na irańską placówkę w Damaszku - podała… » więcej 2024-04-12, godz. 15:20 Aktor Mieczysław Grąbka spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie Aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, reżyser i emerytowany wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych Mieczysław Grąbka spoczął w piątek na cmentarzu… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Prognoza pogody na 13 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa pozostanie pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi i ośrodkami licznie rozlokowanymi… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Wiceszef MSZ: ciało Damiana Sobola jest już w Polsce (opis) Jak poinformował w Sejmie wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, ciało polskiego wolontariusza Damiana Sobola, który zginął w Strefie Gazy jest już… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Sejm uchwalił ustawę o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług Sejm uchwalił w piątek ustawę o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług wraz z poprawkami wniesionymi podczas drugiego czytania. Wprowadzone… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Ekstraklasa piłkarska - Siemieniec: nie ma znaczenia jak zagra przeciwnik W roli faworyta lider ekstraklasy Jagiellonia przystąpi do niedzielnego meczu u siebie z Cracovią, którą poprowadzi nowy trener. Szkoleniowiec białostoczan… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Sejm za rozszerzeniem umowy o pomocy prawnej między Polską a Ukrainą Sejm przyjął w piątek jednogłośnie ustawę o ratyfikacji protokołu rozszerzającego polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych ws… » więcej 2024-04-12, godz. 15:10 Trynidad/ Siedmioro dzieci zmarło w wyniku zakażenia infekcją bakteryjną W szpitalu w Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, zmarła siódemka niemowlaków w wyniku infekcji bakteryjnej - poinformował w piątek północno wschodni… » więcej 2024-04-12, godz. 15:00 Wrocław/ Protest migrantów i przedstawicieli organizacji lewicowych Migranci mieszkający we Wrocławiu i przedstawiciele organizacji lewicowych protestowali w piątek przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Domagali się ponownego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »