Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 16:10 Autor: PAP

KPRM: Polska i Łotwa: razem rozwiązujemy wspólne problemy (komunikat)

- KPRM informuje:


Premier Donald Tusk spotkał się z Premier Łotwy Eviką Siliną, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie. Szefowie rządu omówili również akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej czy przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem. Szefowa łotewskiego rządu podkreśliła, że dotychczasowa współpraca między krajami układała się pomyślnie.


Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejszym tematem dla naszego regionu jest aktualnie bezpieczeństwo. Wspomniał również o wzmocnieniu NATO, dzięki przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Tematem rozmów była również sytuacja w Mołdawii.


- Rozmawialiśmy przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa – Łotwy, Polski, całego regionu Unii Europejskiej i NATO – poinformował Premier Donald Tusk.


Zagrożenie ze strony Rosji jest realne i państwa europejskie oraz NATO muszą podjąć działania, które zwiększą nasz potencjał militarny.


- Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu i agresja rosyjska na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.


Państwa Unii Europejskiej i NATO muszą dalej wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjskim agresorem. Łotwa to doskonale rozumie.


- Powinniśmy współpracować z Unią Europejską i NATO i nadal będziemy najgłośniejsi w podkreślaniu tego, że potrzebne jest odpowiednie wsparcie dla Ukrainy – tak, aby mogła wygrać tę wojnę. Nasza przyszłość w zasadzie zależy od tej współpracy – przekazała szefowa łotewskiego rządu.


Zapewnienie bezpieczeństwa rolnikom jest priorytetem dla obu rządów. Problem związany z nadwyżkami żywności i zboża, czyli problem nierównej konkurencji, to nie tylko kwestia Ukrainy. Rynek w Europie i w Polsce destabilizowany jest przez niekontrolowany napływ produktów z Rosji i Białorusi. Łotwa wprowadziła embargo na produkty z Rosji. Polski rząd również rozważy taką możliwość.


- Łotwa zdecydowała się na embargo, jeśli chodzi o produkty rosyjskie. Taka była decyzja łotewskiego parlamentu. Chcę powiedzieć, że będziemy pilnie studiowali tę decyzję łotewską i nie wykluczam, że także Polska podejmie tutaj stosowną inicjatywę – mówił Premier Donald Tusk.


Premier Łotwy Evika Silina zadeklarowała wsparcie dla polskiego rządu, jeśli podejmiemy decyzję o nałożeniu embargo na rosyjskie produkty.


- Nałożyliśmy embargo na produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Z otwartością podzielimy się z Polską tym, co zrobiliśmy. Jeżeli Polska zdecydowałaby się na takie same kroki, my będziemy w tym wspierać, będziemy waszym partnerem w tym działaniu – zaznaczyła Premier Evika Silina.


Premier Donald Tusk przedstawił również działania, które podejmie Warszawa i Ryga na rzecz zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa m.in. energetycznego czy transportowego.


- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to pracujemy nad integracją naszych sieci energetycznych z Polską. Mamy już plan działania i wszystko jest wprowadzane po obu stronach – podkreśliła łotewska Premier.


Szef polskiego rządu podziękował łotewskiej Premier za dotychczasową udaną współpracę.


- Cieszę się, że w tych wszystkich kluczowych sprawach mamy pełne zrozumienie w stolicach regionu, a między Rygą a Warszawą te relacje są naprawdę świetne. Też tak się dobrze składa, że współpracujemy bardzo dobrze z panią Premier w Brukseli, jesteśmy z tej samej rodziny politycznej, to też ułatwia nam ustalanie wspólnych stanowisk. Umówiliśmy się właśnie na taką wspólną pracę i wspólne stanowiska także w Brukseli – zaznaczył Premier Donald Tusk.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP w likwidacji SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ ero/ sdd/


Kraj i świat

2024-04-20, godz. 13:20 Bałkany/ NATO: zwiększamy liczbę i siłę misji pokojowych w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu sił rezerwowych w ramach misji KFOR w Kosowie oraz EUFOR Altea w Bośni i Hercegowinie - poinformował Głównodowodzący… » więcej 2024-04-20, godz. 13:20 Diamentowa Liga - udany początek sezonu Kaczmarek w Xiamen Natalia Kaczmarek przebiegła 400 m w 50,29 i zajęła drugie miejsce w pierwszym w tym roku lekkoatletycznym mityngu Diamentowej Ligi w chińskim Xiamen. Wygrała… » więcej 2024-04-20, godz. 13:10 Manowska odmówiła sześciorgu sędziom TS zwołania posiedzenia Przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska odmówiła sześciorgu sędziom TS zwołania posiedzenia pełnego składu Trybunału w celu zmiany regulaminu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:10 Bułgaria/ Rośnie liczba zachorowań na krztusiec, dwa wypadki śmiertelne Ponad 250 zachorowań na krztusiec odnotowano w Bułgarii w ostatnim tygodniu. Zmarła dwójka niemowląt. Minister zdrowia Galia Kondewa poinformowała, że w… » więcej 2024-04-20, godz. 12:50 Kraków/ "Wielki Gatsby" Fitzgeralda od soboty na scenie Teatru Słowackiego Blisko 100 lat po publikacji książki 'Wielki Gatsby' Francisa Scotta Fitzgeralda opowieść o wielkim marzeniu, miłości, rozczarowaniu i pustce zostanie przedstawiona… » więcej 2024-04-20, godz. 12:50 Prof. Cudnoch-Jędrzejewska: nie utraciłam prawa kandydowania na rektora WUM Nie utraciłam prawa ubiegania się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - napisała w oświadczeniu prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska… » więcej 2024-04-20, godz. 12:40 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w regionie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami, jakie od sobotniego wieczora wystąpią na obszarze całego… » więcej 2024-04-20, godz. 12:40 Niemcy/ Minister stanu: ambasady muszą być lepiej chronione przed szpiegostwem Po niedawnym zatrzymaniu w Niemczech dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo dla Rosji, minister stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Anna Luehrmann… » więcej 2024-04-20, godz. 12:40 W. Brytania/ Rząd odrzuca propozycję UE w sprawie swobody przepływu dla młodzieży Wielka Brytania odrzuciła propozycję Unii Europejskiej, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas… » więcej 2024-04-20, godz. 12:20 Belgia/ Partie koalicyjne nie są zgodne w sprawie uznania państwa palestyńskiego Sześć z siedmiu partii koalicji rządzącej w Belgii opowiada się za uznaniem państwa palestyńskiego, ale jedna - frankofońska partia liberalna Ruch Reformatorski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »