Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 10:40 Autor: PAP

Ruszył nabór do 6. edycji programu POLONISTA NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia. Wnioski można zgłaszać do 26 kwietnia br.

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Jest on adresowany do studentów i doktorantów z kierunków polonistycznych, polonoznawczych lub programów polskich, realizowanych m.in. w ramach studiów slawistycznych (w zakresie języka polskiego, kultury polskiej i wiedzy o Polsce), oraz do naukowców z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych.


W ramach programu zagraniczni studenci i doktoranci mogą otrzymać stypendia na pełne lub częściowe studia polonistyczne na wybranych uczelniach w Polsce. Językiem studiów jest język polski.


Z kolei zagraniczni naukowcy – stypendyści programu POLONISTA NAWA - mogą realizować trwające od 3 do 12 miesięcy projekty badawcze na polskich uczelniach, także w języku angielskim.


Od roku akademickiego 2023/2024 polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą zaś realizować projekty badawcze i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach akademickich, które prowadzą studia polonistyczne, polonoznawcze lub slawistyczne z językiem polskim przynajmniej na poziomie licencjackim. Mogą się ubiegać o stypendium na realizację projektów trwających od 3 do 12 miesięcy.


O otwarciu naboru poinformowano w czwartek. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć tu: https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/program-dla-studentow-polonistyki-i-studiow-polskich


Dotychczas 13 instytucji naukowych i uczelni w Polsce gościło stypendystów programu, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Naukowcy najchętniej wybierali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.(PAP)


agt/ zan/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 17:50 UE/ Kraje członkowskie zaakceptowały nowe normy spalin Euro 7 Kraje członkowskie w Radzie Unii zaakceptowały rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla… » więcej 2024-04-12, godz. 17:50 Ekstraklasa siatkarzy – były prezes Zaksy dyrektorem Aluronu CMC Piotr Szpaczek został dyrektorem ds. biznesu w Aluronie CMC Warta Zawiercie. Do połowy lutego był prezesem innego klubu siatkarskiej ekstraklasy Zaksy Kęd… » więcej 2024-04-12, godz. 17:50 MEN: Edukacja zdrowotna w szkołach (komunikat) - Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje: W czasie wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz… » więcej 2024-04-12, godz. 17:50 Kraków/ MuFo przypomina Adama Karasia, twórcę niezwykłego zakładu fotograficznego Uchwycił pierwszy przelot samolotu nad Krakowem, portretował pokolenia jego mieszkańców, sam ulepszał sprzęt fotograficzny i tworzył rekwizyty dla swoich… » więcej 2024-04-12, godz. 17:50 Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw o aborcji (opis) Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej… » więcej 2024-04-12, godz. 17:40 Marszałek Sejmu o projektach dot. aborcji: nie zamietliśmy kwestii pod dywan Nie wyrzuciliśmy tego do kosza, nie zamietliśmy tego pod dywan - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia po decyzji Sejmu o skierowaniu czterech projektów… » więcej 2024-04-12, godz. 17:40 Portugalia/ Parlament poparł nowy rząd w głosowaniach nad wotum nieufności Jednoizbowy parlament Portugalii, Zgromadzenie Republiki, odrzucił w dwóch głosowaniach wniosek o wotum nieufności dla rządu Luisa Montenegro, złożony przez… » więcej 2024-04-12, godz. 17:40 Szwecja/ W dzielnicy, gdzie zamordowano Polaka, większa obecność policji W Skarholmen w południowo-zachodnim Sztokholmie, gdzie w środę zastrzelono 39-letniego mężczyznę polskiego pochodzenia, policja zwiększyła swoją obecność… » więcej 2024-04-12, godz. 17:40 Morawiecki (PiS): omyłkowo zagłosowałem za odrzuceniem dalszych prac nad projektem dot. kompromisu aborcyjnego Omyłkowo zagłosowałem za odrzuceniem dalszych prac nad projektem dotyczącym kompromisu aborcyjnego - napisał na X poseł PiS, były premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2024-04-12, godz. 17:30 RPA/ Ukraina zwiększa swoją obecność w Afryce, gdzie otwiera kolejne ambasady Ukraina otworzyła w mijającym tygodniu swoje placówki dyplomatyczne na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Demokratycznej Republice Konga. Kijów, rozpoczynając… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »