Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 10:40 Autor: PAP

Kosiniak-Kamysz: projekt Trzeciej Drogi ws. aborcji jest jedynym, który może wejść w życie

Zapraszamy koalicjantów do poparcia jedynego projektu ws. aborcji, który może wejść w życie - powiedział jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz, mówiąc o projekcie jego formacji. Według niego żadna z pozostałych propozycji nie zostanie zaakceptowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kosiniak-Kamysz był pytany w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy Trzecia Droga "da się przekonać" do któregoś z projektów koalicjantów dotyczącego kwestii aborcji.


Polityk odparł, że można odwrócić to pytanie i zastanowić się, czy któryś z koalicjantów zechce poprzeć ich projekt. Ocenił, że politycy Trzeciej Drogi zachowali się "fair" - zarówno wobec wyborców, jak i wobec koalicjantów, bo realizują to, co zapowiadali przed wyborami.


"Każda inna ustawa (...) liberalizująca (przepisy aborcyjne) - a ta, którą my proponujemy, jest liberalizującą - każda inna oprócz naszej nie zostanie zaakceptowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i o tym dobrze wiemy, więc to jest tylko i wyłącznie gonienie króliczka (...) My chcemy zrobić coś, co jest realne, możliwe i (…) zapraszamy do poparcia jedynego projektu, który jest możliwy do wejścia w życie" – powiedział Kosiniak-Kamysz.


"Dziwiłbym się, jeżeli ktoś z Lewicy czy z Platformy nie zagłosuje za projektem liberalizującym te zasady, które są dzisiaj, pomimo że ma swoje inne cele w tym zakresie, ja to szanuję, ale trzeba się też poruszać bardzo realnie i głosować za tym, co jest możliwe do przyjęcia, a nie za marzeniami" – dodał.


We wtorek marszałek Sejmu i jeden z liderów Trzeciej Drogi Szymon Hołownia przekazał, że jest plan, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu w początkach marca zająć się projektami dot. liberalizacji aborcji. Wśród nich jest projekt złożony w ubiegłym tygodniu przez Trzecią Drogę, który "odwraca" wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w sprawie zmian przepisów aborcyjnych wykraczających poza powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego.


Oprócz projektu Trzeciej Drogi pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania.


W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.


Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r. (PAP)


wni/ godl/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 16:40 Premier o głosowaniu ws. projektów dotyczących aborcji: to pokazuje, że na pewno pójdziemy w dobrą stronę Piątkowe głosowanie w Sejmie ws. projektów ustaw dotyczących aborcji pokazuje, 'że na pewno pójdziemy w dobrą stronę i żeby uznać wreszcie, że tak naprawdę… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Sejm/Głosowanie ws. komisji dot. aborcji: Morawiecki się wstrzymał, Cieszyński za (krótka5) Większość posłów PiS było przeciw powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Inaczej zagłosowali Janusz Cieszyński… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Dyrektor Muzeum Historii Polski: Za dwa lata w MHP stanie rekonstrukcja rezydencji królewskiej Villa Regia Za dwa lata odwiedzający Muzeum Historii Polski będą mogli obejrzeć zrekonstruowaną majestatyczną klatkę schodową jednego najwspanialszych pałaców XVII-wiecznej… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Rosa (KO): przed nami pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej ds. aborcji i ciężka praca Przed nami pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej ds. aborcji i ciężka praca - powiedziała PAP członkini komisji Monika Rosa (KO). Dodała, że członkowie… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Posłowie Polski 2050 za dalszymi pracami nad przepisami aborcyjnymi, PSL podzielone Wszyscy posłowie Polski 2050-TD opowiedzieli się w piątek przeciwko odrzuceniu czterech projektów dotyczących przepisów aborcyjnych, a tym samym za dalszymi… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Eminem zaprasza swoich superfanów do udziału w jego filmie dokumentalnym W lutym media obiegła informacja, że Eminem będzie współproducentem filmu dokumentalnego „Stans”, poświęconego zjawisku, czasem wręcz obsesyjnych… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Ekstraliga hokejowa – Marek Ziętara trenerem Comarch Cracovii Marek Ziętara został nowym trenerem hokeistów Comarch Cracovii - poinformował krakowski klub. 53-letni szkoleniowiec podpisał roczny kontrakt, w którym zawarto… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sejm/ Hołownia: dopóki o aborcji debatowały kobiety było merytorycznie (krótka 4) Dopóki o aborcji debatowały kobiety z różnych stron sceny politycznej, debata była merytoryczna. W momencie jak zaczęli na mównice wchodzić mężczyźni… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (opis) Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasadnicze jej zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sztab Generalny ogłasza konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35, nagrodą dla zwycięzcy - zaproszenie na prezentację pierwszego polskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »