Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 09:20 Autor: PAP

Francja/ Perspektywa wysłania oddziałów bojowych na Ukrainę nierealistyczna

Nie milkną echa po słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona o możliwości wysłania wojsk lądowych na Ukrainę. Biorąc jednak pod uwagę nastawienie sojuszników i nastroje opinii publicznej w samej Francji, propozycja Macrona wydaje się nierealistyczna, choć analitycy podkreślają znaczną zmianę jego stanowiska względem Rosji i Ukrainy.

Prezydent Francji zadeklarował w poniedziałek po spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę w przyszłości.


Po tych słowach, a także po wcześniej podpisanej francusko-ukraińskiej umowie w sprawie bezpieczeństwa, media oceniły, że Macron stał się jednym z największych orędowników pomocy dla Ukrainy, choć w początkowej fazie rosyjskiej inwazji nic tego nie zapowiadało.


Poniedziałkowa wypowiedź potwierdza zmianę stanowiska prezydenta wobec Rosji – ocenił w rozmowie z PAP dr Thibault Fouillet, dyrektor naukowy Instytutu Studiów Strategicznych i Obronnych (IESD) na Uniwersytecie Jean-Moulin Lyon III. "(Macron) jest obecnie daleki od pozycji mediatora, który nie chciał upokarzać Rosji, używając jego słów z 2022 roku" – dodał Fouillet.


Według analityka najważniejszą częścią przemówienia Macrona było jednak zdanie o potrzebie pokonania Rosji w celu zapewnienia bezpieczeństwa Europy, a nie "niezgrabny" zwrot o możliwości wysłania wojsk.


Jednak to właśnie ten zwrot jest obecnie szeroko komentowany. Kolejne państwa sojusznicze wykluczają możliwość dyslokowania wojsk na Ukrainę.


Ministrowie francuskiego rządu tłumaczyli słowa Macrona. Szef dyplomacji Stephane Sejourne oznajmił we wtorek, że niektóre z form pomocy Ukrainie mogą wymagać obecności zachodnich wojsk na terytorium tego kraju, ale "bez przekraczania progu militarnego zaangażowania".


"Wysyłanie wojsk tylko na misje wsparcia, szkoleniowe, a nawet doradcze jest całkowicie możliwe bez prowadzenia wojny z Rosją" – podkreślił Fouillet. Według niego nierealistyczne jest jednak skierowanie na Ukrainę oddziałów bojowych, co potwierdziło stanowisko krajów europejskich.


Analityk zaznaczył, że aktywny udział wojsk zachodnich w walkach na Ukrainie oznaczałby rzeczywisty stan wojny z Moskwą, choć na ograniczoną skalę. Jednak politycy francuscy nie przewidują bezpośrednich działań agresywnych. Szef resortu obrony Sebastien Lecornu zapewnił we wtorek, że "nie ma mowy o prowadzeniu wojny z Rosją".


Z kolei były minister obrony Francji Jean-Pierre Chevenement ocenił w środowym wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że stanowisko Macrona jest nieodpowiedzialne i niepokojące. Według niego komentarze głowy państwa oraz reakcja na nie państw sojuszniczych skutkują podważaniem wiarygodności francuskiej dyplomacji.


"Francuzi wybrali na prezydenta kraju Emmanuela Macrona, a nie Wołodymyra Zełenskiego. I nie oczekują, że prezydent Francji będzie przede wszystkim bronił interesów Ukrainy lub jakiegokolwiek innego kraju. Oczekują, że będzie bronił interesów Francji" – powiedział były polityk.


Wyraźny wzrost zaangażowania głowy państwa po stronie Ukrainy rzeczywiście następuje w momencie, kiedy media zauważają spadek poparcia dla Kijowa we francuskim społeczeństwie.


Jak odnotował niedawno dziennik "Le Figaro", po dwóch latach rosyjskiej inwazji na Ukrainę francuska i europejska opinia publiczna są coraz bardziej zmęczone konfliktem. O ile dwa lata temu aż 82 proc. Francuzów wyrażało poparcie dla Ukrainy, obecnie wynosi ono 58 proc.


Według opublikowanego w środę sondażu instytutu CSA, aż 76 proc. Francuzów jest przeciwnych wysyłaniu francuskich żołnierzy na Ukrainę. W opinii Stephane’a Rozesa, byłego dyrektora CSA, Macron nie może nie brać pod uwagę tych wyników.


"Dziś wojna na Ukrainie schodzi na dalszy plan w (świadomości) opinii publicznej" – zauważył Rozes w wywiadzie dla "Le Figaro". "Opinia publiczna nie zgadza się na wysłanie wojsk NATO do tego kraju, ponieważ obawia się, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli" – dodał.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ szm/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 17:20 Litwa/ W Wilnie otwarto odnowiony pałac Sapiehów W Wilnie otwarto w piątek odnowiony pałac Sapiehów na Antokolu, nazywany też małym Wersalem, będący jednym z najpiękniejszych barokowych pałaców dawnej… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa Mężczyzna zamordowany w Szwecji był narodowości polskiej, ale nie miał polskiego obywatelstwa, w związku z tym morderstwo będzie wyjaśniane przez szwedzką… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Meghan Markle i książę Harry pracują nad dwoma nowymi projektami dla Netfliksa W ramach wielomilionowej umowy, którą Meghan Markle i książę Harry zawarli z Netfliksem w 2020 r., para pracuje nad kolejnymi produkcjami. Jak wynika ze wstępnych… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 12 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wygrała z Simoną Waltert 6:3, 6:1 w pierwszym pojedynku wyjazdowego meczu Polski ze Szwajcarią w… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Kujawsko-pomorskie/ Po wypadku przejezdna DK55 koło Grudziądza (aktl.) Przejezdna jest droga krajowa nr 55 w miejscowości Mokre koło Grudziądza, gdzie samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Trzy osoby zostały ranne… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Niemcy/ Media: telewizyjna debata polityków CDU i AfD to przełamanie tabu Czołowy kandydat partii CDU w wyborach w Turyngii Mario Voigt zmierzył się w debacie telewizyjnej z landowym liderem prawicowej AfD Björnem Hoecke. Nikt przed… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 MSZ zaktualizowało ostrzeżenia dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu Ministerstwo spraw zagranicznych ostrzega przed możliwą eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zaktualizowało ostrzeżenia dla podróżujących… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 NFZ ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści próbują podszywać… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Posłanki Lewicy: 12 kwietnia jest prawdziwym Dniem Kobiet Dziś jest historyczny dzień, 12 kwietnia, który jest prawdziwym Dniem Kobiet - powiedziały w piątek posłanki Lewicy po głosowaniu ws. projektów dot. aborcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »