Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 07:40 Autor: PAP

Prezes EBI: musimy wzmocnić europejski przemysł obronny; EBI ma na to jeszcze 6 mld euro

Unia Europejska musi wzmocnić europejski przemysł obronny; Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma na ten cel jeszcze 6 mld euro - powiedziała PAP w Parlamencie Europejskim w Strasburgu prezes EBI Nadia Calvino. Proces inwestowania tych środków zostanie przyspieszony - dodała.

Calvino przyjechała do PE na debatę poświęconą działalności banku.


„Musimy wzmocnić europejski przemysł w sektorze bezpieczeństwa i obronności. Mamy kopertę 8 mld euro przeznaczoną na inwestycje w tym obszarze. To środki na badania i rozwój, technologie kosmiczne, bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie podwójnego zastosowania, krytyczną infrastrukturę, np. służącą ochronie granic. (…) Jak dotąd z tych 8 mld euro zainwestowane zostało 2 mld euro. Jest więc przestrzeń, żeby robić więcej” - powiedziała PAP Calvino po debacie.


Dodała, że niedawno EBI uruchomił nowy instrument finansowy, który zakłada inwestowanie w małe i średnie firmy oraz start-upy w tym sektorze.


„Dyskutowaliśmy o tym w ostatni piątek z ministrami finansów państw UE. Zgodziliśmy się na zwiększenie zaangażowania w sektor (produktów) podwójnego zastosowania. Przedstawię za dwa miesiące raport na temat postępów w tej kwestii. Zgodziliśmy się również, aby przyspieszyć proces inwestycji pozostałych 6 mld euro, które są przeznaczone dla europejskiego przemysłu bezpieczeństwa i obronności” – powiedziała.


„Jesteśmy gotowi robić więcej i działać mocniej w tych obszarach, które są krytyczne, kluczowe i strategiczne, aby zabezpieczyć nasze bezpieczeństwo” – podsumowała Calvino.


Posłowie do PE w przyjętej w czwartek rezolucji dotyczącej EBI podkreślili, że wojna Rosji z Ukrainą wymaga od UE "zwiększenia gotowości obronnej, a co za tym idzie - wystarczających inwestycji” i wezwali bank do zreformowania swojej listy kwalifikowalności, „tak aby amunicja i sprzęt wojskowy (...) nie były już wykluczane z finansowania przez EBI”.


Sprawę poruszyła też podczas debaty na temat obronności w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak powiedziała, potrzebny jest „nowy europejski sposób myślenia w dziedzinie obronności, ze strony instytucji, przemysłu i inwestorów”.


„Dlatego też bardzo podbudowały mnie słowa prezes Calvino, że EBI jest gotowy zrobić więcej, aby wnieść wkład we wspólne projekty, które wzmocnią europejski przemysł obronny. Wzywam państwa członkowskie do poparcia tej propozycji. Przemysł obronny w Europie potrzebuje dostępu do kapitału” - podkreśliła.


„Chciałbym zachęcić naszych publicznych i prywatnych pożyczkodawców do wspierania naszego przemysłu obronnego, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw. Również w dziedzinie obronności małe i średnie firmy stanowią trzon naszego przemysłu. Są siłą napędową innowacji. I kluczowy czynnik na jednolitym rynku” - dodała.


Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), to instytucja finansowa Unii Europejskiej, której właścicielami są jej państwa członkowskie. EBI finansuje inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE.


Grupa EBI podpisała w 2023 r. umowy o łącznej wartości 88 mld euro na ponad 900 projektów. Oczekuje się, że zobowiązania te uruchomią inwestycje o wartości około 320 mld euro, wspierając 400 tys. przedsiębiorstw i 5,4 mln miejsc pracy.


Około połowa finansowania EBI w Unii Europejskiej kierowana jest do regionów objętych polityką spójności, gdzie dochód na mieszkańca jest najniższy.


Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mal/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 17:20 Litwa/ W Wilnie otwarto odnowiony pałac Sapiehów W Wilnie otwarto w piątek odnowiony pałac Sapiehów na Antokolu, nazywany też małym Wersalem, będący jednym z najpiękniejszych barokowych pałaców dawnej… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa Mężczyzna zamordowany w Szwecji był narodowości polskiej, ale nie miał polskiego obywatelstwa, w związku z tym morderstwo będzie wyjaśniane przez szwedzką… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Meghan Markle i książę Harry pracują nad dwoma nowymi projektami dla Netfliksa W ramach wielomilionowej umowy, którą Meghan Markle i książę Harry zawarli z Netfliksem w 2020 r., para pracuje nad kolejnymi produkcjami. Jak wynika ze wstępnych… » więcej 2024-04-12, godz. 17:20 Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 12 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wygrała z Simoną Waltert 6:3, 6:1 w pierwszym pojedynku wyjazdowego meczu Polski ze Szwajcarią w… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Kujawsko-pomorskie/ Po wypadku przejezdna DK55 koło Grudziądza (aktl.) Przejezdna jest droga krajowa nr 55 w miejscowości Mokre koło Grudziądza, gdzie samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Trzy osoby zostały ranne… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Niemcy/ Media: telewizyjna debata polityków CDU i AfD to przełamanie tabu Czołowy kandydat partii CDU w wyborach w Turyngii Mario Voigt zmierzył się w debacie telewizyjnej z landowym liderem prawicowej AfD Björnem Hoecke. Nikt przed… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 MSZ zaktualizowało ostrzeżenia dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu Ministerstwo spraw zagranicznych ostrzega przed możliwą eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zaktualizowało ostrzeżenia dla podróżujących… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 NFZ ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści próbują podszywać… » więcej 2024-04-12, godz. 17:10 Posłanki Lewicy: 12 kwietnia jest prawdziwym Dniem Kobiet Dziś jest historyczny dzień, 12 kwietnia, który jest prawdziwym Dniem Kobiet - powiedziały w piątek posłanki Lewicy po głosowaniu ws. projektów dot. aborcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »