Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 06:10 Autor: PAP

Kanada/ Media: rząd przywraca wizy dla Meksykanów

Rząd Kanady częściowo przywróci wizy dla osób z meksykańskimi paszportami, po siedmiu latach ruchu bezwizowego. Zmiany dotyczą głównie tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w Kanadzie – podał w środę publiczny nadawca Radio-Canada.

Na czwartek rano czasu miejscowego zapowiedziana jest konferencja prasowa ministra imigracji Marca Millera w sprawie "aktualizacji informacji o środkach dotyczących imigracji" - podało biuro prasowe rządu w środę wieczorem.


Według francuskojęzycznego publicznego nadawcy Radio-Canada, oficjalne ogłoszenie nowych zasad wjazdu do Kanady dla Meksykanów nastąpić ma właśnie w czwartek, ale już przed północą ze środy na czwartek zaczną one obowiązywać. Takie rozwiązanie przyjęto by uniknąć problemu dużych grup przylatujących z Meksyku tuż przed wejściem wiz w życie. Anulowane też zostaną wszystkie wydane dla Meksykanów eTA, czyli elektroniczne autoryzacje podróży, o które należy wystąpić przed przylotem do Kanady. Nowe wizy będą biometryczne.


Według rządowych szacunków, na które powołali się dziennikarze, wprowadzenie wiz będzie dotyczyć ok. 40 proc. osób przylatujących do Kanady z Meksyku. Wizami mają nie być objęci pracownicy rolni, których zatrudniają kanadyjscy farmerzy i studenci.


Powodem zmian są rosnące liczby Meksykanów składających wnioski o azyl w Kanadzie, napływ zorganizowanej przestępczości, a także – coraz większą liczbę sfałszowanych meksykańskich paszportów. Przywrócenia wiz zniesionych przez Kanadę w grudniu 2016 r. domagały się USA.


O ile bowiem dawniej Kanada stanowiła cel przede wszystkim dla przestępców narkotykowych, o tyle obecnie pojawia się coraz więcej innych wyspecjalizowanych grup przestępczych z Ameryki Południowej. Znane są m.in. grupy złodziei z Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru, włamujących się do zamożnych domów, duży problem ma z tym obecnie Quebec. Przestępcy wykorzystują meksykańskie paszporty także dlatego, że są poszukiwani w USA i chcą uzyskać fałszywą tożsamość, a - jak zapewniali rozmówcy dziennikarzy Radio-Canada, które publikowało wyniki dziennikarskiego śledztwa w listopadzie ub. roku - fałszywy meksykański paszport można zdobyć bez problemu.


Wśród wykorzystujących bezwizowy ruch między Meksykiem a Kanadą są nadal przestępcy z meksykańskich karteli narkotykowych, zajmujący się też praniem brudnych pieniędzy, osoby nadużywające kanadyjskich przepisów dot. azylu oraz grupy ludzi, którzy najpierw przylatują do Kanady, by potem nielegalnie przekroczyć granicę z USA, kosztuje to ok. 5 tys. CAD – podawało Radio-Canada. Takie osoby daje się niekiedy zidentyfikować, ponieważ przemytnicy wypełniają eTA dużymi seriami, a to umożliwia kanadyjskiej straży granicznej zauważyć budzące podejrzenia podobieństwa na formularzach.


Służby graniczne zauważały od 2022 r. problem z rosnącą liczbą osób przylatujących z Meksyku, które po wylądowaniu w Montrealu lub Toronto składają wnioski o azyl, ale w istocie szukają pracy. W 2016 r. liczba osób z meksykańskim paszportem występujących o azyl była śladowa, w ub.r. - już na lotniskach wnioski o azyl złożyło 24 tys. Meksykanów. Rząd Quebec wystąpił tydzień temu do rządu federalnego o zwrot ponad 1 mld CAD, które budżet prowincji przeznaczył na pomoc dla składających wnioski o azyl.


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ sp/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 16:40 Premier o głosowaniu ws. projektów dotyczących aborcji: to pokazuje, że na pewno pójdziemy w dobrą stronę Piątkowe głosowanie w Sejmie ws. projektów ustaw dotyczących aborcji pokazuje, 'że na pewno pójdziemy w dobrą stronę i żeby uznać wreszcie, że tak naprawdę… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Sejm/Głosowanie ws. komisji dot. aborcji: Morawiecki się wstrzymał, Cieszyński za (krótka5) Większość posłów PiS było przeciw powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Inaczej zagłosowali Janusz Cieszyński… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Dyrektor Muzeum Historii Polski: Za dwa lata w MHP stanie rekonstrukcja rezydencji królewskiej Villa Regia Za dwa lata odwiedzający Muzeum Historii Polski będą mogli obejrzeć zrekonstruowaną majestatyczną klatkę schodową jednego najwspanialszych pałaców XVII-wiecznej… » więcej 2024-04-12, godz. 16:40 Rosa (KO): przed nami pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej ds. aborcji i ciężka praca Przed nami pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej ds. aborcji i ciężka praca - powiedziała PAP członkini komisji Monika Rosa (KO). Dodała, że członkowie… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Posłowie Polski 2050 za dalszymi pracami nad przepisami aborcyjnymi, PSL podzielone Wszyscy posłowie Polski 2050-TD opowiedzieli się w piątek przeciwko odrzuceniu czterech projektów dotyczących przepisów aborcyjnych, a tym samym za dalszymi… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Eminem zaprasza swoich superfanów do udziału w jego filmie dokumentalnym W lutym media obiegła informacja, że Eminem będzie współproducentem filmu dokumentalnego „Stans”, poświęconego zjawisku, czasem wręcz obsesyjnych… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Ekstraliga hokejowa – Marek Ziętara trenerem Comarch Cracovii Marek Ziętara został nowym trenerem hokeistów Comarch Cracovii - poinformował krakowski klub. 53-letni szkoleniowiec podpisał roczny kontrakt, w którym zawarto… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sejm/ Hołownia: dopóki o aborcji debatowały kobiety było merytorycznie (krótka 4) Dopóki o aborcji debatowały kobiety z różnych stron sceny politycznej, debata była merytoryczna. W momencie jak zaczęli na mównice wchodzić mężczyźni… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (opis) Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasadnicze jej zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów… » więcej 2024-04-12, godz. 16:30 Sztab Generalny ogłasza konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35, nagrodą dla zwycięzcy - zaproszenie na prezentację pierwszego polskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »