Radio Opole » Kraj i świat
2024-01-31, 20:20 Autor: PAP

Estonia/ Luksemburg zapłaci za renowację bazy goszczącej polskich lotników

Władze Luksemburga pokryją większość kosztów renowacji bazy lotniczej Amari w Estonii, w której w ramach natowskiej misji Air Policing stacjonują polscy lotnicy - poinformował w środę estoński minister obrony Hanno Pevkur.

Całość prac renowacyjnych bazy wyceniono na 18.5 mln euro, Luksemburg przekaże na ten cel 12 mln euro. Prace potrwają od marca do października bieżącego roku.


"Dzięki wkładowi Luksemburga poprawimy jakość naszej bazy lotniczej, co pomoże lepiej wspierać i obsługiwać myśliwce sojusznicze oraz nasze własne samoloty. To doskonały przykład bezpośredniego wkładu sojuszników w bezpieczeństwo całego regionu" - stwierdził w oświadczeniu minister Pevkur.


"Luksemburg nie tylko wspiera sojuszniczą Estonię, ale także inwestuje w nasze wspólne wysiłki na rzecz zabezpieczenia przestrzeni powietrznej NATO, czyli też we własne bezpieczeństwo" - zaznaczyła Yuriko Backes, minister obrony Luksemburga.


W czasie prac renowacyjnych myśliwce wchodzące w skład misji monitorującej przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich będą operować z bazy lotniczej Lielvarde na Łotwie.


Na początku grudnia 2023 roku hiszpańskie siły powietrzne przekazały obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich kontyngentowi polskich lotników.


Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej siły powietrzne państw członkowskich NATO na zasadzie rotacji uczestniczą w misji monitorowania przestrzeni powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy od marca 2004 roku, kiedy kraje te przystąpiły do NATO. Misja Air Policing została przedłużona na czas nieokreślony podczas szczytu w Chicago w 2012 roku.


Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ mms/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 16:00 Holandia/Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników i żądają okupu Grupa hakerska zaatakowała Nexperię, producenta półprzewodników z siedzibą w Holandii. Hakerzy opublikowali już część tajnych dokumentów firmy w dark… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 KPRM: Skuteczna ochrona granic wspólnym priorytetem Polski i Grecji (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich. W Warszawie szef polskiego… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Sejm/ Pierwsze posiedzenie komisji ds. aborcji 30 minut po zakończeniu głosowań (krótka 3) Pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży odbędzie się, w celu ukonstytuowania, 30 minut po… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 CBS News: USA spodziewają się ataku odwetowego Iranu na Izrael jeszcze w piątek (opis) Władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na irańską placówkę w Damaszku - podała… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Sejm odwołał trzech członków komisji ds. reprywatyzacji, czwarty sam zrezygnował W piątek posłowie odwołali trzech członków komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich: Łukasza Kondradkę, Wiktora Klimiuka i Jana Mosińskiego… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Piotr Rogucki ani myśli porzucać Łodzi dla Warszawy W przeciwieństwie do wielu gwiazd, Piotr Rogucki nie mieszka w Warszawie, tylko pod Łodzią, gdzie kilka lat temu wybudował dom. Stamtąd dojeżdża na plany… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Polskie Radio wysłało wezwanie przedsądowe do przewodniczącego KRRiT; chodzi o środki z abonamentu Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło w piątek ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - poinformowało Polskie Radio w przesłanym PAP… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 W. Brytania/ NASA została poproszona o pomoc w poszukiwaniu potwora z Loch Ness Amerykańska agencja kosmiczna NASA została poproszona o pomoc w kolejnych poszukiwaniach potwora z Loch Ness, które rozpoczną się 30 maja - podała w piątek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji (krótka2) Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarska – trener Widzewa: ważne jest utrzymanie wiatru w żaglach 'Ważne jest wykorzystanie momentu i utrzymanie wiatru w żaglach jak najdłużej' - podkreślił po serii dobrych meczów piłkarzy Widzewa trener Daniel Myśliwiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »