Radio Opole » Kraj i świat
2024-01-31, 19:50 Autor: PAP

USA/ Dyrektor FBI: Chiny przygotowują się do uderzenia w naszą infrastrukturę krytyczną

Chińscy hakerzy obierają za cel obiekty infrastruktury krytycznej, przygotowując się, by w momencie ewentualnego konfliktu siać spustoszenie i szkodzić amerykańskiej ludności cywilnej - ostrzegał w środę w Kongresie dyrektor FBI Christopher Wray.

W środę jego agencja przeprowadziła operację przeciwko jednej z grup hakerów, która przejęła kontrolę nad setkami routerów Wi-Fi, starając się uzyskać dostęp do infrastruktury. Wray ostrzegał też przed zagrożeniami związanymi z TikTokiem, wskazując na związki popularnej aplikacji z chińskimi władzami.


Wray zeznawał przed specjalną komisją Izby Reprezentantów ds. Partii Komunistycznej Chin na temat cyberzagrożeń płynących z Pekinu. Apelował do Kongresu i opinii publicznej, by więcej uwagi poświęcali staraniom ChRL, by zinfiltrować amerykańską infrastrukturę krytyczną, w tym stacje, sieć elektryczną, rurociągi naftowe i gazowe i systemy transportowe. Chinom chodzi o to, by np. w razie konfliktu na Tajwanie móc sparaliżować amerykańską odpowiedź wojskową.


"Chińscy hakerzy pozycjonują się w amerykańskiej infrastrukturę, przygotowując się do siania spustoszenia i wyrządzania rzeczywistych szkód amerykańskim obywatelom i społecznościom. Jeśli Chiny zdecydują, że nadszedł czas na uderzenie, nie będą skupiać się wyłącznie na celach politycznych lub wojskowych. (...) Ciosy poniżej pasa nie są jedynie możliwością w przypadku konfliktu. Ciosy przeciwko ludności cywilnej są częścią planu Chin" - mówił Wray.


Poinformował przy tym o operacji przeciwko grupie chińskich hakerów znanej jako Volt Typhoon, która przejęła kontrolę nad setkami routerów Wi-Fi, co pozwalało im na "ukrywanie, przedoperacyjny rekonesans i wykorzystywanie sieci przeciwko infrastrukturze krytycznej". Służby USA skasowały szkodliwe oprogramowanie z przejętych urządzeń.


Szefowa Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) Jen Easterly powiedziała, że Chiny kierują się doktryną zmierzającą do wywołania paniki w społeczeństwie przeciwnika i właśnie taki cel mają próby infiltracji.


"Chiński rząd uważa, że prawdopodobnie zmiażdży wolę Ameryki do obrony Tajwanu w razie dużego konfliktu. To jest scenariusz, którego musimy uniknąć" - powiedziała.


Szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i Dowództwa Cybernetycznego USA (CYBERCOM) gen. Paul Nakasone zeznał, że wykryto chińskie wirusy w niektórych sieciach infrastruktury krytycznej, ale nie zostały one aktywowane. Określił też zagrożenie płynące z Pekinu nie jako epizod, lecz "pokoleniową" walkę. Zapewnił jednocześnie, że CYBERCOM posiada środki, by "zdecydowanie" odpowiedzieć na atak na amerykańską infrastrukturę.


Przedstawiciele służb odnosili się też do kontrowersji wokół TikToka. Wray ocenił, że popularna aplikacja należąca do chińskiej firmy ByteDance stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego przede wszystkim z powodu braku granic między prywatnym biznesem i państwem w ChRL.


"To stwarza całą serię obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego, bo daje władzom ChRL zdolności do wykorzystywania tego dostępu i tej władzy" - powiedział szef FBI. Jako trzy główne zagrożenia wymienił zdolności do pozyskiwania danych o użytkownikach, manipulowania algorytmem rekomendacji, który może być wykorzystywany do prowadzenia potajemnych i niewykrywalnych operacji wpływu, oraz potencjalną infiltrację urządzeń, na których zainstalowana jest aplikacja.


"Więc jeśli weźmiemy to wszystko razem, to jest to zagrożenie, które jest bardzo, bardzo znaczące" - ocenił.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ mms/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 15:40 Trynidad/ Siedmioro dzieci zmarło w wyniku zakażenia infekcją bakteryjną W szpitalu w Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, zmarła siódemka niemowlaków w wyniku infekcji bakteryjnej - poinformował w piątek północno wschodni… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Hołownia o aborcji: głosowaliśmy za wszystkimi projektami z troski o koalicję Marszałek Szymon Hołownia napisał, że Polska 2050 głosowała za wszystkimi projektami dot. aborcji 'z troski o trwałość koalicji'. Choć zdaniem tego ugrupowania… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Szczecin/ Medale "Pro Patria" dla siedmiu przedstawicieli stowarzyszenia Katyń Podczas uroczystości zorganizowanych w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell uhonorował… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 KPRM: Premier powołał prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk powołał dzisiaj nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Został nim Mirosław… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Były szef IBU Norweg Besseberg skazany na więzienie za korupcję Były prezes Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) Anders Besseberg został skazany na trzy lata i jeden miesiąc więzienia za korupcję - poinformowała w piątek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Instytut Wymiaru Sprawiedliwości: potrzebny zintegrowany system zapobiegania przemocy domowej Potrzebujemy kompleksowego zintegrowanego systemu zapobiegania przemocy domowej. Trzeba spróbować, by sprawy karne i wszystkie rzeczy, które potem dzieją się… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Raport: 95 dziennikarzy zginęło od początku wojny między Izraelem i Hamasem 95 dziennikarzy zginęło od początku wojny pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - wynika z danych opublikowanych w piątek przez… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 W poniedziałek rozpoczęcie kampanii Konfederacji przed wyborami do PE W poniedziałek Konfederacja oficjalne zainauguruje kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podczas 'mini-konwencji' wystąpią liderzy partii: wicemarszałek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Hiszpania/ Rząd wypłaci 9,1 mln euro nadzwyczajnego wsparcia dla rolników Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek wypłatę 9,1 mln euro środków pomocowych dla rolników, w szczególności hodowców bydła i trzody chlewnej. » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Rosyjscy instruktorzy wojskowi przybyli do Nigru Rosyjscy instruktorzy wojskowi przybyli do Nigru wraz z systemem obrony powietrznej, poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »