Radio Opole » Kraj i świat
2024-01-31, 19:50 Autor: PAP

Prof. Uziębło o decyzji prezydenta w sprawie kierowania ustaw do TK uchwalonych bez Wąsika i Kamińskiego: to będzie paraliż tej instytucji

Konstytucjonalista prof. UG Piotr Uziębło ocenił, że każdorazowe skierowanie uchwalonej przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, może sparaliżować tę instytucję. W środę Kancelaria Prezydenta RP podała, że prezydent podpisał ustawę budżetową na 2024 r. i skierował ją w trybie kontroli następczej do TK.

W komunikacie podanym przez Kancelarię Prezydenta RP podano również, że "analogiczne działania będą podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia Posłom (Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - PAP) wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych".


"Należy podkreślić, że sprawa wygaśnięcia mandatów została jednoznacznie przesądzona przez Sąd Najwyższy. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami na Sejm RP" - oceniła KPRP.


Zdaniem konstytucjonalisty prof. UG Piotra Uziębło, kierowanie każdej uchwalonej przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jest "prawnie możliwe". "Z punktu widzenia działania Trybunału i liczby ustaw, które są uchwalane w parlamencie, to można powiedzieć, że to będzie paraliż tej instytucji" - ocenił prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


Jego zdaniem "nie wpłynie to na system prawny". Zauważył, że będzie to kontrola następcza, a nie kontrola prewencyjna. "Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie, a dopiero później Trybunał Konstytucyjny będzie oceniał, czy ona jest zgodna, czy nie jest zgodna z Konstytucją" - powiedział Uziębło.


Dodał, że rządzący zapewne będą kwestionować legalność rozstrzygnięć TK, ze względu na to, że kadencja prezes TK Julii Przyłębskiej wygasła w grudniu 2022 r. "To będzie wykorzystywane" - ocenił i zaznaczył, że "z punktu widzenia pewności prawa dla obywateli to jest niewątpliwie zła rzecz". Natomiast - jak wskazał - z punktu widzenia funkcjonowania organów państwa, nic się nie zmieni.


W środę po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, a także ustawę okołobudżetową i nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym. "Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - przekazała KPRP.


Na decyzję prezydenta Dudy zareagował we wpisie na portalu X premier Tusk, obecnie przebywający w Brukseli w związku z posiedzeniem Rady Europejskiej. "Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia. Pieniądze trafią do ludzi, nic tego nie zatrzyma" - napisał Tusk.


20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.


Obaj odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.


Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Było to możliwe, bo obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli.


Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go.


Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 15:50 Piotr Rogucki ani myśli porzucać Łodzi dla Warszawy W przeciwieństwie do wielu gwiazd, Piotr Rogucki nie mieszka w Warszawie, tylko pod Łodzią, gdzie kilka lat temu wybudował dom. Stamtąd dojeżdża na plany… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Polskie Radio wysłało wezwanie przedsądowe do przewodniczącego KRRiT; chodzi o środki z abonamentu Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło w piątek ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - poinformowało Polskie Radio w przesłanym PAP… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 W. Brytania/ NASA została poproszona o pomoc w poszukiwaniu potwora z Loch Ness Amerykańska agencja kosmiczna NASA została poproszona o pomoc w kolejnych poszukiwaniach potwora z Loch Ness, które rozpoczną się 30 maja - podała w piątek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji (krótka2) Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarska – trener Widzewa: ważne jest utrzymanie wiatru w żaglach 'Ważne jest wykorzystanie momentu i utrzymanie wiatru w żaglach jak najdłużej' - podkreślił po serii dobrych meczów piłkarzy Widzewa trener Daniel Myśliwiec… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Trynidad/ Siedmioro dzieci zmarło w wyniku zakażenia infekcją bakteryjną W szpitalu w Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, zmarła siódemka niemowlaków w wyniku infekcji bakteryjnej - poinformował w piątek północno wschodni… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Hołownia o aborcji: głosowaliśmy za wszystkimi projektami z troski o koalicję Marszałek Szymon Hołownia napisał, że Polska 2050 głosowała za wszystkimi projektami dot. aborcji 'z troski o trwałość koalicji'. Choć zdaniem tego ugrupowania… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Szczecin/ Medale "Pro Patria" dla siedmiu przedstawicieli stowarzyszenia Katyń Podczas uroczystości zorganizowanych w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell uhonorował… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 KPRM: Premier powołał prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk powołał dzisiaj nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Został nim Mirosław… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Były szef IBU Norweg Besseberg skazany na więzienie za korupcję Były prezes Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) Anders Besseberg został skazany na trzy lata i jeden miesiąc więzienia za korupcję - poinformowała w piątek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »