Radio Opole » Kraj i świat
2024-01-31, 19:10 Autor: PAP

Izrael/ Przejście graniczne z Egiptem stało się zamkniętą strefą wojskową

Siły zbrojne Izraela powiadomiły w środę, że izraelsko-egipskie drogowe przejście graniczne Niccana, gdzie gromadzili się demonstranci protestujący przeciwko dostarczaniu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, stało się zamkniętą strefą wojskową. Ta decyzja oznacza m.in. zakaz dalszego organizowania tam protestów.

Manifestanci, w tym członkowie rodzin zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, uniemożliwiali w Niccanie wjazd konwojów z pomocą humanitarną na terytorium Izraela. Chodzi o towary, które mają być sprawdzane przez izraelskie władze, a następnie odsyłane z powrotem do Egiptu i przekazywane palestyńskim cywilom przez przejście graniczne Rafah - wyjaśniły amerykańska stacja CNN i portal Times of Israel.


Decyzja o zmianie statusu przejścia Niccana zapadła w nocy z wtorku na środę. Cywile nie mogą odtąd gromadzić się nie tylko na granicy, ale także na wiodącej do niej trasie nr 211 - oznajmiła armia.


Demonstracje trwają też na przejściu granicznym Kerem Szalom pomiędzy Izraelem i Strefą Gazy. W środę izraelskie media informowały, że policja zatrzymała tam kilkadziesiąt osób, który miały zachowywać się agresywnie wobec funkcjonariuszy. Reżim zamkniętej strefy wojskowej obowiązuje w Kerem Szalom od niedzieli.


Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października ubiegłego roku atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło blisko 27 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa co najmniej połowa wszystkich budynków na tym terytorium. (PAP)


szm/ mms/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 15:40 Trynidad/ Siedmioro dzieci zmarło w wyniku zakażenia infekcją bakteryjną W szpitalu w Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, zmarła siódemka niemowlaków w wyniku infekcji bakteryjnej - poinformował w piątek północno wschodni… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Hołownia o aborcji: głosowaliśmy za wszystkimi projektami z troski o koalicję Marszałek Szymon Hołownia napisał, że Polska 2050 głosowała za wszystkimi projektami dot. aborcji 'z troski o trwałość koalicji'. Choć zdaniem tego ugrupowania… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Szczecin/ Medale "Pro Patria" dla siedmiu przedstawicieli stowarzyszenia Katyń Podczas uroczystości zorganizowanych w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell uhonorował… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 KPRM: Premier powołał prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk powołał dzisiaj nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Został nim Mirosław… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Były szef IBU Norweg Besseberg skazany na więzienie za korupcję Były prezes Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) Anders Besseberg został skazany na trzy lata i jeden miesiąc więzienia za korupcję - poinformowała w piątek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:40 Instytut Wymiaru Sprawiedliwości: potrzebny zintegrowany system zapobiegania przemocy domowej Potrzebujemy kompleksowego zintegrowanego systemu zapobiegania przemocy domowej. Trzeba spróbować, by sprawy karne i wszystkie rzeczy, które potem dzieją się… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Raport: 95 dziennikarzy zginęło od początku wojny między Izraelem i Hamasem 95 dziennikarzy zginęło od początku wojny pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - wynika z danych opublikowanych w piątek przez… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 W poniedziałek rozpoczęcie kampanii Konfederacji przed wyborami do PE W poniedziałek Konfederacja oficjalne zainauguruje kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podczas 'mini-konwencji' wystąpią liderzy partii: wicemarszałek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Hiszpania/ Rząd wypłaci 9,1 mln euro nadzwyczajnego wsparcia dla rolników Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek wypłatę 9,1 mln euro środków pomocowych dla rolników, w szczególności hodowców bydła i trzody chlewnej. » więcej 2024-04-12, godz. 15:30 Rosyjscy instruktorzy wojskowi przybyli do Nigru Rosyjscy instruktorzy wojskowi przybyli do Nigru wraz z systemem obrony powietrznej, poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »