Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-11, 06:50 Autor: PAP

Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi

W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe bliźniaczki”, które posłużą do symulacji procesu leczenia, aby realnym pacjentkom można było zaproponować najlepsze warianty terapii.

Dane zbierane są za pomocą urządzeń typu wearables, czyli np. smartwatch. Na tej podstawie hiszpańscy naukowcy stworzą cyfrowe modele pacjentek, które posłużą do symulacji terapii. Badacze liczą na to, przetworzenie zebranych danych za pomocą sztucznej inteligencji pozwoli udoskonalić metody leczenia, a przede wszystkim trafniej zalecać je pacjentkom. W przedsięwzięciu uczestniczy 13 hiszpańskich instytucji, takich jak szpitale i stowarzyszenia.


„W przypadku prawdziwego pacjenta nie ma możliwości testowania, możemy jedynie zastosować terapię, a następnie obserwować jej efekty” – mówi serwisowi Euronews Miguel Quintela, onkolog i dyrektor Programu Badań Klinicznych w Hiszpańskim Narodowym Centrum Badań nad Rakiem (CNIO). „Mając wystarczająco dokładny cyfrowy model pacjenta, będzie można symulować miliony trajektorii choroby wynikających z modyfikacji tego lub innego parametru. Dzięki temu decyzje dotyczące terapii będzie można lepiej dostosować do konkretnego pacjenta, co przełoży się na lepsze wyniki” – tłumaczy Miguel Quintela.


Zdaniem Lucíi González Cortijo, ordynatorki oddziału onkologii medycznej w Szpitalu Uniwersyteckim Quirónsalud, na razie nie wiadomo, czy ten sposób decydowania o przebiegu terapii będzie można od razu lub chociaż w perspektywie średnioterminowej zastosować u pacjentów, ale w miarę rozwoju programu jej zdaniem z pewnością pojawi się możliwość modyfikacji sposobu podawania leków przeciwnowotworowych.


Mimo że eksperci twierdzą, że leczenie raka należy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta, to wytyczne dla onkologów są zwykle opracowywane dla kilku rodzajów nowotworów i „przeciętnego pacjenta”.


Na potrzeby badania urządzenie typu smartwatch jest połączone z aplikacją na smartfona, w której pacjentki odpowiadają na pytania dotyczące ich emocji i ogólnego samopoczucia. Badacze mają nadzieję, że pomoże im to zebrać więcej opisowych informacji o tym, jak czuje się pacjent, niż te, które zwykle uzyskuje się podczas badań klinicznych. Chodzi o takie rzeczy, jak skutki uboczne chemioterapii, to, czy podawane leki faktycznie przynoszą pacjentce ulgę albo czy potrzebuje konsultacji psychologa. Do tego dojdą informacje dotyczące trybu życia, nawyków, odżywiania, a także dane genetyczne nowotworu, wytwarzanych przez niego białek i metabolitów, a nawet mikrobiomu pacjentki.


Większość uczestniczek projektu to pacjentki z zaawansowanymi nowotworami, które mają nadzieję, że badanie pomoże w przyszłości innym. Wyniki zostaną opublikowane prawdopodobnie za kilka lat.


„Jeden cel, to kompletny plan leczenia. Drugim jest stworzenie interfejsu, który umożliwi bardziej bezpośredni i dynamiczny kontakt z pacjentem, dzięki czemu będziemy mogli w czasie rzeczywistym reagować na odchylenia od pożądanej trajektorii leczenia” - tłumaczy dr Quintela. „Warto móc reagować z wyprzedzeniem” – mówi onkolog.


W Hiszpanii rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku na całym świecie spowodował 685 tys. zgonów. (PAP Life)


agf/moc/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 18:40 Puchar CEV siatkarzy – Asseco Resovia po raz drugi lepsza od Fenerbahce i zagra w finale (wynik) Siatkarze Asseco Resovii awansowali do finału Pucharu CEV wygrywając rewanżowy mecz półfinałowy w Stambule z Fenerbahce 3:0 (25:17, 25:14, 28:26). W pierwszym… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 Eksperci: zbyt dużo światła nocą szkodzi zdrowiu ludzi Zbyt dużo światła nocą nie tylko przeszkadza w obserwacjach astronomicznych czy zakłóca zachowania zwierząt i roślin, ale może zagrażać ludziom, zaburzając… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 USA/ Spiker Johnson: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się po uchwaleniu budżetu Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 Francja/ Macron zapewnił, że jego słowa na temat Ukrainy były przemyślane i "starannie dobrane" Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Katowicka SSE: firma Hatch zainwestuje 54 mln zł w centrum usług biznesowych Międzynarodowa firma Hatch z branży usług inżynieryjnych i zarządzania projektami zainwestuje w Katowicach 54 mln zł w centrum usług biznesowych, planując… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Marszałek Senatu: wierzę, że Grupa Wyszehradzka przetrwa, mimo dzielących nas różnic Przewodniczący parlamentów państw V4 we wspólnym dokumencie przyjętym w czwartek w Pradze potępili wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie - przekazało… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Kujawsko-pomorskie/ Rolnicy: będziemy blokowali dk 15, dopóki nie przyjedzie do nas premier Uczestnicy protestu rolników blokują od czwartku rano drogę krajową nr 15 w Gronowie (woj. kujawsko-pomorskie). Zapowiedzieli, że blokada będzie trwała… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Rolnicy: Bez porozumienia po spotkaniu z premierem Tuskiem(krótka) Nie ma porozumienia po spotkaniu premiera Donalda Tuska z organizacjami rolniczymi w Warszawie - poinformowali przedstawiciele protestujących rolników. Zadeklarowali… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 Joński domaga się przeprosin od prokurator Dudzińskiej Przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński (KO) domaga się przeprosin od prokurator Edyty Dudzińskiej, która na posiedzeniu komisji zarzuciła… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 KGHM przejął siedem kolejnych instalacji fotowoltaicznych KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW - podała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »