Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-11, 06:50 Autor: PAP

Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi

W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe bliźniaczki”, które posłużą do symulacji procesu leczenia, aby realnym pacjentkom można było zaproponować najlepsze warianty terapii.

Dane zbierane są za pomocą urządzeń typu wearables, czyli np. smartwatch. Na tej podstawie hiszpańscy naukowcy stworzą cyfrowe modele pacjentek, które posłużą do symulacji terapii. Badacze liczą na to, przetworzenie zebranych danych za pomocą sztucznej inteligencji pozwoli udoskonalić metody leczenia, a przede wszystkim trafniej zalecać je pacjentkom. W przedsięwzięciu uczestniczy 13 hiszpańskich instytucji, takich jak szpitale i stowarzyszenia.


„W przypadku prawdziwego pacjenta nie ma możliwości testowania, możemy jedynie zastosować terapię, a następnie obserwować jej efekty” – mówi serwisowi Euronews Miguel Quintela, onkolog i dyrektor Programu Badań Klinicznych w Hiszpańskim Narodowym Centrum Badań nad Rakiem (CNIO). „Mając wystarczająco dokładny cyfrowy model pacjenta, będzie można symulować miliony trajektorii choroby wynikających z modyfikacji tego lub innego parametru. Dzięki temu decyzje dotyczące terapii będzie można lepiej dostosować do konkretnego pacjenta, co przełoży się na lepsze wyniki” – tłumaczy Miguel Quintela.


Zdaniem Lucíi González Cortijo, ordynatorki oddziału onkologii medycznej w Szpitalu Uniwersyteckim Quirónsalud, na razie nie wiadomo, czy ten sposób decydowania o przebiegu terapii będzie można od razu lub chociaż w perspektywie średnioterminowej zastosować u pacjentów, ale w miarę rozwoju programu jej zdaniem z pewnością pojawi się możliwość modyfikacji sposobu podawania leków przeciwnowotworowych.


Mimo że eksperci twierdzą, że leczenie raka należy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta, to wytyczne dla onkologów są zwykle opracowywane dla kilku rodzajów nowotworów i „przeciętnego pacjenta”.


Na potrzeby badania urządzenie typu smartwatch jest połączone z aplikacją na smartfona, w której pacjentki odpowiadają na pytania dotyczące ich emocji i ogólnego samopoczucia. Badacze mają nadzieję, że pomoże im to zebrać więcej opisowych informacji o tym, jak czuje się pacjent, niż te, które zwykle uzyskuje się podczas badań klinicznych. Chodzi o takie rzeczy, jak skutki uboczne chemioterapii, to, czy podawane leki faktycznie przynoszą pacjentce ulgę albo czy potrzebuje konsultacji psychologa. Do tego dojdą informacje dotyczące trybu życia, nawyków, odżywiania, a także dane genetyczne nowotworu, wytwarzanych przez niego białek i metabolitów, a nawet mikrobiomu pacjentki.


Większość uczestniczek projektu to pacjentki z zaawansowanymi nowotworami, które mają nadzieję, że badanie pomoże w przyszłości innym. Wyniki zostaną opublikowane prawdopodobnie za kilka lat.


„Jeden cel, to kompletny plan leczenia. Drugim jest stworzenie interfejsu, który umożliwi bardziej bezpośredni i dynamiczny kontakt z pacjentem, dzięki czemu będziemy mogli w czasie rzeczywistym reagować na odchylenia od pożądanej trajektorii leczenia” - tłumaczy dr Quintela. „Warto móc reagować z wyprzedzeniem” – mówi onkolog.


W Hiszpanii rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku na całym świecie spowodował 685 tys. zgonów. (PAP Life)


agf/moc/


Kraj i świat

2024-07-27, godz. 02:20 USA/ FBI: Trump został raniony w ucho kulą Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii, niemal dwa tygodnie temu, Donald Trump został raniony kulą. 'To… » więcej 2024-07-27, godz. 01:30 USA/ Sondaż "WSJ": Trump wyprzedza Harris o dwa punkty procentowe Republikanin Donald Trump ma dwuprocentową przewagę nad demokratyczną wiceprezydentką USA Kamalą Harris - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dziennika… » więcej 2024-07-27, godz. 00:50 Hiszpania/ Strażacy walczą w całym kraju z ponad 50 pożarami lasów i łąk Hiszpańscy strażacy prowadzą od piątkowego popołudnia ponad 50 akcji w całym kraju gasząc pożary lasów i łąk. Najwięcej jest ich w środkowej i południowo-zachodniej… » więcej 2024-07-27, godz. 00:20 Mazowieckie/ Po wypadku utrudnienie na S2 w pobliżu Warszawy, zablokowana jezdnia w kierunku Poznania Na S2, odcinek w. Lubelska - w. Patriotów, w pobliżu Warszawy, doszło do zderzenia czterech pojazdów osobowych. W wypadku ranna została jedna osoba, zablokowana… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Liga NBA - media: Westbrook zgodził się na dwuletni kontrakt z Nuggets Mistrz olimpijski (2012) i mistrz świata (2010) w koszykówce Russell Westbrook uzgodnił warunki dwuletniego kontraktu z Denver Nuggets - poinformowała amerykańska… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Paryż - prezydent Macron otworzył igrzyska, Perec i Riner zapalili znicz (opis) Prezydent Francji Emmanuel Macron otworzył 33. letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu. Znicz, zapalony przez lekkoatletkę Marie-Jose Perec i judokę Teddy'ego… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Izrael i USA krytykują ekspertkę ONZ za porównanie Netanjahu do Hitlera Dyplomaci Izraela i USA potępili sprawozdawczynię ONZ ds. praw człowieka na okupowanych terenach palestyńskich, Francescę Albansę, która poparła w mediach… » więcej 2024-07-26, godz. 23:50 Formuła 1 - Vestappen cofnięty karnie o 10 miejsc przed wyścigiem o Grand Prix Belgii Holender Max Verstappen z zespołu Red Bull, obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Formuły 1 w obecnym sezonie, został ukarany… » więcej 2024-07-26, godz. 23:40 Paryż - Perec i Riner zapalili znicz igrzysk (krótka2) Lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner zapalili znicz igrzysk olimpijskich w Paryżu. Pół godziny wcześniej największą imprezę sportową czterolecie… » więcej 2024-07-26, godz. 23:40 Paryż - oni zapalali znicz (dokumentacja) Lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner zapalili znicz igrzysk olimpijskich w Paryżu. Kilka powszechnie znanych nazwisk sportowców, m.in. fiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »