Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-06, 20:40 Autor: PAP

Estonia/ Gospodarstwa domowe na południu kraju po ponad tygodniu od pierwszego ataku zimy nadal pozbawione prądu

Wiele gospodarstw domowych na południu Estonii po ponad tygodniu od pierwszego ataku zimy nadal pozbawionych jest prądu - poinformowała w środę telewizja ERR.

Śnieg i towarzyszące mu wichury powaliły w regionie wiele drzew, które zniszczyły infrastrukturę elektryczną. Estoński dystrybutor sieci zapewnił, że robi wszystko, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości - podała estońska telewizja.


Wiele gospodarstw domowych zakupiło już małe generatory prądu, a część - przygotowując się na spodziewane opady - zaopatrzyła się w nie już wcześniej.


W materiale telewizyjnym zwrócono również uwagę na wpływ problemu na zwierzęta hodowlane.


Liilia Tali, hodowczyni owiec z południa Estonii, przyznała, że przez brak prądu blisko 500 owiec musi być regularnie wyprowadzanych ze stodoły, by przeżuć śnieg mający zapewnić im odpowiednie nawodnienie.


"Zwykle woda pitna jest pompowana do stodoły z pomocą urządzeń napędzanych prądem, przez jego brak ten system jest obecnie bezużyteczny" - wyjaśnia kobieta.


Pierwsze w sezonie intensywne opady śniegu, który spadł w wielu miejscach Estonii pod koniec listopada, pozbawiły prądu tysiące mieszkańców kraju. Najwięcej odcięć prądu odnotowano w południowo-wschodniej Estonii, w centrum kraju oraz na północy w okolicach stołecznego Tallina. Bezpośrednio po opadach problem z dostępem do elektryczności zgłosiło ponad 5 tys. osób. Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ adj/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 18:30 Katowicka SSE: firma Hatch zainwestuje 54 mln zł w centrum usług biznesowych Międzynarodowa firma Hatch z branży usług inżynieryjnych i zarządzania projektami zainwestuje w Katowicach 54 mln zł w centrum usług biznesowych, planując… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Marszałek Senatu: wierzę, że Grupa Wyszehradzka przetrwa, mimo dzielących nas różnic Przewodniczący parlamentów państw V4 we wspólnym dokumencie przyjętym w czwartek w Pradze potępili wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie - przekazało… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Kujawsko-pomorskie/ Rolnicy: będziemy blokowali dk 15, dopóki nie przyjedzie do nas premier Uczestnicy protestu rolników blokują od czwartku rano drogę krajową nr 15 w Gronowie (woj. kujawsko-pomorskie). Zapowiedzieli, że blokada będzie trwała… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Rolnicy: Bez porozumienia po spotkaniu z premierem Tuskiem(krótka) Nie ma porozumienia po spotkaniu premiera Donalda Tuska z organizacjami rolniczymi w Warszawie - poinformowali przedstawiciele protestujących rolników. Zadeklarowali… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 Joński domaga się przeprosin od prokurator Dudzińskiej Przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński (KO) domaga się przeprosin od prokurator Edyty Dudzińskiej, która na posiedzeniu komisji zarzuciła… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 KGHM przejął siedem kolejnych instalacji fotowoltaicznych KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW - podała… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Abp Gądecki: wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną (krótka) Wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną jednostek i rodzin, bo akt religijny to nie jakaś subkultura, ale należy do kultury każdego… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Puchar CEV siatkarzy – Asseco Resovia w finale Siatkarze Asseco Resovii prowadzą w Stambule z Fenerbahce w setach 2:0 (25:17, 25:14) i zapewnili sobie awans do finału Pucharu CEV. Pierwsze spotkanie w swojej… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Paryż - prezydent Macron obiecał wykąpać się w Sekwanie Emmanuel Macron obiecał wykąpać się w Sekwanie jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Prezydent Francji zamierza pójść w ślady mer Paryża Anne… » więcej 2024-02-29, godz. 18:00 Liga hiszpańska - Lewandowski: musimy strzelać więcej goli, ja również 'W tej chwili musimy, również ja, strzelać więcej goli i wygrywać więcej meczów' - powiedział Robert Lewandowski z Barcelony w wywiadzie dla internetowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »