Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-05, 16:00 Autor: PAP

Wieczorek (Lewica): koalicja uzgodniła, że po zaprzysiężeniu nowego rządu wrócimy do tematu wakacji kredytowych

Koalicja uzgodniła, że to są sprawy dla nowego rządu i po zaprzysiężeniu nowego rządu wrócimy do tematu wakacji kredytowych - powiedział PAP sekretarz klubu PiS Dariusz Wieczorek. Zapewnił, że państwo pomoże tym, którzy nie mają na raty kredytu.

Sejmowa komisja finansów publicznych miała zająć się we wtorek dwoma projektami ustaw ws. przedłużenia wakacji kredytowych: wniesionym przez grupę posłów Polski 2050-TD oraz przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane; poselski projekt ustawy został wycofany.


We wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że nowa koalicja chce, aby kwestia przedłużenia wakacji kredytowych była procedowana jako projekt nowego rządu, a nie projekt poselski. "Podjęliśmy taką decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych (...). Rząd będzie za tydzień, on będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje" - powiedział i przyznał, że los projektu rządu Mateusza Morawieckiego ws. wakacji kredytowych jest w rękach komisji finansów.


Sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek w rozmowie z PAP podkreślił, że nowy rząd musi się przyjrzeć finansom publicznym. "Koalicja uzgodniła, że to są sprawy dla nowego rządu i po zaprzysiężeniu nowego rządu wrócimy do tematu wakacji kredytowych" - zapowiedział.


Pytany, czy zarówno projekt poselski Polski 2050 czy także propozycja obecnego premiera Mateusza Morawieckiego będzie wówczas procedowana, Wieczorek odparł: "To już nowy rząd ustali, czy będzie chciał nowy projekt, czy będzie chciał procedować te projekty. To już trzeba zostawić nowemu rządowi".


Poseł Lewicy zapewnił, że kredytobiorcy nie powinni się martwić. "Jeden i drugi projekt daje próg dochodowy" - powiedział. "Ci, którzy mało zarabiają i nie mają na raty kredytu przez politykę rządu PiS - to państwo im pomoże" - dodał.


Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom został wniesiony pod koniec listopada przez grupę posłów Polski 2050-TD.


Według projektu w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.


Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.


"Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów" - podkreślono.


W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.


W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.


Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.


Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ itm/


Kraj i świat

2024-03-01, godz. 21:10 USA/ Prezydent Biden zapowiedział zrzuty pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że Stany Zjednoczone wkrótce rozpoczną dostarczanie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą powietrzną… » więcej 2024-03-01, godz. 21:10 W. Brytania/ Premier Sunak: sama nasza demokracja stała się celem ekstremistów Nasza demokracja stała się celem, a nasze ulice zostały przejęte przez małe grupy, które są wrogie naszym wartościom - ostrzegł w piątek premier Wielkiej… » więcej 2024-03-01, godz. 21:10 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień w ruchu na S5 w kierunku Poznania Przed godz. 21. zakończyły się utrudnienia w ruchu na drodze S5 w kierunku Poznania. Po kolizji samochodu ciężarowego - między węzłami Łubowo i Czerniejewo… » więcej 2024-03-01, godz. 21:10 Paryż - start kolarzy torowych zagrożony, trener Krymski nie traci nadziei Kolarze torowi mogą nie wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Paryżu - podała w piątek 'Gazeta Wyborcza'. Trener kadry Igor Krymski nie traci jednak nadziei… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice - Zagłębie 5:2 Pierwszy mecz ćwierćfinałowy: GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec 5:2 (4:0, 1:1, 0:1). Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw) 1-0 dla GKS. Drugi… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Protesty rolników, akcesja Ukrainy do UE tematami rozmów ministrów rolnictwa Polski i Niemiec Protesty rolników, przyjęcie Ukrainy do UE oraz dwustronna współpraca były tematami rozmów ministrów rolnictwa Polski i Niemiec - Czesława Siekierskiego… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 MS zapewnia o kontynuacji prac nad zmianą przepisów o ojcostwie, jeśli dziecko urodziło się po rozwodzie Zagadnienia pochodzenia dziecka, gdy urodziło się ono niedługo po rozwodzie, będą przedmiotem dalszych analiz i prac legislacyjnych mających na celu usprawnienie… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Wrocław/ Marsz ku czci żołnierzy wyklętych przeszedł ulicami miasta W piątek wieczorem ulicami Wrocławia przeszedł marsz ku czci żołnierzy wyklętych zorganizowany przez narodowców. Wzięło w nim udział ok. 1,3 tys. osób… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-03-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-03-01Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-03-01, godz. 20:50 Ekstraklasa piłkarska - Cracovia - Warta 0:1 (opinie) Po meczu Cracovia - Warta (0:1) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): 'Było to bardzo trudne spotkanie, szczególnie w pierwszej połowie. Cracovia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »