Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-05, 01:10 Autor: PAP

Hiszpania/ Wystawa rysunków polskiego architekta Henryka Dąbrowskiego w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii

Uniwersytet w Saragossie (UNIZAR) w kooperacji z ministerstwem spraw zagranicznych w Madrycie zainaugurował w poniedziałek w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii w pałacu Alfajeria wystawę rysunków polskiego architekta, malarza i grafika Henryka Dąbrowskiego.

Na inauguracji wystawy obecni byli m. in. przewodnicząca regionalnego parlamentu Aragonii Marta Fernandez Martin, dziekan Oficjalnego Kolegium Architektów Aragonii (COAA) Carlos Turegano Gaston, dyrektor Departamentu Architektury UNIZAR dr Luis Agustin Hernandez, konsul RP w Barcelonie Łukasz Knurowski, p.o. dyrektora Instytutu Polski w Madrycie Magdalena Majda.


Wystawa obejmuje oryginalne prace Dąbrowskiego, znajdujące się w zasobach hiszpańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wykonane na zamówienie tej instytucji w 1965 r. i przechowywane w ambasadzie Hiszpanii we Włoszech. Przedstawiają kilkanaście majestatycznych budynków, będących własnością Hiszpanii w Rzymie i Bolonii.


"Projekt wystawy już zainicjował kontakty między UNIZAR i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej - powiedział w rozmowie z PAP dr Luis Agustin Hernandez - Oprócz zorganizowania wspólnej wystawy w Warszawie, rozmawiamy o wymianie studentów i doktorantów między wydziałami architektury”.


Przewodnicząca regionalnego parlamentu Aragonii podkreśliła, że wystawa ma swoje źródło we wspieranym przez rząd Aragonii projekcie badawczym na temat architektury średniowiecznej na Sycylii i w Aragonii, który rozpoczął się dziewięć lat temu. W tym czasie projekt pomógł "zacieśnić związki między uniwersytetami, grupami badawczymi i instytucjami Hiszpanii i Włoch" - powiedziała.


Henryk Dąbrowski jest znany w Polsce jako mistrz rysunku, wybitny architekt i współtwórca Warszawskiej Szkoły Rysunku. Zwany "polskim Piranesim” wyróżniał się mistrzostwem perspektywy i monumentalnością dzieł wykonanych ołówkiem, węglem i tuszem. Wielkie miasta włoskie, ich budynki, place, pomniki i mosty portretował podczas swoich podróży w latach 1963 - 1967.


Zawsze był związany ze stolicą Polski; wykształcił się na Politechnice Warszawskiej i tam prowadził działalność dydaktyczną i naukową. Po II wojnie światowej pracował w zespole projektującym warszawski Muranów, a także brał udział w projektach odbudowywania kamienic w Kazimierzu Dolnym.


Zmarł w 2006 r. w Warszawie w wieku 79 lat. Obecnie ponad 100 rysunków i akwareli Dąbrowskiego znajduje się w muzeach państwowych i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Warszawie, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ zm/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 20:40 Kanada/ Silny wiatr i śnieg w Quebeku pozbawiły prądu ćwierć miliona odbiorców Wiatr wiejący w porywach prawie 100 km na godzinę, śnieg i deszcz doprowadziły w prowincji Quebec do poważnych przerw w dostawach prądu. W czwartek rano… » więcej 2024-02-29, godz. 20:40 LM piłkarzy ręcznych – Industria – Kolstad 31:23 (opis) Piłkarze ręczni Industrii Kielce pokonali we własnej hali norweski Kolstad Handball 31:23 (13:10) w meczu 13. kolejki Ligi Mistrzów. Polska drużyna zapewniła… » więcej 2024-02-29, godz. 20:30 Włochy/ Parlamentarzystom, którzy chcieli jechać na pogrzeb Nawalnego, odmówiono wiz Trojgu włoskim parlamentarzystom, którzy chcieli uczestniczyć w piątek w pogrzebie lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w Moskwie, odmówiono… » więcej 2024-02-29, godz. 20:30 USA/ Departament Stanu: Groźby Putina są nieodpowiedzialne, ale słyszeliśmy je już wcześniej Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał… » więcej 2024-02-29, godz. 20:30 Turniej ATP w Dubaju - Hurkacz odpadł w ćwierćfinale (krótka) Rozstawiony z 'trójką' Hubert Hurkacz przegrał z Francuzem Ugo Humbertem 6:3, 6:7 (8-10), 3:6 i odpadł w ćwierćfinale turnieju tenisowego ATP 500 na twardych… » więcej 2024-02-29, godz. 20:30 Wiceszef MSZ rozmawiał z odpowiednikami z Francji i Rumunii o bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy Bezpieczeństwo, wsparcie Ukrainy i przygotowania do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE były tematami czwartkowych rozmów wiceszefa MSZ Marka Prawdy… » więcej 2024-02-29, godz. 20:30 ME w strzelectwie - brązowy medal Polek w pistolecie na 10 metrów Drużyna w składzie: Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz), Natalia Król (Śląsk Wrocław) i Katarzyna Klepacz (Legia Warszawa) zdobyła w węgierskim Gyoer brązowy… » więcej 2024-02-29, godz. 20:20 Estonia/ Ekspert: Putin powtórzył, że chce zająć całą Ukrainę; aż do granicy z Polską Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia 'Noworosja' i mówił o Ukrainie jako o 'terytorium naszego kraju'. To potwierdzenie… » więcej 2024-02-29, godz. 20:20 Niemcy/ Eksperci: nie dajmy się zastraszyć Putinowi, grożącemu eskalacją nuklearną Niemieccy eksperci od spraw zagranicznych i obronności ostrzegają, żeby nie dać się zastraszyć Władimirowi Putinowi groźbami nuklearnej eskalacji wojny… » więcej 2024-02-29, godz. 20:20 LM piłkarzy ręcznych – Industria – Kolstad 31:23 (wynik) Piłkarze ręczni Industrii Kielce pokonali we własnej hali norweski Kolstad Handball 31:23 (13:10) w meczu 13. kolejki Ligi Mistrzów. Polska drużyna zapewniła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »