Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-03, 15:30 Autor: PAP

RFN/ Joschka Fischer, były szef MSZ, skrytykował politykę migracyjną Niemiec i wystąpienia propalestyńskie

Joschka Fischer był ministrem spraw zagranicznych Niemiec przez siedem lat. Obecnie wypowiada się negatywnie o niemieckiej polityce dotyczącej uchodźców – i robi to „w sposób bardzo krytyczny jak na polityka Zielonych” – podkreśla w niedzielę portal dziennika „Bild”.

„Nasz kraj zawsze był otwarty na uchodźców. Popełniliśmy jednak błąd: nie określiliśmy jasno, co to oznacza chcieć tu mieszkać” – stwierdził Fischer.


„Ta otwartość nie oznacza, że będziemy zgadzać się na wszystko. Jesteśmy krajem, który umożliwił stworzenie Auschwitz” – podkreślił Fischer. I to ma konsekwencje dla wszystkich obywateli i obywatelek kraju, więc „jeżeli ktoś tego nie pojmuje, to wybrał niewłaściwy adres” – dodał.


Polityk Zielonych zwrócił się też z apelem do uchodźców w Niemczech. „Każdy, kto sądzi, że ucisk kobiet jest czymś normalnym, jest w błędzie. Chłopcy i dziewczęta są sobie równi” – powiedział Fischer.


„Nigdy nie umiałem zrozumieć, dlaczego bardziej stanowczo nie egzekwujemy naszych wartości wynikających z ustawy zasadniczej” – podkreślił polityk.


Fischer wypowiedział się też o wojnie prowadzonej między Izraelem a terrorystycznym Hamasem. „Twarde działania militarne Izraela umożliwiają mu istnienie” – stwierdził.


Były szef MSZ przyznał, że „niezwykle trudno” jest wyjaśnić młodym ludziom stanowisko Izraela. „Kiedy widzisz ludzi na Zachodnim Brzegu rzucających kamieniami w izraelskich żołnierzy wyposażonych w najnowocześniejszą broń, można odnieść wrażenie, że jest to niesprawiedliwe” - powiedział.


„Izrael nie może sobie pozwolić na słabość. Inaczej przestanie istnieć” – podkreślił Fischer, który, jak przypomniał „Bild”, jako młody człowiek w 1968 roku należał do lewicowego ruchu protestacyjnego wyrażającego solidarność z Palestyńczykami. „Ale to nigdy nie oznaczało, że kwestionowałem prawo Izraela do istnienia” - zaznaczył.


Fischer odniósł się także krytycznie do odbywających się obecnie demonstracji propalestyńskich. W jego ocenie hasła typu „Uwolnić Palestynę od niemieckiej winy” są „niebezpiecznym nonsensem”. „Palestyny nie można wyzwolić od niemieckiej winy. Wina Niemiec jest wyłącznie naszą sprawą” – stwierdził.


Oceniając wojnę na Bliskim Wschodzie, Fischer zauważył, że to Iran stanowi „wielką przeszkodę dla pokoju”, bowiem to reżim mułłów stworzył w całym regionie siatkę terrorystyczną, którą finansuje i wyposaża w broń. (PAP)


mszu/ mms/


Kraj i świat

2024-03-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niedziela ciepła i słoneczna W niedzielę termometry wskażą od 6 do 16 stopni C. Niemal w całym kraju będzie słonecznie, tylko na południowym wschodzie może padać słaby deszcz - poinformowała… » więcej 2024-03-03, godz. 14:20 Mauritius/ Ministerstwo zdrowia: liczba przypadków dengi wzrosła o ponad 18 proc. w ciągu trzech dni Od piątku 1 marca liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585 w niedzielę, co stanowi niepokojący wzrost o 18,4 procent - poinformowało… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Lahti Norwegowie Kristine Stavaas Skistad i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali w fińskim Lahti sprinty techniką dowolną zaliczane do Pucharu Świata w biegach narciarskich… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 Kancelaria Prezydenta: po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej 3 marca po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, o czym poinformowała KPRP. Polskie i rumuńskie MSZ we wspólnym komunikacie podkreśliły… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w saneczkarstwie - łotewskie zwycięstwa na zakończenie sezonu w jedynkach (aktl.) Niemcy Julia Taubitz i Max Langenhan wygrali w konkurencji jedynek klasyfikację generalną zakończonego w niedzielę Pucharu Świata 2023/24 w saneczkarstwie… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 "Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie" - nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak i podróżnik Nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak operowy, baryton. Zmarł nagle, 29 lutego podczas podróży do Albanii. 'Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie. Człowiek… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biathlonie - zacięta walka Norwegii ze Szwecją w supermikście Norwescy biathloniści Juni Arnekleiv i Vetle Sjaastad Christiansen wygrali w Oslo-Holmenkollen supermikst, czyli rywalizację par mieszanych, w Pucharze Świata… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Bułgaria świętuje 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej Bułgaria świętuje w niedzielę 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej, kiedy kraj ten po 500 latach pojawił się ponownie na mapie Europy. Doszło do… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Łotwa/ Prezydent do Elona Muska: NATO istnieje ze względu na Rosję NATO istnieje ze względu na Rosję - oświadczył w niedzielę prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na komentarz właściciela Tesli i platformy… » więcej 2024-03-03, godz. 13:40 Rosja/ Kilkaset osób stoi w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie Nawalnego Kilkaset osób stoi w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Pogrzeb… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »