Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-03, 15:20 Autor: PAP

Śląskie/ Rezerwat Segiet otwarty teraz także dla psów

Do rezerwatu przyrody Segiet, położonego na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, można od teraz legalnie wchodzić z psami – postanowiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ), która wprowadziła zmianę do planu ochrony obowiązującego na tym obszarze.

To pierwszy rezerwat przyrody w woj. śląskim, do którego na spacer będzie można wybrać się ze swoim pupilem, nie naruszając przepisów obowiązujących w rezerwatach – zaznaczają przedstawiciele RDOŚ.


Największą wartością Segietu jest las bukowy - najstarsze drzewa liczą nawet 150 lat i sięgają wysokości prawie 40 metrów. Historia ochrony tego terenu jest ściśle związana z rozwojem górnośląskiego górnictwa kruszcowego, które na tym terenie istniało już w XIV w. Las rośnie na obszarze mocno przekształconym przez działalność górniczą, co zadecydowało o jego włączeniu na listę UNESCO w 2017 r. wraz z innymi obiektami w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach.


Jak przypomina RDOŚ, rezerwat położony jest w pobliżu dużych aglomeracji miejskich i ta lokalizacja wpływa silnie na presję turystyczną. Dopuszczenie możliwości wejścia do Segietu z psem uwzględnia społeczny aspekt jego powołania i znaczenia jako miejsca odpoczynku okolicznych mieszkańców – dodaje Dyrekcja.


"W trakcie przeprowadzonych przez nas licznych oględzin rezerwatu Segiet, głównie podczas prac nad jego poszerzeniem, które nastąpiło na początku roku, obserwowaliśmy duże zainteresowanie społeczne wykorzystania tego miejsca do spacerów z psem. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie planu ochrony, aby umożliwić wprowadzenie pupili na teren rezerwatu, nie naruszając tym samym obowiązujących przepisów" - powiedziała szefowa RDOŚ Mirosława Mierczyk-Sawicka.


Aby zachować porządek na terenie rezerwatu, w ramach współpracy z magistratami w Bytomiu i Tarnowskich Górach, przy wejściach do Segietu ustawione zostaną kosze, do których będzie można wyrzucać nieczystości po psach. RDOŚ przypomina, że psy po terenach leśnych zawsze należy prowadzić na smyczy.


Po rezerwacie przyrody można spacerować tylko po wyznaczonych do tego szlakach – w rezerwacie Segiet jest to niebieski szlak turystyczny będący częścią szlaku Powstańców Śląskich, szlak prowadzący w kierunku Bobrownik Śląskich, biegnący od szlaku niebieskiego w kierunku hałdy Popłuczkowej i tzw. "Banka". Spacer ułatwią nowe tablice informacyjne zlokalizowane przy wejściach do rezerwatu, na których znajduje się mapa z wytyczonymi szlakami i zasady zachowania ujęte w formie czytelnych piktogramów.


"Rezerwat przyrody Segiet jest wyjątkowy pod wieloma względami. To leśna ostoja zlokalizowana w centrum metropolii na granicy dużych miast - Bytomia i Tarnowskich Gór, z uroków której chętnie korzystają mieszkańcy. Ta przyrodnicza perła chroni fragment naturalnego lasu bukowego i z uwagi na swoją wielowiekową historię związaną z działalnością górnośląskiego górnictwa kruszcowego wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz wyróżnia się także spośród wszystkich 65 rezerwatów przyrody w naszym regionie umożliwieniem wprowadzenia na jego teren psów" - wskazał zastępca dyrektora RDOŚ i regionalny konserwator przyrody Przemysław Skrzypiec.


W Polsce utworzonych zostało ponad 1500 rezerwatów przyrody, a rezerwat Segiet jest jednym z pięciu dopuszczającym w planie ochrony wprowadzanie psów.


Rezerwat Segiet został utworzony w 1953 r. Na początku br. został powiększony prawie trzykrotnie i obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 92 ha. Ponadto w maju, w trakcie wyznaczania nowych szlaków udostępnionych do ruchu, katowicki RDOŚ dopuścił w rezerwacie w ograniczonym zakresie również ruch rowerowy.


Rezerwat Segiet charakteryzuje dobrze zachowany drzewostan bukowy. Jak wskazują leśnicy, można w nim rozróżnić trzy zespoły leśne: kwaśną buczynę niżową, ciepłolubną buczynę storczykową oraz żyzną buczynę karpacką. Wśród szaty roślinnej rezerwatu zinwentaryzowano około 125 gatunków roślin naczyniowych i 40 mszaków. Szczególnie cenne są objęte ochroną ścisłą gatunki, jak lilia złotogłów oraz buławnik mieczolistny. Osobliwością przyrodniczą rezerwatu jest jeden z najrzadszych polskich storczyków - obuwik pospolity.


W Segiecie występuje także wiele cennych gatunków owadów, ptaków, ssaków, gadów oraz płazów, a zlokalizowane pod rezerwatem pogórnicze wyrobiska to największe na Śląsku zimowisko różnych gatunków nietoperzy. Żyje tu m.in. nocek duży, gacek brunatny, nocek rudy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Natterera, nocek orzęsiony, mroczek późny, gacek szary i nocek Bechsteina. W celu ochrony tych gatunków podziemne wyrobiska zostały włączone do sieci Natura 2000 jako Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.(PAP)


Autor: Krzysztof Konopka


kon/ mir/


Kraj i świat

2024-03-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niedziela ciepła i słoneczna W niedzielę termometry wskażą od 6 do 16 stopni C. Niemal w całym kraju będzie słonecznie, tylko na południowym wschodzie może padać słaby deszcz - poinformowała… » więcej 2024-03-03, godz. 14:20 Mauritius/ Ministerstwo zdrowia: liczba przypadków dengi wzrosła o ponad 18 proc. w ciągu trzech dni Od piątku 1 marca liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585 w niedzielę, co stanowi niepokojący wzrost o 18,4 procent - poinformowało… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Lahti Norwegowie Kristine Stavaas Skistad i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali w fińskim Lahti sprinty techniką dowolną zaliczane do Pucharu Świata w biegach narciarskich… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 Kancelaria Prezydenta: po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej 3 marca po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, o czym poinformowała KPRP. Polskie i rumuńskie MSZ we wspólnym komunikacie podkreśliły… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w saneczkarstwie - łotewskie zwycięstwa na zakończenie sezonu w jedynkach (aktl.) Niemcy Julia Taubitz i Max Langenhan wygrali w konkurencji jedynek klasyfikację generalną zakończonego w niedzielę Pucharu Świata 2023/24 w saneczkarstwie… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 "Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie" - nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak i podróżnik Nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak operowy, baryton. Zmarł nagle, 29 lutego podczas podróży do Albanii. 'Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie. Człowiek… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biathlonie - zacięta walka Norwegii ze Szwecją w supermikście Norwescy biathloniści Juni Arnekleiv i Vetle Sjaastad Christiansen wygrali w Oslo-Holmenkollen supermikst, czyli rywalizację par mieszanych, w Pucharze Świata… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Bułgaria świętuje 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej Bułgaria świętuje w niedzielę 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej, kiedy kraj ten po 500 latach pojawił się ponownie na mapie Europy. Doszło do… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Łotwa/ Prezydent do Elona Muska: NATO istnieje ze względu na Rosję NATO istnieje ze względu na Rosję - oświadczył w niedzielę prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na komentarz właściciela Tesli i platformy… » więcej 2024-03-03, godz. 13:40 Rosja/ Kilkaset osób stoi w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie Nawalnego Kilkaset osób stoi w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Pogrzeb… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »