Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-03, 14:00 Autor: PAP

Kraków/ Choinka z Nadleśnictwa Dębica rozbłyśnie 16 grudnia przed oknem papieskim

Z Nadleśnictwa Dębica będzie pochodzić choinka, która 16 grudnia po raz 17. rozbłyśnie przed oknem papieskim w Krakowie. Rozświetlenie drzewka będzie kulminacyjnym punktem bożonarodzeniowego spotkania z udziałem dzieci z całej Archidiecezji Krakowskiej.

Jak przekazało w niedzielę biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej, rozświetlenie 17. choinki przed oknem papieskim nastąpi tradycyjnie tydzień przed Wigilią – w sobotę 17 grudnia.


W tym roku choinka przed siedzibę krakowskiej kurii trafi z Nadleśnictwa Dębica. Tamtejsi leśnicy wybrali jodłę pospolitą, która ma ok. 40 lat i mierzy 14 metrów. Jak podkreślają leśnicy, choinkę wytypowano zgodnie z zasadami prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Na jej miejscu w przyszłym roku przewiduje się sadzenie gniazda dębowego - na powierzchni około 0,30 ha planowane jest posadzenie około 1800 szt. sadzonek dębu.


Według planów jodła wycięta zostanie w przyszłym tygodniu i kilka dni później na lawecie samochodowej wyruszy w drogę do Krakowa. Ustawiona zostanie na skwerze przy Franciszkańskiej 3, a następnie przystrojona i przygotowana do sobotniego wydarzenia.


Wydarzenie rozpocznie gra miejska „Poszukiwacze Pani Choinki”. Potem na scenie przy choince rozpocznie się koncert Akademii Mała Ciupaga. Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. Tradycyjnie dokona go metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski razem z dziećmi z całej archidiecezji. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami, a abp Jędraszewski wręczy nagrodę zwycięzcom gry miejskiej.


Choinka ustawiana przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich jest nawiązaniem do bożonarodzeniowych drzewek stawianych Janowi Pawłowi II w Watykanie. Pierwsze z nich pojawiło się tam w 1982. Od tamtej pory oświetlone drzewko wpisało się na stałe w obchody Bożego Narodzenia w Rzymie. W 2007 r. podobny zwyczaj wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ dki/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 18:30 Katowicka SSE: firma Hatch zainwestuje 54 mln zł w centrum usług biznesowych Międzynarodowa firma Hatch z branży usług inżynieryjnych i zarządzania projektami zainwestuje w Katowicach 54 mln zł w centrum usług biznesowych, planując… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Marszałek Senatu: wierzę, że Grupa Wyszehradzka przetrwa, mimo dzielących nas różnic Przewodniczący parlamentów państw V4 we wspólnym dokumencie przyjętym w czwartek w Pradze potępili wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie - przekazało… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Kujawsko-pomorskie/ Rolnicy: będziemy blokowali dk 15, dopóki nie przyjedzie do nas premier Uczestnicy protestu rolników blokują od czwartku rano drogę krajową nr 15 w Gronowie (woj. kujawsko-pomorskie). Zapowiedzieli, że blokada będzie trwała… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Rolnicy: Bez porozumienia po spotkaniu z premierem Tuskiem(krótka) Nie ma porozumienia po spotkaniu premiera Donalda Tuska z organizacjami rolniczymi w Warszawie - poinformowali przedstawiciele protestujących rolników. Zadeklarowali… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 Joński domaga się przeprosin od prokurator Dudzińskiej Przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński (KO) domaga się przeprosin od prokurator Edyty Dudzińskiej, która na posiedzeniu komisji zarzuciła… » więcej 2024-02-29, godz. 18:20 KGHM przejął siedem kolejnych instalacji fotowoltaicznych KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW - podała… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Abp Gądecki: wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną (krótka) Wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną jednostek i rodzin, bo akt religijny to nie jakaś subkultura, ale należy do kultury każdego… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Puchar CEV siatkarzy – Asseco Resovia w finale Siatkarze Asseco Resovii prowadzą w Stambule z Fenerbahce w setach 2:0 (25:17, 25:14) i zapewnili sobie awans do finału Pucharu CEV. Pierwsze spotkanie w swojej… » więcej 2024-02-29, godz. 18:10 Paryż - prezydent Macron obiecał wykąpać się w Sekwanie Emmanuel Macron obiecał wykąpać się w Sekwanie jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Prezydent Francji zamierza pójść w ślady mer Paryża Anne… » więcej 2024-02-29, godz. 18:00 Liga hiszpańska - Lewandowski: musimy strzelać więcej goli, ja również 'W tej chwili musimy, również ja, strzelać więcej goli i wygrywać więcej meczów' - powiedział Robert Lewandowski z Barcelony w wywiadzie dla internetowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »