Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-03, 13:50 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ Budowa centrum edukacyjnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego z unijnym dofinansowaniem

Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN) dostał prawie 50 mln zł unijnego dofinansowania na budowę centrum edukacyjno-przyrodniczego w Nowej Słupi. Wsparcie zostało przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Świętokrzyski Park Narodowy, inwestycja powstanie w ciągu najbliższych czterech lat. Centrum Edukacyjne Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma zostać wkomponowane w stok Łyśca w pobliżu „drogi królewskiej”, szlaku wiodącego przez park narodowy, do położonego na szczycie góry klasztoru z relikwiami drzewa Krzyża Świętego.


Projekt będzie obejmować powstanie Centrum Edukacyjnego wraz z ekspozycją przyrodniczą o pow. 3 tys. m kw., inspirowanego lokalnym krajobrazem. Budynek nawiązywać będzie do świętokrzyskich pól – pasiaków, z zielonym dachem jako tarasem widokowym. Dodatkowo, planowane są pawilony, parking z panelami fotowoltaicznymi oraz zielona przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna z ławkami, stołami i edukacyjnym placem zabaw.


„Celem projektu jest edukacja ekologiczna społeczności w makroregionie Polski Wschodniej poprzez zwiększenie dostępności oraz rozwój bazy służącej edukacji ekologicznej, przekazywanie wiedzy o Świętokrzyskim Parku Narodowym oraz Obszarze Natura 2000 Łysogóry” – poinformował ŚPN.


Centrum Edukacyjne wraz z ekspozycją przyrodniczą ma być wprowadzeniem na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zachęcić i przygotować do odwiedzenia Parku. Edukacja prowadzona będzie poprzez wystawę stałą, różnorodne zajęcia edukacyjne i konferencje prowadzone w module edukacyjno-konferencyjnym.


Koncepcja Centrum, opracowana przez warszawską pracownię architektoniczną Kwadratura, została w 2020 roku wyróżniona nagrodą za najlepszy projekt ekologiczny w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.


Centrum Edukacyjne ŚPN zlokalizowane będzie w Nowej Słupi, a oddanie do użytkowania planowane jest w trzecim kwartale 2028 r. Koszt realizacji projektu oszacowano na ok. 71,8 mln zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie ponad 49,5 mln zł.


Budowa Centrum znalazła się na liście 44 strategicznych inwestycji w regionie, które mają zostać zrealizowane w nowej perspektywie unijnej. Nowa siedziba ŚPN ma powstać w pobliżu dwóch działających już instytucji, które stworzą kompleks turystyczno-edukacyjny u podnóża Łysej Góry.


W Nowej Słupi znajduje się już Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. W placówce przedstawiona została historia żelaza i początków metalurgii w Górach Świętokrzyskich, gdzie na przełomie starej i nowej ery działało centrum hutnicze - jedno z największych w tzw. barbarzyńskiej Europie. W ciągu 50 lat archeolodzy odkryli tam blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których przetopiono ponad 8 tys. ton rudy.


Obok Muzeum działa także Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W budynku mieszczącym m.in. kino 5D oraz multimedialne ścieżki edukacyjne przedstawiono świętokrzyskie legendy poświęcone m.in. sabatom czarownic oraz obrzędom i wierzeniom dawnych Słowian.


Świętokrzyski Park Narodowy został utworzony w 1950 roku, jako trzeci park narodowy w Polsce. (PAP)


autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ amac/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 19:00 Puchar CEV siatkarzy – Asseco Resovia po raz drugi lepsza od Fenerbahce i zagra w finale (opis) Siatkarze Asseco Resovii awansowali do finału Pucharu CEV wygrywając rewanżowy mecz półfinałowy w Stambule z Fenerbahce 3:0 (25:17, 25:14, 28:26). W pierwszym… » więcej 2024-02-29, godz. 19:00 Australia/ Prezydent Filipin: nie pozwolimy nikomu naruszyć naszej suwerenności terytorialnej Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. w przemówieniu przed australijskim parlamentem w czwartek zwrócił uwagę, że oba kraje stoją przed 'wspólnymi wyzwaniami'… » więcej 2024-02-29, godz. 18:50 Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie odebrał nagrodę im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok… Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie odebrał w czwartek nagrodę im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2023 podczas gali w siedzibie… » więcej 2024-02-29, godz. 18:50 USA/ Biden: ostrzelanie Palestyńczyków w kolejce po żywność skomplikuje rozmowy o rozejmie Prezydent USA Joe Biden zapytany w czwartek, czy potwierdzenie wiadomości o ostrzelaniu Palestyńczyków w kolejce po żywność przez izraelskie wojsko skomplikuje… » więcej 2024-02-29, godz. 18:50 Parlament Europejski wzywa UE, by dała Ukrainie to, czego potrzebuje ona do pokonania Rosji Unia Europejska musi wesprzeć Ukrainę wszelkimi środkami, potrzebnymi Kijowowi do wygrania wojny z Rosją - stwierdzili posłowie do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 Puchar CEV siatkarzy – Asseco Resovia po raz drugi lepsza od Fenerbahce i zagra w finale (wynik) Siatkarze Asseco Resovii awansowali do finału Pucharu CEV wygrywając rewanżowy mecz półfinałowy w Stambule z Fenerbahce 3:0 (25:17, 25:14, 28:26). W pierwszym… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 Eksperci: zbyt dużo światła nocą szkodzi zdrowiu ludzi Zbyt dużo światła nocą nie tylko przeszkadza w obserwacjach astronomicznych czy zakłóca zachowania zwierząt i roślin, ale może zagrażać ludziom, zaburzając… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 USA/ Spiker Johnson: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się po uchwaleniu budżetu Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei… » więcej 2024-02-29, godz. 18:40 Francja/ Macron zapewnił, że jego słowa na temat Ukrainy były przemyślane i "starannie dobrane" Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach… » więcej 2024-02-29, godz. 18:30 Katowicka SSE: firma Hatch zainwestuje 54 mln zł w centrum usług biznesowych Międzynarodowa firma Hatch z branży usług inżynieryjnych i zarządzania projektami zainwestuje w Katowicach 54 mln zł w centrum usług biznesowych, planując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »