Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-03, 13:20 Autor: PAP

W stolicy Nowej Zelandii po raz pierwszy od 150 lat na wolności wylęgły się ptaki kiwi

Wellington, stolica Nowej Zelandii, z entuzjazmem wita dwa pierwsze od 150 lat wyklute na wolności pisklęta ptaków kiwi. To zasługa projektu Capital Kiwi, który prowadzony jest w celu aktywnej ochrony tego ginącego gatunku.

Jak poinformowało Radio New Zealand, dwa pisklęta pod koniec listopada znaleźli w dzielnicy Makara na przedmieściu Wellington wolontariusze organizacji Capital Kiwi Project. Wykluły się około tygodnia wcześniej. Razem z nimi na Wyspie Północnej żyje zaledwie 65 tych ptaków. "To milowy krok w drodze do realizacji naszego celu, jakim jest zbudowanie dzikiej populacji kiwi na obrzeżach Wellington. To wspaniały prezent bożonarodzeniowy dla mieszkańców Wellington i najlepsze podziękowanie dla naszych rdzennych plemion, właścicieli gruntów i lokalnych społeczności, które z taką pasją wspierały projekt – powiedział Paul Ward, jeden z założycieli Capital Kiwi Project.


Pisklęta przyszły na świat zaledwie rok po reaktywacji projektu Capital Kiwi, którego celem jest odtworzenie dzikiej populacji tego kultowego dla Nowej Zelandii ptaka w rejonie Wellington. Kiwi brunatny to wprawdzie jeden z najpospolitszych gatunków tych nielotów w Nowej Zelandii, ale według tamtejszego Departamentu Ochrony Przyrody ptakom tym grozi wyginięcie na wolności na przestrzeni życia zaledwie dwóch pokoleń. Ich populacja, która kiedyś liczyła około 12 milionów, spadła do zaledwie 68 tysięcy. Konieczne więc jest zapewnienie im ochrony i aktywnego wsparcia. W tym roku Capital Kiwi Project spodziewa się jeszcze 18 piskląt kiwi brunatnego.


Obecnie w Nowej Zelandii istnieje około 90 programów ochrony tego gatunku. Największy z nich - Plan Odbudowy Kiwi - uruchomił w 1991 roku Departament Ochrony Przyrody. Jego działania skupiają się na kontroli polujących na te ptaki drapieżników i zaangażowaniu lokalnych społeczności we wspieranie ochrony gatunku. Mimo to populacja kiwi w tym kraju spada średnio o 2 proc. rocznie, głównie z powodu drapieżników, takich jak gronostaje, koty, psy i fretki. Kiwi, jako nieloty, są znacznie bardziej niż inne ptaki bezbronne wobec drapieżnych ssaków.


Ponieważ w ramach projektu prowadzonego przez Capital Kiwi Project monitorowana jest tylko jedna trzecia reintrodukowanych ptaków, możliwe, że piskląt jest więcej. "Udany rozród potwierdza, że wzgórza Wellington są odpowiednim siedliskiem dla kiwi. Jesteśmy niezwykle podekscytowani, ale to dopiero początek. Te pisklęta muszą teraz same sobie radzić na wolności. Niezwykle ważne są nadchodzące miesiące, kiedy ptaki będą rosły i przybierały na wadze, aż staną się na tyle duże, by wielkimi pazurami mogły odpierać ataki gronostajów" - stwierdził Paul Ward. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcie dostępne na profilu Capital Kiwi Project na Instagramie: https://www.instagram.com/p/C0N2WXhvLFF/


Kraj i świat

2024-03-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niedziela ciepła i słoneczna W niedzielę termometry wskażą od 6 do 16 stopni C. Niemal w całym kraju będzie słonecznie, tylko na południowym wschodzie może padać słaby deszcz - poinformowała… » więcej 2024-03-03, godz. 14:20 Mauritius/ Ministerstwo zdrowia: liczba przypadków dengi wzrosła o ponad 18 proc. w ciągu trzech dni Od piątku 1 marca liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585 w niedzielę, co stanowi niepokojący wzrost o 18,4 procent - poinformowało… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Lahti Norwegowie Kristine Stavaas Skistad i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali w fińskim Lahti sprinty techniką dowolną zaliczane do Pucharu Świata w biegach narciarskich… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 Kancelaria Prezydenta: po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej 3 marca po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, o czym poinformowała KPRP. Polskie i rumuńskie MSZ we wspólnym komunikacie podkreśliły… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w saneczkarstwie - łotewskie zwycięstwa na zakończenie sezonu w jedynkach (aktl.) Niemcy Julia Taubitz i Max Langenhan wygrali w konkurencji jedynek klasyfikację generalną zakończonego w niedzielę Pucharu Świata 2023/24 w saneczkarstwie… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 "Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie" - nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak i podróżnik Nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak operowy, baryton. Zmarł nagle, 29 lutego podczas podróży do Albanii. 'Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie. Człowiek… » więcej 2024-03-03, godz. 14:10 PŚ w biathlonie - zacięta walka Norwegii ze Szwecją w supermikście Norwescy biathloniści Juni Arnekleiv i Vetle Sjaastad Christiansen wygrali w Oslo-Holmenkollen supermikst, czyli rywalizację par mieszanych, w Pucharze Świata… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Bułgaria świętuje 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej Bułgaria świętuje w niedzielę 146. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej, kiedy kraj ten po 500 latach pojawił się ponownie na mapie Europy. Doszło do… » więcej 2024-03-03, godz. 14:00 Łotwa/ Prezydent do Elona Muska: NATO istnieje ze względu na Rosję NATO istnieje ze względu na Rosję - oświadczył w niedzielę prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na komentarz właściciela Tesli i platformy… » więcej 2024-03-03, godz. 13:40 Rosja/ Kilkaset osób stoi w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie Nawalnego Kilkaset osób stoi w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Pogrzeb… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »