Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:50 Autor: PAP

Poseł Kałużny: "Zielona Granica" to film skandaliczny, antypolski; Putin poszedłby na niego do kina

Film "Zielona granica" Agnieszki Holland jest skandaliczny i antypolski — powiedział w piątek poseł Suwerennej Polski, kandydat z toruńskiej listy PiS do Sejmu, Mariusz Kałużny. W jego ocenie na ten film, gdyby mógł, poszedłby w Polsce prezydent Rosji Władimir Putin.

Poseł Mariusz Kałużny z Suwerennej Polski, kandydat z ósmego miejsca na liście PiS do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, zorganizował w piątek konferencję prasową przed jednym z kin w Toruniu, w sprawie - jak mówił - "skandalicznego, antypolskiego filmu pani Agnieszki Holland +Zielona Granica+".


"Opozycja postanowiła przy pomocy pani Holland nagrać film, który nie tylko oczernia mundurowych, ale również całą Polskę. Postanowili za pomocą kina, a więc dużego zasięgu, osłabić dobre imię Polski. My się na to nie godzimy. Protestujemy, wzywamy wszystkich mieszkańców Torunia i regionu: nie idźcie na ten antypolski film" - mówił Kałużny. Apelował, by nie oglądać "antypolskiego paszkwilu, w którym polscy żołnierze są pokazywani jako pijacy". "Gdzie polscy funkcjonariusze rzucają na kolczaste ogrodzenie kobiety w ciąży, gdzie polski mundurowy rzekomo celowo zbija termos i daje się napić uchodźcy, żeby on zranił szkłami z termosu" - zaznaczył.


"Mamy kampanię wyborczą i ten film nie jest przypadkowy" - ocenił poseł. Zwrócił się z pytaniem do marszałka woj. kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, czy województwo kujawsko-pomorskie i instytucje mu podległe finansowały ten film. Zwrócił się też do posła PO Arkadiusza Myrchy, czy zgadza się z tym, że polscy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej "to pijacy, barbarzyńcy wobec kobiet, wobec uchodźców". "Mam nadzieję, że pan Myrcha ma tyle odwagi cywilnej i przeprosi polskich funkcjonariuszy, żołnierzy Wojska Polskiego i odetnie się od tego, co robi jego partia" - wskazał Kałużny. "My dzisiaj chcemy powiedzieć jasno: murem za polskim mundurem" - oświadczył poseł.


Jak dodał, widział w internecie obszerne fragmenty filmu, a bazuje także na wypowiedziach Holland. "Dlaczego nie poszedłem i nie pójdę na ten film? Żeby nie brać udziału w antypolskim seansie. Godność i majestat RP nie pozwala mi brać udziału i finansować takich przedsięwzięć" - ocenił. Kałużny dodał, że dzisiaj "Władimir Putin, gdyby mógł, to poszedłby do kina w Polsce".


Jak przekazała PAP rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (MWFF) jest regionalnym funduszem filmowym, wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Mazowieckiego, Urzędu m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury. "Podmioty te finansują Fundusz ze środków własnych. O dofinansowanie mogą ubiegać się twórcy filmów fabularnych, dokumentalnych lub animowanych" - wyjaśniła Beuth.


Film "Zielona Granica" miał swoją premierę 5 września podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i został uhonorowany Nagrodą Specjalną jury. "Film opowiada o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawia odpowiedzi polityków, sił zbrojnych, uchodźców, aktywistów i mieszkańców regionu na to wyzwanie. Zależało nam, by uchwycić ten temat w całej jego złożoności. Chcieliśmy również udzielić głosu tym, którzy są go pozbawieni" – powiedziała reżyserka podczas konferencji na festiwalu w Wenecji. "Nie chcieliśmy uprawiać propagandy sprawiedliwości. Zależało nam, by film odzwierciedlał, jak trudne są wybory, których dokonujemy" - mówiła. (PAP)


autor: Tomasz Więcławski


twi/ par/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 07:50 COP28/ Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad… » więcej 2023-12-11, godz. 07:50 Pomorskie/ Noworodek pozostawiony w kartuskim oknie życia W kartuskim oknie życia pozostawiono noworodka. Dziewczynka została przewieziona do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Jest zdrowa. » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Nowa Zelandia/ Szef MSZ będzie dążył do zacieśnienia współpracy w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział w poniedziałek, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu, czyli Stanów… » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Fred Zinnemann twórca oskarowych filmów urodzony w Rzeszowie ma swoją tablicę w Rynku Sławny hollywoodzki reżyser, autor oskarowego 'W samo południe' oraz słynnego filmu sensacyjnego 'Dzień Szakala', przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami na chodnikach i lokalnych drogach jest ślisko W poniedziałek rano wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale z powodu padającej marznącej mżawki miejscami jest… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli W 2019 r. zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 r. - przed parlamentarnymi. O tym, jak będzie wiosną… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Powyborcza cisza przed kadrową burzą Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Paryż - Kerber wraca na korty i marzy o złotym medalu w mikście ze Zverevem Mająca polskie korzenie Niemka Angelique Kerber, która wraca w grudniu na korty po 10-miesiecznej przerwie macierzyńskiej, zdradziła, że marzy nie tylko o… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Ciągle chcemy wojska na granicy Żołnierze powinni nadal chronić granicę polsko-białoruską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie 'Rzeczpospolitej'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »