Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-11, 17:30 Autor: PAP

MKiDN: 20-22 września w Łodzi 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy

"Szlaki Kulturowe: społeczny i kreatywny wymiar dziedzictwa kulturowego w kontekście post-industrialnym" - to temat 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy, które odbędzie się w dniach 20-22 września w Łodzi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak napisano, to "najważniejsze i najbardziej znaczące" wydarzenie programu "Szlaki Kulturowe Rady Europy", które gromadzi ponad 300 uczestników i jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń przedstawicieli szlaków kulturowych z niemal wszystkich państw europejskich".


Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w Polsce w Łodzi w dniach 20-22 września. Jak przekazało MKiDN w poniedziałek na swej stronie internetowej, do udziału w dialogu wysokiego szczebla w ramach Forum minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaprosił – obok przedstawicieli Rady Europy – także ministrów kultury państw Europy Środkowo-Wschodniej. Debata będzie poświęcona tematowi budowania tożsamości państw europejskich na fundamencie wolności i solidarności.


"Wybór Łodzi na miejsce tegorocznego Forum odwołuje się do znaczenia procesów rewitalizacji dla rozwoju społecznego. Dziedzictwo poprzemysłowe jest świadectwem nie tylko zmian technologicznych, ale i procesów społecznych, jakie dokonywały się w przeszłości. Przypomina o tym, jaki był ich wpływ na życie różnych grup społecznych. Częstokroć inicjatywy jego ocalenia, wobec braku rozwiązań systemowych w wielu krajach, mają korzenie w oddolnych działaniach społecznych. Nie ulega żadnej wątpliwości, że dziedzictwo to miało silny wpływ na kształtowanie się kulturowej tożsamości Europy" - wskazano w komunikacie ministerstwa.


MKiDN podkreślił, że "organizacja Forum w Łodzi niewątpliwie służy umocnieniu pozycji Rzeczypospolitej Polskiej jako aktywnego członka Rady Europy, zaangażowanego w debatę na tematy związane z dziedzictwem europejskim". "Stanowi okazję do promocji naszego kraju, a także Łodzi jako miasta o bogatym dziedzictwie kulturowym, posiadającego ogromny potencjał turystyczny" - czytamy.


Ministerstwo Kultury przypomniało również, że "przez wiele lat zagadnienie tworzenia i rozwoju szlaków kulturowych postrzegane było poprzez pryzmat różnych koncepcji turystyki kulturowej".


"Jednak pandemia i inne kryzysy rozgrywające się w skali globalnej podważyły takie podejście. Okazało się, że dla istnienia szlaków kulturowych równie ważną grupą jak turyści – a nawet ważniejszą – są lokalne społeczności. Dziedzictwo jest zawsze historycznym dorobkiem jakiejś społeczności, dlatego szlak kulturowy powinien wyrastać z lokalnej historii i regionalnego dziedzictwa. Temat Forum ma podkreślić dokonującą się zmianę paradygmatu" - podkreślił resort kultury.


Program "Szlaki Kulturowe Rady Europy" został uruchomiony w 1987 r., by uświadomić, jak dziedzictwo różnych krajów Europy składa się na jej wspólne dziedzictwo kulturowe. Najstarszym powołanym wtedy szlakiem, jest szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Przez 36 lat inicjatywa ta nieustanie rozwijała się i obecnie istnieje 47 szlaków kulturowych, które mogą poszczycić się certyfikatem "Szlak Kulturowy Rady Europy". Certyfikat jest przyznawany raz w roku ustanowionym prawnie sieciom działającym na rzecz promowania tematyki europejskiej i realizującym działania w co najmniej trzech państwach członkowskich Rady Europy.


Szlaki dotykają szerokiego zakresu tematów istotnych dla historii Europy, łącząc ponad 3 tys. członków sieci instytucjonalnych rozsianych na terytorium 46 państw członkowskich tej organizacji, będąc jednocześnie otwartymi na współpracę z partnerami z innych krajów. Program "Szlaki Kulturowe Rady Europy" ma w założeniu stanowić płaszczyznę dla dialogu międzykulturowego i pomagać w lepszym poznaniu i zrozumieniu europejskiej tożsamości kulturowej oraz ochronie i umacnianiu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju kulturowego i społecznego.


Corocznie w ramach Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy spotykają się przedstawiciele państw członkowskich i obserwatorów Poszerzonego Porozumienia Częściowego Rady Europy w sprawie szlaków kulturowych, operatorów poszczególnych szlaków kulturowych Rady Europy, organizacji i platform zajmujących się dziedzictwem i turystyką, władz lokalnych i regionalnych oraz innych organizacji działających w dziedzinie turystyki, dziedzictwa i kultury.


W ubiegłych latach spotkania te miały miejsce we Francji, w Austrii, Azerbejdżanie, Hiszpanii, na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, Rumunii, Gruzji (w 2021 r. w formie on-line) i Grecji. Spotkanie w Polsce, które odbędzie się w Łodzi w dniach 20-22 września, będzie 12. odsłoną Forum. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ sdd/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 12:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Śląska: Nahuela Leivy nie da się zastąpić Piłkarze Śląska Wrocław w niedzielnym meczu w Warszawie z Legią będą musieli sobie radzić bez Hiszpana Nahuela Leivy i trener Jacek Magiera przyznał… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 MSZ i ambasadorzy uczcili 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim Kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ambasadorzy Niemiec i USA w Polsce uczcili 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. “Oddajemy hołd ogromnej… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 Josh Hartnett jako seryjny zabójca w zwiastunie filmu "Trap" 9 sierpnia w kinach zadebiutuje nowy film twórcy „Szóstego zmysłu”, M. Night Shyamalana, zatytułowany „Trap” („Pułapka”). W roli głównej występuje… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 SG: 210 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski 210 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę - poinformowała w piątek na platformie… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 Wiceminister cyfryzacji: w tym roku nie powołamy agencji bezpieczeństwa cybernetycznego (wideo) W tym roku nie powstanie agencja bezpieczeństwa cybernetycznego, w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa pojawią się zaś narzędzia będące zalążkiem… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 Liga meksykańska - wysoka kara za oślepianie rywali laserem Argentyński bramkarz FC Tigres Nahuel Guzman został zdyskwalifikowany na 11 meczów za użycie wskaźnika laserowego podczas ligowego meczu, aby przeszkadzać… » więcej 2024-04-19, godz. 12:00 Majchrowski: kampania samorządowa w Krakowie przekształciła się w kampanię polityczną Ustępujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenił, że kampania samorządowa w tym mieście przekształciła się w kampanię polityczną, a powinna być… » więcej 2024-04-19, godz. 11:50 MF: przyczyną problemów z dostępem do e-US jest awaria infrastruktury technicznej Przyczyną problemów z dostępem do e-Urzędu Skarbowego jest awaria infrastruktury technicznej - poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Finansów. Resort… » więcej 2024-04-19, godz. 11:50 Litwa/ Prokuratura: działalność polityczna Wołkowa wyłącznym motywem napaści na niego (krótka3) Działalność polityczna i przekonania rosyjskiego opozycjonisty Leonida Wołkowa, byłego współpracownika Aleksieja Nawalnego, była wyłącznym motywem napaści… » więcej 2024-04-19, godz. 11:50 Wskaźnik Finansowania Długoterminowego na finalnym etapie prac regulacyjnych - Jastrzębski, KNF Wskaźnik Finansowania Długoterminowego (WFD) jest na finalnym etapie prac regulacyjnych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »