Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 14:10 Autor: PAP

Gliński: po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim (krótka)

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Podczas uroczystości powitania w Gdańsku "Mazurka" - którego nowym armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - wicepremier przypomniał, że na tym jachcie kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w latach 1976-78 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską. "Mam nadzieję, że m.in. przez to, że +Mazurek+ stanie się pływającym eksponatem Narodowego Muzeum Morskiego, będziemy mogli o tym więcej mówić i propagować także w sensie edukacyjnym wielkie dokonania polskiego żeglarstwa. Myślę, że to jest nam wszystkim potrzebne" - powiedział.


Minister kultury podkreślił, że "po 45 latach +Mazurek+ jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim". "To jest trzecia jednostka tego typu historyczna, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie szkolenie, tutaj będzie realizowany program edukacyjny. I także to się dokłada do naszego projektu, który się coraz bardziej rysuje na horyzoncie, czyli powołania kolejnego oddziału, bo budujemy oddział Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie" - zwrócił uwagę.


Dodał, że obiekt zostanie otwarty dla turystów najprawdopodobniej wiosną 2024 r. "Ale kolejny oddział, który planujemy (...), to jest oddział właśnie poświęcony żeglarstwu. Wreszcie będziemy mieli Muzeum Żeglarstwa Polskiego z prawdziwego zdarzenia, oddział najprawdopodobniej we Władysławowie. To zależy oczywiście od współpracy z władzami miasta. My jesteśmy otwarci na to. Eksponaty – jak państwo widzicie - są, a nawet przypływają nowe, więc mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli cieszyć się z takiego miejsca" - podsumował Gliński. (PAP)


autorzy: Daria Porycka, Dariusz Sokolnik


dap/ dsok/ mrr/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 12:00 W poniedziałek premier Morawiecki odwiedzi Kraśnik W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z mieszkańcami Kraśnika (woj. lubelskie) . 'Porozmawiajmy o naszej wspólnej przyszłości' - czytamy… » więcej 2023-09-23, godz. 12:00 Śląskie/ Zarzuty dla podejrzanego o podpalenie drzwi zabytkowej bazyliki w Dąbrowie Górniczej Zarzuty sprowadzenia zdarzenia, które zagraża mieniu w wielkich rozmiarach i uszkodzenia zabytku, przedstawiła w sobotę prokuratura 38-letniemu mężczyźnie… » więcej 2023-09-23, godz. 12:00 Kraków/ Wielki żyrandol Teatru Słowackiego opuszczony na scenę; trwa wymiana żarówek W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na oczach publiczności wymieniane są żarówki w opuszczonym do podłogi 800-kilogramowym żyrandolu. W sobotę… » więcej 2023-09-23, godz. 11:50 Reuters: USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia, w tym samolotów F-16 Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów… » więcej 2023-09-23, godz. 11:50 Tenisowy Laver Cup - Reszta Świata prowadzi z Europą 4:0 po pierwszym dniu Zespół Reszty Świata w tenisowym Laver Cup zdominował drużynę Europy i prowadzi 4:0 po pierwszym dniu zawodów rozgrywanych w Vancouver. W sobotę Hubert… » więcej 2023-09-23, godz. 11:30 M. Kidawa-Błońska (KO): tak szerokiej cenzury, na tak wielką skalę, w historii naszego kraju nie było Tak szerokiej cenzury, na tak wielką skalę, w historii naszego kraju nie było. Cenzura ekonomiczna, personalna i cenzura słowa. Tylko dlatego, żeby ukryć… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Formuła 1 - Verstappen najszybszy w kwalifikacjach w Japonii Holenderski kierowca Max Verstappen (Red Bull) zwyciężył na torze Suzuka w rundzie kwalifikacyjnej Grand Prix Japonii, 16. wyścigu mistrzostw świata Formuły… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (krótka) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy; musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej; mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Rafał Trzaskowski: proponujemy małe inwestycje obok was – szpitale, nowoczesne szkoły i pomoc przedsiębiorcom Proponujemy małe inwestycje obok was. Chcemy skupić się na tym, czego wam w danym momencie potrzeba - mówił w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski… » więcej 2023-09-23, godz. 11:10 Francja/ Papież: zjawisko migracji musi być zarządzane z mądrą dalekowzrocznością i odpowiedzialnością europe… Papież Franciszek powiedział w sobotę w Marsylii na południu Francji, że zjawisko migracji musi być 'zarządzane z mądrą dalekowzrocznością' i 'odpowiedzialnością… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »