Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 13:40 Autor: PAP

Ukraina/ Mer zatopionych Oleszek: zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej, okupanci nie prowadzą ewakuacji

W okupowanych i zalanych wodą po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Oleszkach, na południu Ukrainy, zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej, Rosjanie nie ewakuują ludzi, a na pomoc organizacji międzynarodowych nie można liczyć – powiedział PAP lojalny wobec władz ukraińskich mer tego miasta Jewhen Ryszczuk.

„Zapasów jedzenia zostało na dwie doby. Zaczyna brakować pitnej wody, bo studnie są zanieczyszczone wodami powodziowymi. Jeszcze wczoraj można było pić wodę ze studni po przegotowaniu, a dziś nie nadaje się do niczego, jest brudna i mętna” – wyjaśnił w rozmowie telefonicznej w sobotę.


Choć po fali kulminacyjnej poziom wody zaczął się zniżać, na dachach domów wciąż pozostają ludzie i zwierzęta, oczekujące na ewakuację. Wobec braku działań rosyjskich władz okupacyjnych są oni zdani wyłącznie na pomoc wolontariuszy.


„Nie wszyscy zostali dotąd zabrani z dachów swoich domów, gdzie schronili się przed powodzą. Wywożą ich stamtąd wolontariusze. Chorzy zostali przeniesieni do szpitala i szkoły” – powiedział mer.


Akcja ratunkowa jest trudna, bo mieszkańcy Oleszek nie mają środków do poruszania się po wodzie. Rosjanie odebrali ludziom łódki i inny sprzęt pływający krótko po tym, jak uciekli z wyzwolonego przez siły ukraińskie Chersonia.


„To, czym dysponują wolontariusze na miejscu, to kilka łódek i pontonów, które komuś udało się ukryć w garażu czy na podwórku. Jest to dosłownie kilka łódek, które zbierają ludzi z dachów i zalanych domów i przewożą do suchej części miasta” – podkreślił Ryszczuk.


Według jego relacji przedstawiciele okupacyjnej armii Rosji nie udzielają żadnej pomocy cywilom, którzy pozostali w Oleszkach i ich okolicach.


„Rosjanie nic nie robią. Wczoraj przypłynęli na dwóch kutrach, przez godzinę pracowali i odpłynęli. Okupanci nie zajmują się aktywną pomocą. Wszystko jest na głowie mieszkańców” – wyznał.


Rosjanie zajmują ponadto mieszkania, położone na niezalanych piętrach bloków i na wyższych kondygnacjach domów jednorodzinnych.


„Rozmieszczają się w blokach i domach urządzając tam stanowiska ogniowe w obawie przed ukraińskimi grupami dywersyjnymi, które mogą przedostać się tam z prawego brzegu Dniepru” – powiedział mer.


Pytany o pomoc organizacji międzynarodowych w zwalczaniu następstw powodzi Ryszczuk ocenił, że nie można na nie liczyć.


„Organizacje międzynarodowe nie chcą tutaj przyjeżdżać. Ludzie czekają na pomoc, Rosjanie jej nie udzielają, my nie możemy tam dotrzeć, a organizacje międzynarodowe, które zostały do tego powołane, nie wykonują swojej misji” – powiedział w rozmowie telefonicznej z PAP.


Według mera Ołeszki tzw. hromada, czyli gmina, składająca się z miasta i przyległych wsi, liczyła przed inwazją Rosji na Ukrainę i otwartą fazą wojny 40 tys. mieszkańców. W wyniku działań wojennych połowa ludzi wyjechała w bardziej bezpieczne miejsca.


Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)


jjk/ fit/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »