Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:10 Autor: PAP

Muzeum-Zamek w Łańcucie bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach

Pokój wyciszenia dla osób w każdym wieku, pętle indukcyjne eliminujące zbędne dźwięki i ułatwiające niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji - to tylko niektóre z udogodnień jakie zostały wprowadzone w Muzeum-Zamku w Łańcucie z myślą o zwiedzających o szczególnych potrzebach.

W Muzeum-Zamku w Łańcucie (MZŁ) zakończyła się właśnie realizacja projektu „Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie”, ukierunkowanego na osoby o szczególnych potrzebach, w tym na osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki grantowi w kwocie prawie 230 tys. zł, przyznanego w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udało się wprowadzić w placówce wiele rozwiązań - przez co zwiększyła się dostępność obiektów i oferty kulturalnej muzeum.


Jak poinformował p.o. dyrektora MZŁ Krzysztof Żaba, celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych w tym np. koncertów i warsztatów, doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji. Żaba podkreślił, że w muzeum, dzięki realizacji projektu, zostały wprowadzone zmiany otwierające placówkę na różne, nierzadko nowe grupy odbiorców.


Zorganizowano m.in. cykl szkoleń i warsztatów dla pracowników muzeum, dzięki którym wzrosła jakość obsługi zwiedzających ze szczególnymi potrzebami. Zaś poprzez wprowadzenie rozwiązań technicznych, komunikacyjno-informacyjnych oraz cyfrowych zwiększył się poziom dostępności obiektów i ekspozycji muzealnych w łańcuckim zamku.


Kustosz MZŁ Edyta Kucaba-Łyszczek, pełnomocnik ds. dostępności oraz kierownik Działu Edukacji Muzealnej, zwróciła uwagę m.in. na powstały w ramach realizacji przedsięwzięcia pokój wyciszenia, znajdujący się w budynku dawnej Oranżerii, przeznaczony dla osób w każdym wieku.


„To miejsce, w którym turysta może przez chwilę odpocząć i wyciszyć się w trakcie zwiedzania, odreagować nadmiar bodźców. Wygodne fotele i pufy, tekstylia o różnych fakturach, a także zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju i ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne” – wyjaśniła Kucaba-Łyszczek.


Dodała, że pokoju tym matka, czy opiekun, może też nakarmić i przebrać, nie tylko mniejsze dziecko, ale także osobę dorosłą (ułatwi to odpowiednie umeblowanie).


Kolejnym udogodnieniem, jakie pojawiło się w MZŁ, są pętle indukcyjne, które ułatwiają osobom niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji. Pętle indukcyjne eliminują bowiem „ze słyszenia” zbędne dźwięki, jak np. skrzypienie podłogi, które osobom niedosłyszącym zakłócają słowa przewodnika i przeszkadzają w odbiorze ekspozycji.


Pętle zostały umieszczone w: zamkowej sieni, Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawnej Ujeżdżalni, a także w Storczykarni oraz w kasach biletowych w Maneżu.


W ramach grantu zostały także zakupione mobilne krzesełka, z przeznaczeniem na część wystaw, na których zwiedzający będą mogli usiąść na chwilę i odpocząć w trakcie zwiedzania.


Ponadto w ramach realizacji projektu muzeum zorganizowało także szereg dostępnych i otwartych wydarzeń, jak np. warsztaty taneczne, kulinarne, plastyczne i stolarskie, czy przedsięwzięcia kulturalne, w których łącznie wzięło udział 920 osób, m.in. z: Fundacji Szansa dla Niewidomych, rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, duszpasterstwa dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, a także odbiorcy indywidualni.


„Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Zajęcia uczyły precyzji. Kluczem wszystkich wydarzeń było pokazanie, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas w muzeum otwartym i dostępnym dla wszystkich odbiorców” – zwróciła uwagę pełnomocnik ds. dostępności.


Dodała, że z kolei repertuar wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w zamkowej sali balowej, został tak dobrany, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział rodziny osób ze szczególnymi potrzebami. Ponadto koncerty były tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).


Joanna Garbulińska-Charchut z MZŁ zauważyła, że choć podobne rozwiązania funkcjonują w części polskich muzeów, jednak na terenie Podkarpacia w ogromnej mierze są nowością.


„Mamy więc nadzieję, że Muzeum–Zamek w Łańcucie będzie placówką w istotny sposób podpowiadającą drogę, którą w standardzie będą mogły podążać inne muzea z naszego województwa” – wyraziła nadzieję Garbulińska-Charchut. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ pat/


Kraj i świat

2024-05-07, godz. 06:20 68. Konkurs Piosenki Eurowizji czas zacząć. Polskę reprezentuje Luna z piosenką "The Tower" Zaledwie kilkanaście godzin dzieli nas od pierwszego półfinału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. 7 maja na scenie w hali sportowej Malmö Arena wystąpi z piosenką… » więcej 2024-05-07, godz. 06:20 Szefowa KE: chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy Chcę budować z Donaldem Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy - powiedziała PAP szefowa KE Ursula von der Leyen, która we wtorek będzie gościem Europejskiego… » więcej 2024-05-07, godz. 06:10 Artur Orzech: Znów jestem na właściwym miejscu (wywiad) Przez lata komentował występy artystów na Eurowizji. Trzy lata temu odszedł z TVP. Teraz wrócił do mediów publicznych i znów usłyszymy jego głos podczas… » więcej 2024-05-07, godz. 06:00 Paryż - ogień olimpijski w środę dotrze do Francji W środę olimpijski ogień dotrze do Marsylii, gdzie rozpocznie się francuski etap sztafety. Jako pierwszy pochodnię z płomieniem we Francji poniesie pływak… » więcej 2024-05-07, godz. 06:00 Gwatemala/ Znaleziono zwłoki rodziny królewskiej Majów zbezczeszczone po śmierci W jednej z gwatemalskich piramid Majów archeolodzy odkryli szczątki co najmniej czterech członków rodziny królewskiej, których zwłoki po śmierci zbezczeszczono… » więcej 2024-05-07, godz. 06:00 Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały Nowe szczepionki zapewniają ochronę przed szeroką gamą koronawirusów, które mogłyby potencjalnie powodować przyszłe epidemie; także przed tymi, o których… » więcej 2024-05-07, godz. 06:00 Kraków/ Koniec epoki Majchrowskiego, we wtorek zaprzysiężenie Miszalskiego na prezydenta Aleksander Miszalski (PO) zostanie we wtorek zaprzysiężony na prezydenta Krakowa i zajmie miejsce po urzędującym od 2002 r. Jacku Majchrowskim. Tego dnia ślubowanie… » więcej 2024-05-07, godz. 05:50 Eksperci: leczenie astmy ciężkiej może pochłaniać aż 50 proc. wszystkich wydatków na leczenie astmy Choć odsetek chorych na astmę ciężką stanowi do 10 proc. wszystkich osób z tym schorzeniem, to ich leczenie może pochłaniać aż 50 proc. wszystkich nakładów… » więcej 2024-05-07, godz. 05:50 Teleskop Hubble’a poluje na małe planetoidy Naukowcy analizują zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w poszukiwaniu niewielkich asteroid z głównego pasa planetoid. O najnowszych wynikach poinformowała… » więcej 2024-05-07, godz. 05:40 We wtorek ruszają matury (powtórzenie) We wtorek rozpoczną się matury. Przystąpi do nich około 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »