Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:10 Autor: PAP

Muzeum-Zamek w Łańcucie bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach

Pokój wyciszenia dla osób w każdym wieku, pętle indukcyjne eliminujące zbędne dźwięki i ułatwiające niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji - to tylko niektóre z udogodnień jakie zostały wprowadzone w Muzeum-Zamku w Łańcucie z myślą o zwiedzających o szczególnych potrzebach.

W Muzeum-Zamku w Łańcucie (MZŁ) zakończyła się właśnie realizacja projektu „Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie”, ukierunkowanego na osoby o szczególnych potrzebach, w tym na osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki grantowi w kwocie prawie 230 tys. zł, przyznanego w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udało się wprowadzić w placówce wiele rozwiązań - przez co zwiększyła się dostępność obiektów i oferty kulturalnej muzeum.


Jak poinformował p.o. dyrektora MZŁ Krzysztof Żaba, celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych w tym np. koncertów i warsztatów, doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji. Żaba podkreślił, że w muzeum, dzięki realizacji projektu, zostały wprowadzone zmiany otwierające placówkę na różne, nierzadko nowe grupy odbiorców.


Zorganizowano m.in. cykl szkoleń i warsztatów dla pracowników muzeum, dzięki którym wzrosła jakość obsługi zwiedzających ze szczególnymi potrzebami. Zaś poprzez wprowadzenie rozwiązań technicznych, komunikacyjno-informacyjnych oraz cyfrowych zwiększył się poziom dostępności obiektów i ekspozycji muzealnych w łańcuckim zamku.


Kustosz MZŁ Edyta Kucaba-Łyszczek, pełnomocnik ds. dostępności oraz kierownik Działu Edukacji Muzealnej, zwróciła uwagę m.in. na powstały w ramach realizacji przedsięwzięcia pokój wyciszenia, znajdujący się w budynku dawnej Oranżerii, przeznaczony dla osób w każdym wieku.


„To miejsce, w którym turysta może przez chwilę odpocząć i wyciszyć się w trakcie zwiedzania, odreagować nadmiar bodźców. Wygodne fotele i pufy, tekstylia o różnych fakturach, a także zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju i ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne” – wyjaśniła Kucaba-Łyszczek.


Dodała, że pokoju tym matka, czy opiekun, może też nakarmić i przebrać, nie tylko mniejsze dziecko, ale także osobę dorosłą (ułatwi to odpowiednie umeblowanie).


Kolejnym udogodnieniem, jakie pojawiło się w MZŁ, są pętle indukcyjne, które ułatwiają osobom niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji. Pętle indukcyjne eliminują bowiem „ze słyszenia” zbędne dźwięki, jak np. skrzypienie podłogi, które osobom niedosłyszącym zakłócają słowa przewodnika i przeszkadzają w odbiorze ekspozycji.


Pętle zostały umieszczone w: zamkowej sieni, Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawnej Ujeżdżalni, a także w Storczykarni oraz w kasach biletowych w Maneżu.


W ramach grantu zostały także zakupione mobilne krzesełka, z przeznaczeniem na część wystaw, na których zwiedzający będą mogli usiąść na chwilę i odpocząć w trakcie zwiedzania.


Ponadto w ramach realizacji projektu muzeum zorganizowało także szereg dostępnych i otwartych wydarzeń, jak np. warsztaty taneczne, kulinarne, plastyczne i stolarskie, czy przedsięwzięcia kulturalne, w których łącznie wzięło udział 920 osób, m.in. z: Fundacji Szansa dla Niewidomych, rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, duszpasterstwa dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, a także odbiorcy indywidualni.


„Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Zajęcia uczyły precyzji. Kluczem wszystkich wydarzeń było pokazanie, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas w muzeum otwartym i dostępnym dla wszystkich odbiorców” – zwróciła uwagę pełnomocnik ds. dostępności.


Dodała, że z kolei repertuar wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w zamkowej sali balowej, został tak dobrany, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział rodziny osób ze szczególnymi potrzebami. Ponadto koncerty były tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).


Joanna Garbulińska-Charchut z MZŁ zauważyła, że choć podobne rozwiązania funkcjonują w części polskich muzeów, jednak na terenie Podkarpacia w ogromnej mierze są nowością.


„Mamy więc nadzieję, że Muzeum–Zamek w Łańcucie będzie placówką w istotny sposób podpowiadającą drogę, którą w standardzie będą mogły podążać inne muzea z naszego województwa” – wyraziła nadzieję Garbulińska-Charchut. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ pat/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »