Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 09:10 Autor: PAP

Podkarpackie/ W związku z dłuższym weekendem więcej patroli policyjnych na drogach regionu

W związku z dłuższym weekendem na drogach Podkarpacia od godzin porannych w święto Bożego Ciała służbę pełni więcej patroli policyjnych, które zwracają szczególną uwagę m.in. na łamanie przepisów ruchu drogowego, na trzeźwość kierujących, sposób przewożenia pasażerów i stosowanie się kierowców do ograniczeń prędkości.

Jak poinformowała kom. Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji, w czasie przedłużonego weekendu podkarpaccy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych drogami naszego regionu. Zwróciła uwagę, że na drogach może zrobić się tłoczno, zwłaszcza na drogach wiodących do atrakcyjnych turystycznie miejscowości naszego regionu. Wiele osób, korzystając z kilku dni wolnych od pracy, zdecyduje się wyjechać.


„Funkcjonariusze przede wszystkim będą służyć pomocą, zapewniać płynność ruchu na głównych trasach, a tam, gdzie pojawią się utrudnienia bądź zatory, będą ręcznie kierować ruchem” – zapewniła kom. Kopeć.


Policjanci szczególną uwagę będą zwracać na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania i wymuszania pierwszeństwa przejazdu, niekorzystania z pasów bezpieczeństwa oraz na to, jak w samochodach przewożone są dzieci.


„Z reakcją funkcjonariuszy muszą liczyć się ci, którzy nieprawidłowo wyprzedzają inne pojazdy, wyprzedzają bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu” – wyliczała policjantka.


Na pobłażliwość policji nie mogą liczyć kierowcy, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu.


„Można spodziewać się częstszych kontroli trzeźwości. Policjanci będą reagować na przypadki przekraczania prędkości, czy złego stanu technicznego pojazdu” – podkreśliła kom. Kopeć.


Szczególną uwagę funkcjonariusze skierują również na motocyklistów i motorowerzystów.


Jak wskazała funkcjonariuszka, na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli. Do służby skierowani zostaną między innymi policyjni motocykliści, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno te oznakowane, jak i nieoznakowane.


„W miejscach szczególnie niebezpiecznych, kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo” – dodała.


Przypomniała jednocześnie, że w związku z uroczystościami Bożego Ciała i organizowanymi procesjami, całkowicie lub częściowo zostaną zamknięte niektóre ulice podkarpackich miejscowości i należy się liczyć z chwilowymi utrudnieniami w ruchu drogowym.


„Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do poleceń kierujących ruchem” – przekazała policjantka.


Przypomniała kilka zasad, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji w podróży: przed podróżą sprawdźmy stan samochodu, wsiadając do niego zapnijmy pasy bezpieczeństwa. „I nie ma znaczenia to, czy jedziemy na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci - zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce” – apeluje policja.


Pozostawiając samochód, pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.


Decydując się na wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu, upewnijmy się, że drzwi i okna zostawiamy zamknięte.(PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ ann/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 20:00 Liga hiszpańska - Almeria zwolniła trenera Almeria, zamykająca tabelę hiszpańskiej ekstraklasy, zwolniła trenera Vicente Moreno. Klub nie podał nazwiska jego następcy. Tymczasowo piłkarzy poprowadzi… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie 'mimo nieporozumień'… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 2:3 (wynik) PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 2:3 (1:2) Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny), 1:3 Jakub… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 1. liga piłkarska - Polonia - Podbeskidzie 2:0 Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Mateusz Michalski (51-karny), 2:0 Szymon Kobusiński (87- karny). Żółta kartka -… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Premier: PO jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w UE Platforma Obywatelska jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej - powiedział w piątek premier Mateusz… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Gdańsk/Uroczyste przekazanie uchwały specjalnej Senatu Lechowi Wałęsie W Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla. Senat… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »