Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 22:50 Autor: PAP

USA/ Pomoc Ukrainie głównym tematem spotkania prezydenta Bidena z premier Danii

Wojna na Ukrainie i wsparcie dla Kijowa były głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena i duńskiej premier Mette Frederiksen w Waszyngtonie - przekazał Biały Dom. Mimo spekulacji o szykowaniu jej na nową sekretarz generalną NATO, szefowa rządu w Kopenhadze nie potwierdziła, że ubiega się o to stanowisko.

Podczas spotkania zarówno Biden, jak i Frederiksen zwrócili uwagę na bliską współpracę obu państw w sprawie Ukrainy; Dania jest jednym z czołowych europejskich państw wspierających Kijów uzbrojeniem i stanęła na czele europejskiej koalicji szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.


"Chciałabym podziękować panu za przywództwo. Mieć prezydenta USA, który jest zaangażowany na rzecz Sojuszu Transatlantyckiego, to dla Unii Europejskiej niezwykle ważne" - powiedziała duńska premier na początku spotkania.


Joe Biden, pytany przez dziennikarzy o to, czy wierzy w sukces ukraińskiej kontrofensywy, podniósł skrzyżowane palce.


Wizyta Frederiksen - jej pierwsze dwustronne spotkanie z Bidenem - zrodziła spekulacje, że szefowa rządu w Kopenhadze rozważana jest jako potencjalna kandydatka do zastąpienia Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zaprzeczył, by był to temat rozmów w Białym Domu.


Sama duńska polityk odmówiła spekulacji na ten temat. Kiedy została zapytana po spotkaniu przez dziennikarzy z Danii, czy odmówiłaby stanowiska, gdyby jej je zaproponowano, odpowiedziała, że nie jest kandydatką i rozmowa z Bidenem tego nie zmieniła. Dodała, że poczytuje spekulacje na ten temat za wyraz uznania.


Odnosząc się do pytania o misję pokojową Watykanu, Frederiksen stwierdziła, że choć "wszyscy są bardzo zainteresowani pokojem, to do tanga trzeba dwojga", zaś Rosja wciąż nie okazuje takiej chęci.


"Nikt z nas w Sojuszu nie chce robić niczego bez Ukrainy" - dodała.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ sp/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 15:20 Pomorskie/ 5 lat więzienia za wypadek, w którym zginął 74-latek Sąd Rejonowy w Gdyni skazał na karę bezwzględną pięciu lat więzienia mężczyznę, który w listopadzie 2022 roku pod wpływem alkoholu spowodował śmiertelny… » więcej 2023-10-04, godz. 15:20 Zachodniopomorskie/ KAS przechwyciła przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla adresowaną do odbiorcy z Koszalina Kapsułki z suszoną krwią krokodyla syjamskiego przechwycili funkcjonariusze służby celno-skarbowej KAS. Przesyłka nadana została z Tajlandii i miała trafić… » więcej 2023-10-04, godz. 15:20 Paryż - polscy siatkarze coraz bliżej awansu (wyniki) Polscy siatkarze po wygranej w środę z Meksykiem 3:0 z kompletem zwycięstw prowadzą w tabeli grupy kwalifikacji olimpijskich rywalizującej w chińskim Xi'an… » więcej 2023-10-04, godz. 15:20 Wniosek o powołanie zespołu prokuratorów w śledztwie ws. incydentu z udziałem policyjnego Black Hawka W śledztwie dotyczącym incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk, do którego doszło w sierpniu w Sarnowej Górze pod Ciechanowem, Prokuratura… » więcej 2023-10-04, godz. 15:20 Powstanie czwarty sezon serialu „Zbrodnie po sąsiedzku” W środę 3 października na platformie Disney+ pokazano finałowy odcinek trzeciego sezonu popularnego serialu kryminalno-komediowego „Zbrodnie po sąsiedzku”… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Warszawa/ agencje nadawców podpisały deklarację o współpracy w walce z dezinformacją (krótka) W środę na Zamku Królewskim w Warszawie narodowe agencje nadawców podpisały deklarację o współpracy w walce z dezinformacją. 'Nasza misja jest bardzo… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 MEiN i Centrum GovTech zaprasza uczniów na lekcję online ze współzałożycielem firmy Apple Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech zapraszają uczniów na specjalną online lekcję z przedmiotu biznesu i zarządzania z udziałem Steve’a… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Małopolskie/ Samochód wjechał w bariery na granicy Samochód osobowy jadący od strony słowackiej Suchej Hory uderzył w środę rano w bariery ustawione przez Straż Graniczną na przejściu w Chochołowie. Kierowcy… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Turcja/ Po raz pierwszy w historii Republiki Turcji w Stambule otworzony zostanie kościół W niedzielę w Stambule po raz pierwszy w historii Republiki Turcji otworzony zostanie kościół chrześcijański - świątynia Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 Maciej Świrski: koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z dezinformacją Dzieląc się najlepszymi praktykami i koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z wyzwaniem dezinformacji - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »