Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 19:50 Autor: PAP

Prezydent: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" służąc wartościom estetycznym, pielęgnuje ideały patriotyczne

Dziękuję za to, że służąc wartościom estetycznym, zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny pielęgnuje zarazem ideały patriotyczne - napisał w liście z okazji 70-lecia zespołu prezydent Andrzej Duda.

"Pierwsza myśl o Zespole była dzieckiem pachnących wieczorów, kiedy wraz z pasterzami siadywałem na pniach wokół ogniska, a ojciec snuł rozmaite opowieści o skarbach w Girowej i Ochodzitej, o śpiących rycerzach w Czantorii o czarnej księżnie i latających smokach(...). Bawiłem się myślami co by to było gdyby tak pomnożyć te głosy. Gdyby tak ustawić 10, 20, 50, 100 dziewcząt i chłopców, oświetlić stu ogniami i w 100 głosów zaśpiewać" - fragmentem książki "W pogoni za wiosną" założyciela zespołu Stanisława Hadyny rozpoczęła się jubileuszowa gala z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.


Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.


Podczas uroczystości dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a sam zespół został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Minister prezydencki Andrzej Dera przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podziękował on "za 70 lat wzruszeń i narodowej dumy, którymi napawają ludzi występy zespołu". "To dzięki państwa wspólnym i indywidualnym wysiłkom zawsze, kiedy +Śląsk+ wychodzi na scenę, polskie serca biją mocniej".


Zwrócił uwagę, że "misja i artystyczna odwaga dyrektora zespołu otwierają przed +Śląskiem+ nowe możliwości, prowadząc do sukcesów w nowych dla zespołu ludowego obszarach". Przypomniał, że "jednym z takich osiągnieć jest zdobycie tegorocznej nagrody muzycznej Fryderyk za projekt artystyczny +Pieśni Współczesne+, zrealizowany wspólnie z katowickim raperem Miuoshem". Podziękował zespołowi "za udział w świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości", a zwłaszcza, jak napisał, "za artystyczny hołd dla bohaterów Górnego Śląska". "Dziękuję za to, że służąc wartościom estetycznym, zespół pielęgnuje zarazem ideały patriotyczne" - napisał.


Minister Gliński w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką przypomniał, że "historia Zespołu Pieśni i Tańca +Śląsk+ im. Stanisława Hadyny sięga 1953 roku, kiedy to jego patron, ceniony kompozytor, wraz z uznaną choreografką Elwirą Kamińską stworzyli zespół, który ukazuje bogactwo kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju". Zwrócił uwagę, że "układane wówczas choreografie stały się wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji tańca, wywodzącego się z obrzędów i obyczajów regionu".


Napisał, że "obecnie Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ jest instytucją cieszącą się renomą na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody i dyplomy honorowe". "Repertuar tworzą wybitni artyści chóru, baletu i orkiestry oraz najlepsi eksperci w obszarze kultury" - dodał.


Wicepremier podkreślił, że "zespół jest prawdziwym ambasadorem polskiej kultury za granicą". "Należy przy tym do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających w swojej działalności do skarbnicy narodowych tańców, piosenek i przyśpiewek. Instytucja swoją ofertę kieruje do wielopokoleniowej publiczności, przyczyniając się do kultywowania pamięci Ziem Śląskich i Walk Niepodległościowych. Podkreślając znaczenie oraz rolę tradycji w budowaniu kapitału społeczno-kulturowego, wzmacnia więzi międzypokoleniowe" - zaznaczył.


Zdaniem Glińskiego "jubileusz to także okazja do przypomnienia, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie doceniło znaczenie zespołu oraz jego rolę w popularyzacji rodzimej kultury". Jak powiedział, "dowodem jest podjęta w 2017 roku decyzja o jego współprowadzeniu, co pozwoliło rozwinąć działalność i dało możliwość pełnego wykorzystania potencjału artystycznego". "Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa możliwe stało się nie tylko rozszerzenie oferty programowej, w tym także edukacyjnej oraz promocyjnej, ale również modernizacja infrastruktury i poprawa warunków codziennej pracy" - przypomniał.


Podziękował całemu Zespołowi "Śląsk" za pielęgnowanie wspaniałego dziedzictwa tej instytucji i życzył by kolejny rozdział historii obfitował w nowe ambitne wyzwania i sukcesy artystyczne.


Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. w Koszęcinie. Liczący ponad tysiąc osób skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Artyści z Koszęcina odwiedzili dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dając ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ aszw/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 UE/ Europarlament za zaostrzeniem przepisów, które mają chronić dziennikarzy W reakcji na rosnące zagrożenie wolności mediów i ich rentowności Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko w sprawie przepisów, które mają poprawić… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Polska 2050: Złożyliśmy skargę do SN na uchwałę PKW ws. referendum Złożyliśmy skargę na uchwałę PKW ws. referendum - poinformowali we wtorek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 Prognoza pogody na 4 i 5 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i wschodnia Europa będzie jeszcze w zasięgu niżu, którego ośrodek przemieści się nad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »