Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:40 Autor: PAP

Lublin/ IPN odnalazł szczątki ponad 40 osób w trakcie poszukiwań na Górkach Czechowskich

Szczątki ponad 40 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie podczas poszukiwań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej – poinformowano w poniedziałkowym komunikacie dot. zakończenia piątego etapu prac w tym miejscu.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przekazało w poniedziałek informację o zakończeniu piątego etapu prac na Górkach Czechowskich w Lublinie. Ich celem była weryfikacja miejsc, w których mogły znajdować się masowe groby ofiar egzekucji z okresu II wojny światowej. Działania te prowadzone były w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (OKŚZpNP) w Lublinie i stanowiły kontynuację prac rozpoczętych w listopadzie 2022 r.


„Na tym etapie analiz można powiedzieć, że łącznie w trakcie prac ujawniono i podjęto kompletne lub częściowo kompletne szczątki należące do co najmniej 35 osób. Pozostałe, podjęte we fragmentach, zwiększają tę liczbę do około 40 osób” – poinformował IPN w komunikacie. Przy czym zaznaczono, że nie można jednak jeszcze oszacować całkowitej minimalnej liczby pochowanych tu osób, co wynika z rozczłonkowania szkieletów na skutek detonacji.


Ze wstępnych oględzin antropologicznych wynika, że szczątki należały zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Wiek ofiar oscylował w granicach 15-60 lat, przy czym przeważały osoby młode: dwudziesto-, trzydziestoletnie.


„Pewna ilość ujawnionych kości czaszek składała się z licznych fragmentów o ostrych brzegach lub wykazywała potencjalne szczeliny złamań w zakresie których mogło dojść do urazu lub przestrzału. Jednakże, w celu weryfikacji oraz potwierdzenia obrażeń, wymagane są dalsze badania, w tym rekonstrukcja tych kości. Podobne złamania zidentyfikowano w obrębie niektórych kości długich oraz żeber, gdzie potencjalnie mogło dojść do analogicznych urazów” – podano w komunikacie.


Specjaliści w trakcie badań ustalili, że ofiary w chwili śmierci miały na sobie odzież. Przy większości szkieletów zachowały się destrukty obuwia o różnym charakterze. Odnaleziono też np. klamry, haftki, sprzączki, fragmenty grzebieni, guziki plastikowe i metalowe, kosmetyki (m.in. pomadkę do ust). Przy szczątkach jednej z ofiar, na wysokości miednicy ujawniono metalowy, emaliowany kubek, przy innych – nożyczki, scyzoryk czy pęsetę.


„Szczególnie cennymi znaleziskami były zachowane przy niektórych szkieletach guziki formacji mundurowych II RP. W tej grupie szczególnie licznie występowały guziki wojskowe z orzełkiem w koronie. Zidentyfikowano także guziki Związku Strzeleckiego, a także guzik Straży Pożarnej” – wymieniono w komunikacie IPN.


Odnosząc się do kontekstu archeologicznego prac - w tym ujawnionych przy szczątkach licznych artefaktów – eksperci stwierdzili, że można skłaniać się do postawienia wstępnych tez badawczych.


„Część ofiar nosiła na sobie mundury wojskowe lub formacji paramilitarnych, czego efektem były liczne znaleziska guzików z orzełkiem. Wyróżniki przynależności państwowej mogą świadczyć o tym, że ofiary zostały aresztowane i zamordowane na początku niemieckiej okupacji – być może w czasie Intelligenzaktion lub Ausserordentliche Befriedungsaktion (AB)” – wyjaśniono dodając, że korespondowałoby to z ustaleniami Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Lublinie, poczynionymi w trakcie prac ekshumacyjnych z lat 1947-1948, iż „według wersji krążącej wśród okolicznych mieszkańców, mogiły znajdujące się na Czechowie pochodziły z lat 1940-1941”.


Z kolei odnalezione przedmioty osobistego użytku, w tym ujawnione w jednej z jam grobowych nożyczki czy scyzoryk, skłaniają – jak podano - do stwierdzenia, że część ofiar mogła zostać przewieziona na egzekucję wprost z miejsca zamieszkania.


IPN poinformował, że wszystkie zabezpieczone w trakcie badań szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną podane dalszym, szczegółowym badaniom. „Odnalezione przedmioty zostały zabezpieczone przez technika policyjnego i włączone jako materiał dowodowy do śledztwa prowadzonego przez prokuratora OKŚZpNP w Lublinie” – dodano.


W komunikacie IPN przypomniał, że miejsce do prac wytypowano w oparciu o raport płk. Rudolfa Ostrzyńskiego, który na podstawie zebranych świadectw oraz ustaleń z wizji lokalnych określił orientacyjne lokalizacje miejsc, w których po na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono ekshumacje. Dokonano również analizy zeznań i relacji, jak również archiwalnych zdjęć lotniczych oraz danych przestrzennych. Posiłkowano się także ustaleniami społeczników.


Podkreślono, że badania skoncentrowano w centralnej części wąwozu, w okolicy tzw. mogiły legionisty. W listopadzie 2022 r. ujawniono w tym rejonie szczątki ludzkie. Część z nich została wówczas podjęta i przekazana do dalszych badań. Pozostałe, zlokalizowane w profilach bocznych, pozostawiono do dalszego etapu prac, zabezpieczając je uprzednio przed zniszczeniem lub przemieszczeniem.


„W trakcie podjętych w tym sezonie badań założono jeden wykop szerokopłaszczyznowy o powierzchni około 367 m kw., podzielony na 4 sekcje. Głębokość eksploracji była zmienna i wahała się w zależności od ujawnianej stratygrafii czy obiektów od 1 do 3,5 m. Przebadany obszar swoim zasięgiem uzupełniał w tej części wąwozu teren sprawdzony w roku ubiegłym, co w efekcie doprowadziło do przeszukania całego obszaru wytypowanego do badań w roku 2022” – przekazał IPN.


Sprecyzowano, że eksplorację rozpoczęto w części południowej tej partii wąwozu i stopniowo przesuwano się na północ. Podano, że już w trzecim dniu badań osiągnięto obszar, na którym w roku ubiegłym zabezpieczono ujawnione szczątki, a po jego zbadaniu sprawdzono jeszcze pozostałą, południową część wytypowanego obszaru.


W komunikacie podano, że w trakcie tego sezonu badawczego natrafiono na szczątki zgrupowane w trzech zbiorowych mogiłach oraz liczne kości luźne, odkrywane poza nimi, jednak głównie w południowej części wykopu.


„Granice ujawnionych mogił nie odcinały się wyraźnie od najbliższego otoczenia, jednak po układzie szczątków można oszacować ich wielkość na około 5 m długości i 1,6 m szerokości, co przekłada się na powierzchnię pojedynczej jamy na około 8 m kw. Zostały one wykopane w bardzo trudnym, niemal skalistym terenie, gdzie większość naturalnego podłoża stanowią skały marglowe. Frakcje tych skał o różnych, czasami znacznych rozmiarach stanowiły również wypełnisko eksplorowanych jam. Oznacza to, że na zdeponowane tu ciała spadały kamienie znacznych rozmiarów, które mogły spowodować wiele wtórnych obrażeń” – podkreślił IPN.


W pierwszej mogile odsłonięto łącznie 12 kompletnych szkieletów, w drugiej – 13. O ile pierwsze dwie zawierały szkielety ludzkie kompletne i ułożone anatomicznie, choć nie zawsze w naturalny sposób, o tyle – jak podano - układ szczątków w mogile trzeciej wskazuje na wyraźną ingerencję ludzką w ich pierwotny układ.


„Tylko 5 szkieletów złożonych w jej północnej części było kompletnych i spoczywało w układzie anatomicznym. Część południowa, na tym etapie badań z bliżej nieokreśloną ilością szczątków, była zniszczona przez detonacje saperskie. Świadczą o tym liczne, odkrywane pomiędzy kośćmi destrukty łusek czy pocisków oraz odłamki od amunicji wielkokalibrowej. Działania te doprowadziły do przemieszczenia złożonych tu ciał z ich pierwotnego układu i kompletnego zatarcia pierwotnych granic jamy grobowej” – napisał w komunikacie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.(PAP)


autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ aszw/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 18:10 Podlaskie/ W Łapach będzie nowy dworzec kolejowy; gmina przekazała działkę pod inwestycję Jeszcze w tym roku będzie ogłoszony przetarg na tę inwestycję, a za trzy lata ma być gotowy nowy dworzec kolejowy w Łapach (Podlaskie). W niedzielę władze… » więcej 2023-09-24, godz. 18:00 Ekstraliga żużlowa - Włókniarz - Apator 46:44, brązowy medal dla torunian (wynik) Rewanżowy mecz o 3. miejsce: Tauron Włókniarz Częstochowa - For Nature Solutions Apator Toruń 46:44. Pierwszy mecz 50:40 dla Apatora Toruń, który zdobył… » więcej 2023-09-24, godz. 18:00 Pomorskie/ Śmiertelny wypadek na Kaszubach, zginął 14-letni kierowca quada W niedzielę w południe na Kaszubach doszło do śmiertelnego wypadku drogowego. 14-latek jadąc quadem niedaleko Chmielna (Pomorskie), z niewyjaśnionych przyczyn… » więcej 2023-09-24, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – Ruch - Raków 3:5 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy Ruch Chorzów - Raków Częstochowa (3:5) powiedzieli: Dawid Szwarga (trener Rakowa): „Cieszymy się ze zwycięstwa. Gratuluję… » więcej 2023-09-24, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MKS Kalisz - Chrobry 24:28 Energa MKS Kalisz - KGHM Chrobry Głogów 24:28 (11:16). Najwięcej bramek: dla MKS Kalisz - Matija Starcevi 6, Miłosz Bekisz 5, Gracjan Wróbel i Tomas Nejdl… » więcej 2023-09-24, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 6. kolejka (tabela) Wyniki meczów 6. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-09-23:Azoty Puławy - MMTS Kwidzyn 37:25 (21:13) Arged Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wlkp… » więcej 2023-09-24, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 3. kolejka (tabela) Wyniki meczów 3. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: 2023-09-21:Piotrcovia Piotrków Tryb. - MKS Urbis Gniezno 27:30 (12:16) 2023-09-23:Start… » więcej 2023-09-24, godz. 17:40 J. Sellin: co czwarty człowiek spotykany na ulicach Gdańska i Sopotu jest zwolennikiem PiS Odwołując się do ostatnich wyników, co czwarty człowiek spotykany na ulicach Gdańska i Sopotu jest zwolennikiem Prawa i Sprawiedliwości - mówił w niedzielę… » więcej 2023-09-24, godz. 17:40 Ekstraliga rugby - lider pokonał mistrza Polski Lider ekstraligi rugby - Juvenia Kraków - pokonał w meczu 6. kolejki mistrza Polski, Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 33:18. Do przerwy krakowskie 'Smoki' przegrywały… » więcej 2023-09-24, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Piotrkowianin - Industria 26:45 Piotrkowianin Piotrków Tryb. - Industria Kielce 26:45 (11:23). Najwięcek bramek: dla Piotrkowianina - Filip Wadowski, Kamil Mosiołek i Marcin Matyjasik po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »