Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:30 Autor: PAP

Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów - aktualna sytuacja na rynku europejskim

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja na europejskim rynku energii - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak przekazał w komunikacie rzecznik rządu, premier Morawiecki prowadzi rozmowy międzynarodowe dotyczące suwerenności energetycznej i sprawiedliwej transformacji. "Polska energetyka opiera się obecnie głównie na węglu, jednak w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. Cały czas wzmacniamy niezależność energetyczną Polski" - podkreślił.


"Dzięki dywersyfikacji źródeł energii oraz nowym technologiom zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne obywatelom. Stawiamy na nowe rozwiązania, które pozwolą nam na dostęp do zielonej i taniej energii elektrycznej" - wskazał Müller.


Przypomniał też, że od 2015 roku rząd zmienił politykę w zakresie pozyskiwania gazu. "Udało nam się znacząco zwiększyć produkcję gazu ziemnego m.in. poprzez rozwój działalności wydobywczej na Morzu Północnym" - podkreślił. "Konsekwentnie oddawaliśmy do użytku nowe inwestycje w sektorze gazowym, powstały m.in. nowe interkonektory z: Czechami, Niemcami, Słowacją oraz Litwą. Znacznie zwiększyliśmy potencjał importu LNG przez gazoport w Świnoujściu. W terminie zakończyliśmy budowę Gazociągu Bałtyckiego. Zaplanowana jest już budowa pływającego gazoportu, elektrowni jądrowej czy rozbudowa naftoportu w Gdańsku" - wymieniał rzecznik i dodaje, że te wszystkie działania umożliwiły uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.


"W 2022 roku zadecydowaliśmy o powstaniu dwóch dużych elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle będziemy inwestować w Small Modular Reactors – SMR – czyli w modułowe reaktory jądrowe, które są mniejsze od tradycyjnych, dużych kompleksów" - przypominał Müller. "To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Inwestujemy i stawiamy na ekologię – ułatwiamy indywidualne zaangażowanie każdego obywatela we wdrażanie ekologicznych rozwiązań" - dodał.


Jak przekazał Müller, na spotkaniu z szefem polskiego rządu komisarz UE ds. energii Kadri Simson przedstawiła plan zwiększenia współpracy w zakresie rynku energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii.


"Wszelkie regulacje unijne w obszarze europejskiej polityki energetycznej muszą uwzględniać specyfikę krajową. Polska nie godzi się na tempo, które nie jest dostosowane do aktualnej sytuacji w naszym regionie. Zależy nam, by transformacja energetyczna była sprawiedliwa" - podał rzecznik rządu. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ mrr/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:50 USA/ Chińscy hakerzy wykradli 60 tys. e-maili z Departamentu Stanu Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu Giny Raimondo i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 Śląskie/ Dwaj nastolatkowie sprawcami podpalenia budynku w Lędzinach Sprawcami podpalenia nieużytkowanego budynku w Lędzinach (Śląskie) są dwaj mieszkający w tym mieście chłopcy w wieku 14 i 16 lat - ustaliła policja. Wyrządzone… » więcej 2023-09-28, godz. 09:40 P. Müller: zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki UE Zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki 'otwartych drzwi' Unii Europejskiej. Ona zachęca do tego, aby przyjeżdżać z południa Europy do Unii… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Uzbekistan/ Jedna ofiara śmiertelna i 163 rannych w wyniku eksplozji w pobliżu lotniska w Taszkencie W wyniku eksplozji, do której doszło w nocy ze środy na czwartek w składzie celnym w pobliżu lotniska w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, zginął 16-letni… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt (MediaRoom) Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Igrzyska 2036 - Gut-Mostowy: stać nas, aby aspirować o zorganizowanie igrzysk 'Nasz kraj, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego, już w tej chwili powinien aspirować o zorganizowanie igrzysk olimpijskich' - przyznał wiceminister… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Podkarpackie/ W Przemyślu szkolą się celnicy z 14 krajów Europy Funkcjonariusze służb celnych z 14 krajów Europy w Przemyślu na Podkarpaciu zapoznają się z technikami skutecznej kontroli granicznej autobusów. Wydarzenie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 M. Błaszczak: dopóki rządzi PiS, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle (krótka) Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Słowacja/ Jedna osoba zginęła w nocnej strzelaninie w Bratysławie Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w nocnej strzelaninie w Bratysławie - poinformowały w czwartek rano słowackie media. Według wstępnych informacji… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »