Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:10 Autor: PAP

Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach. Dostosowuje ono przepisy krajowe do przepisów Unii Europejskiej.

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach. W uzasadnieniu wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej w zakresie dopuszczalnych zawartości substancji niepożądanych w paszach.


Wskazano, że przepisy dyrektywy 2002/32/WE stanowią, że stosowanie produktów przeznaczonych na pasze, w których zawartość niepożądanych substancji przekracza maksymalne poziomy określone w załączniku I do wymienionej dyrektywy, jest niedozwolone. W załączniku II do tej dyrektywy określone są natomiast progi podejmowania działań w przypadku stwierdzenia podwyższonych poziomów takich substancji.


Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia maksymalna zawartość arsenu ogółem w materiałach paszowych pochodzenia roślinnego wynosząca 2 mg/kg nie jest możliwa do osiągnięcia w przypadku np. materiałów paszowych leonardyt i torf. Rekomendowano, więc zwiększenie w nich maksymalnej zawartość arsenu ogółem. Podkreślono, że "nie spowoduje to negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt ani ludzi", ponieważ maksymalna zawartość ustanowiona dla arsenu w mieszankach paszowych uzupełniających i mieszankach paszowych pełnoporcjowych nie ulega zmianie.


W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia dodano też, że Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej zbadało "pewne ustalenia" dotyczące fluoru w morskich algach wapiennych.


W wyniku tego badania wskazano, że należy zwiększyć maksymalną zawartość fluoru w morskich algach wapiennych "z 1 000 mg/kg do 1 250 mg/kg". "Zwiększenie to nie spowoduje negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt ani ludzi, jako że maksymalna zawartość ustanowiona dla fluoru w mieszankach paszowych uzupełniających i mieszankach paszowych pełnoporcjowych nie ulega zmianie" - wyjaśniono.


W uzasadnieniu poinformowano też, że rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/2229 zmieniono załącznik I do dyrektywy 2002/32/WE w odnoszący się m.in. ołowiu. "Dla zachowania przejrzystości zastąpiono całą pozycję dotyczącą ołowiu" - podano. "W przypadku tego zastąpienia w wykazie materiałów paszowych, w odniesieniu, do których stosuje się maksymalną zawartość wynoszącą 15 mg/kg, błędnie pominięto materiał paszowy wapienne muszle morskie" - zauważono.


Zwrócono uwagę, że niektóre materiały paszowe należące do kategorii „ryby, inne zwierzęta wodne i ich produkty pochodne” są wprowadzane do obrotu, „jako wilgotny materiał paszowy" w puszkach dla psów i kotów. Ponieważ zastępuje on mieszankę paszową, "należy w odniesieniu do niego stosować taką samą maksymalną zawartość rtęci jak maksymalna zawartość stosowana w odniesieniu do mieszanek paszowych, jako że zmiana ta nie wpływa niekorzystnie na zdrowie zwierząt" - zaznaczono.


Wskazano też, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności "przyjął oświadczenie naukowe" na temat obecności wolnego gossypolu w całych nasionach bawełny, stwierdzając, iż należy ustanowić większą maksymalną zawartość wolnego gossypolu w materiale paszowym - nasiona bawełny. Jak podkreślono "zwiększenie to nie spowoduje negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt, bo zawartość ustanowiona dla wolnego gossypolu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych nie ulega zmianie".


W uzasadnieniu dodano, że należy ustanowić maksymalną zawartość dioksyn i PCB we wszystkich dodatkach paszowych należących do grup funkcjonalnych spoiw i środków przeciwzbrylających. (PAP)


autor: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Ukraina/ Lokalne władze: okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją; to alternatywa wobec transportów… Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 SN rozstrzygnął już 39 spraw wyborczych i referendalnych; najczęściej skarżona - odmowa rejestracji list do Sejmu Już 39 spraw w bieżącym procesie wyborczym i referendalnym rozstrzygnął Sąd Najwyższy - ustaliła Polska Agencja Prasowa. Najwięcej, 19 skarg, dotyczyło… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Emmes wprowadza do Advantage eClinical funkcje telemedyczne (MediaRoom) Najnowsza aktualizacja należy do szerzej zakrojonej strategii stworzenia pierwszej w branży ujednoliconej platformy danych cyfrowych do badań zdecentralizowanych… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Nagroda Yidana 2023: Michelene Chi i Shai Reshef uhonorowani najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie edukacji… HONG KONG, 28 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Fundacja Nagrody Yidana przyznała profesor Uniwersytetu Stanowego w Arizonie Michelene Chi i prezesowi Uniwersytetu… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Szef MKiDN: w ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy muzea w ponad 300 miejscach w Polsce W ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy i powołaliśmy nowe placówki muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce - powiedział w czwartek… » więcej 2023-09-28, godz. 09:00 Piłkarski PP – trener GKS Katowice: Górnik nas wypunktował niczym wytrawny bokser 'Goście wypunktowali nas niczym wytrawny bokser” - ocenił trener pierwszoligowego GKS Katowice Rafał Górak po porażce u siebie z grającym w ekstraklasie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:50 Kanada/ Nadzór bankowy przygląda się zagranicznym wpływom na banki Kanadyjski nadzór finansowy sprawdza, czy bezpieczeństwu banków i ubezpieczycieli nie zagrażają zagraniczne wpływy. Za trzy miesiące w Kanadzie wchodzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »