Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 14:40 Autor: PAP

Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami

Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach pojawią się kocanki.

Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi w sumie aż 11 tys. roślin.


"Najpopularniejsze letnie rośliny to zdecydowanie begonie i pelargonie. Dzięki dekoracyjności oraz dużej odporności na trudne warunki związane z wysokimi temperaturami, nasłonecznieniem czy intensywnymi opadami deszczu, kwiaty te od lat sprawdzają się w miejskiej przestrzeni" - przekazał ZOM.


Na pętli Wiatraczna i P+R Al. Krakowska ogrodnicy zasadzą 3,6 tys. smoczych begonii. W tym roku będą w białym i czerwonym kolorze. Kwiaty te charakteryzują się liśćmi w kształcie łuski smoka, a ich największą ozdobą są gęste, zwieszające się kaskadowo kwiaty. Natomiast na pętli Esperanto pasażerowie zobaczą begonie boliwijskie o dużych liściach, zwisającym pokroju i kielichowatych kwiatach.


Na pozostałych pętlach – Wilanów, Żerań FSO, Bródno-Podgrodzie, Nowe Bemowo, Annopol i Szczęśliwice – w piętrowych kwietnikach Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi 3,5 tys. pelargonii bluszczolistnych. To odmiana o delikatnych, pokładających się pędach, licznie obsypanych drobnymi kwiatami w różowym i czerwonym kolorze. Towarzyszyć im będą delikatne białe gaury.


Po raz pierwszy ZOM posadził kocanki włochate, które uatrakcyjniają kompozycje na pętli Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie. Ta roślina pokryta jest krótkimi włoskami, które zapobiegają utracie wody i chronią przed ostrym światłem słonecznym. Jej długie pędy ozdabiają drobne szarosrebrne sercowate liście.


Wiosną przystanki ozdabiały bratki i niezapominajki, natomiast jesienią letnie kwiaty zastąpią wrzosy i kapusta ozdobna. Zarząd Oczyszczania Miasta zajmuje się zielenią na 61 pętlach komunikacji miejskiej.(PAP)


autorka: Marta Stańczyk


mas/ ok/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Woźniak wygrał żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka Szymon Woźniak wygrał w Pradze tradycyjny żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka. W pięcioosobowym finale pokonał Czecha Jana Kvecha, Duńczyka Petera Kildemanda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »