Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 22:00 Autor: PAP

B. dyrektor CIA: ukraińska kontrofensywa może przynieść znaczące rezultaty; Ukraina znajdzie się na ścieżce do zwycięstwa

Kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych może przynieść znaczące rezultaty, nie tylko na polu bitwy, ale także w umysłach Ukraińców, Europejczyków, Amerykanów i innych, dzięki czemu Ukraina znajdzie się na ścieżce do zwycięstwa" - oświadczył w wywiadzie dla "Kiev Independent" były dyrektor CIA, generał David Petraeus.

Generał Petraeus ocenił, że wojna zbliża się obecnie do punktu przełomowego. Jego zdaniem, siły rosyjskie są "znacznie uszczuplone. W wielu przypadkach walczą nieprzerwanie od roku lub nawet dłużej. Rosyjskie dowództwo nie wycofuje swoich jednostek, by je odtworzyć po poniesieniu strat. Po prostu dołączają do nich słabo wyszkolonych i wyposażonych nowych żołnierzy" - powiedział.


Zauważył, że rosyjscy żołnierze "nie są zdyscyplinowani ani dobrze dowodzeni. Nie ma więc spójności i dyscypliny koniecznych, gdy przyjdzie im wycofać się pod ukraińską presją na pozycje obronne". Jednocześnie, "siły ukraińskie trenują od wielu miesięcy. Są dobrze zdyscyplinowane. Są dobrze dowodzone i dobrze wyposażone" - podkreślił.


"Wierzę, że (Ukraińcy) osiągną efekt broni połączonych" - powiedział generał. "Wymaga to bardzo dobrego dowodzenia i kontroli, trzeba to precyzyjnie zgrać, trochę jak w symfonii, gdzie każdy element musi we właściwym momencie odegrać swoją rolę. Czołgi muszą być wspierane przez piechotę, która dzięki artylerii i moździerzom uniemożliwi przeciwnikowi celny ostrzał pociskami. Drony mają zapewnić możliwość precyzyjnych trafień. Atak cybernetyczny zagłusza komunikację radiową. Wojska inżynieryjne minimalizują przeszkody, rozbrajają materiały wybuchowe. Obrona przeciwlotnicza znajduje się tuż za nimi, nie pozwalając rosyjskim śmigłowcom i samolotom szturmowym na zapewnienie bliskiego wsparcia z powietrza. To bardzo skomplikowane" - powiedział.


Kluczowe znaczenie Petraeus przypisuje dynamicznej inicjatywie. "Ukraina przez lata, ale szczególnie od początku tej fazy wojny, pracowała nad rozwijaniem inicjatywy w sposób, który nie był powszechny w starym systemie sowieckim. System sowiecki polegał na tym, że robisz, co ci każą. A inicjatywa pojawia się wtedy, gdy robisz to, co należy, mimo że czegoś ci nie powiedziano. +W przypadku braku rozkazów, dowiedz się, jakie powinny być i wykonaj je agresywnie+ - to właśnie uważam za istotę nowej ukraińskiej armii" - podkreślił.


Generał stwierdził, że "efekt połączonych sił jest przerażający dla wroga. Jeśli to zadziała, jeśli uderzenie nabierze rozpędu, (siły rosyjskie) nie będą w stanie stawić temu czoła bardziej niż podczas ofensywy w Charkowie, tylko że wtedy Ukraina nie miała wszystkich sił uzupełniających". Jego zdaniem w efekcie siły rosyjskie "mogą się rozpaść".


"Jednostki pierwszego rzutu nie mogą przeć do przodu dłużej niż 72 czy 96 godzin. One też poniosły straty, szwankuje im kilka systemów, trzeba odtworzyć i zaopatrzyć jednostki. Wtedy uruchamiane są kolejne siły, które (je zastąpią) i przedrą się do przodu. I wierzę, że tak właśnie się stanie. Myślę, że to realistyczna, choć oczywiście pozytywna ocena tego, co się wydarzy" - oświadczył b. szef CIA w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Kiev Independent". (PAP)


os/ mal/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 10:50 P. Müller nt. migracji: należy wzmacniać granice południowe UE i kierować pomoc na teren Afryki (wideo) Rozwiązaniem kwestii migracji jest wzmocnienie granic południowych Unii Europejskiej oraz kierowanie pomocy rozwojowej na teren Afryki - powiedział w środę… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 UE/ Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną; oni chcą wygodnego życia (krótka 3) Migranci przybywający do UE od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 Profilaktyka raka piersi tematem "Środy z Profilaktyką" NFZ Profilaktyka raka piersi jest tematem kolejnej 'Środy z Profilaktyką' przypadającej 4 października w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 NIK: pierwsze czynności kontrolne w MSZ w związku z tzw. "aferą wizową" W środę Najwyższa Izba Kontroli podjęła pierwsze czynności kontrolne w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z tzw. 'aferą wizową'; działania… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 W PE trwa debata na temat migracji; Wiceszef KE: potrzebujemy paktu i musimy go przyjąć; polski rząd sprzeciwia się… Potrzebujemy europejskiej polityki migracyjnej, potrzebujemy paktu azylowo-migracyjnego i musimy go przyjąć jak najszybciej - mówił w środę podczas debaty… » więcej 2023-10-04, godz. 10:40 „Znachor” na drugim miejscu zestawienia najchętniej oglądanych produkcji Netfliksa na świecie Choć pomysł nakręcenia nowej ekranizacji powieści „Znachor” był ryzykowny, to ryzyko się opłaciło. Tydzień po premierze film wyreżyserowany przez… » więcej 2023-10-04, godz. 10:40 P. Müller o ustaleniach serialu "Reset": Tusk podpisał umowę z instytucją, przed którą nasze służby powinny nas… Donald Tusk wyraził zgodę na podpisanie umowy de facto z instytucją, przed którą nasze służby powinny nas chronić - powiedział w środę w Studiu PAP… » więcej 2023-10-04, godz. 10:40 Korea Płd./ Agencja wywiadowcza: Korea Płn. chce wykraść dane o okrętach, nasiliła ataki hakerskie na stocznie Korea Północna nasiliła w ostatnich miesiącach ataki hakerskie przeciwko południowokoreańskim stoczniom; chce wykraść dane, które mogą pomóc jej w budowie… » więcej 2023-10-04, godz. 10:30 Ukraina/ SBU: zatrzymaliśmy trzech agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego W obwodach żytomierskim i charkowskim, na północy i północnym wschodzie Ukrainy, zatrzymaliśmy trzech agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, znanego jako… » więcej 2023-10-04, godz. 10:30 Podkarpackie/ W Barwinku na przejściu granicznym ze Słowacją nie ma kolejek Polska przywróciła kontrole na granicy ze Słowacją. Na podkarpackim odcinku granicę można przekroczyć tylko w trzech miejscach: Barwinku, Radoszycach i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »