Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 20:30 Autor: PAP

Mołdawia/ Prezydent Macron: wraz z kanclerzem Scholzem rozmawialiśmy z liderami Kosowa i Serbii

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek bierze udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, poinformował, że wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiali z przywódcami Kosowa i Serbii, Vjosą Osmani i Aleksandarem Vucziciem o sytuacji w Kosowie.

Ustalono, że w najbliższym czasie konieczne będzie podjęcie "jasnych decyzji", dotyczących sytuacji w Kosowie. Macron powiedział, że wraz z Scholzem wezwali oboje bałkańskich przywódców do rozpisania "tak szybko, jak to możliwe" nowych wyborów uzupełniających w gminach na północy Kosowa, gdzie doszło do eskalacji napięć, oraz do "wyjaśnienia zasad”, na jakich wybory te są przeprowadzane.


Jak podkreślił francuski prezydent po czterostronnym spotkaniu, konieczne jest, aby Serbowie z Kosowa wzięli udział w tym głosowaniu. Poprzednie głosowanie zostało zbojkotowane przez Serbów. Osmani oświadczyła, że jej kraj gotów jest powtórzyć wybory w zapalnym regionie.


Rozmowy Macrona, Scholza, Osmani i Vuczicia, do których dołączył też szef dyplomacji UE Josep Borrell, zorganizowane na marginesie obrad Europejskiej Wspólnoty Politycznej, to część zabiegów wspólnoty międzynarodowej, mających doprowadzić do zażegnania nowego konfliktu między Serbami a Kosowem - wyjaśnia Reuters.


Wcześniej w czwartek prezydenci Vuczić i Osmani oświadczyli, że chcą rozwiązać problemy, które doprowadziły w ostatnich dniach do wybuchu zamieszek, ale - jak zauważa Reuters - żadne z nich nie zmieniło konfrontacyjnego stanowiska. Po przyjeździe na szczyt w Mołdawii Osmani i Vuczić, mimo iż stali kilka metrów od siebie, udawali, że się nie widzą.


Vuczić wezwał kosowskie władze do wycofania "tak zwanych burmistrzów" z gmin na północy, zamieszanych w większości przez etnicznych Serbów. Tymczasem Osmani powiedziała, że jeśli Vuczić naprawdę chce pokoju, to musi przestać wspierać bandy złoczyńców.


Objęcie tych stanowisk przez Albańczyków doprowadziło do wzrostu napięć w czterech gminach na północy Kosowa i starć ze stacjonującymi w kraju siłami NATO. Polityków wybrano w zbojkotowanych przez Serbów wyborach uzupełniających, w których frekwencja wyniosła niecałe 4 proc.


NATO wysłało do Kosowa liczący 700 osób dodatkowy kontynent, gdy w starciach zraniono 30 żołnierzy Sojuszu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w czwartek, że istnieje możliwość wysłania kolejnych żołnierzy.(PAP)


fit/ mal/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:10 D. Tusk: tej siły już nic nie zatrzyma, zmiana jest nieuchronna (opis) Dzisiaj następuje wielka zmiana, ten moment to sygnał wielkiego polskiego odrodzenia. Tej siły już nic nie zatrzyma, olbrzym się obudził; zmiana jest nieuchronna… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 Turniej WTA w Pekinie - Linette awansowała do drugiej rundy debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę pokonały Włoszki Elisabettę… » więcej 2023-10-01, godz. 14:00 D. Tarczyński (PiS): Polska jest ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa w Europie Polska jest ostatnim bastionem Europy, ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa. Obiecujemy, że ochronimy nasze kobiety i Polskę. Nie doprowadzimy do… » więcej 2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »