Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 21:30 Autor: PAP

Portugalia/ Media: Polacy i Żydzi walczyli razem przeciwko Niemcom w obronie wspólnej ojczyzny - Polski

Powstanie w getcie warszawskim z 1943 r. i powstanie warszawskie z 1944 r. to dowód na wspólną walkę mieszkających w Polsce Żydów oraz Polaków przeciwko niemieckiemu okupantowi - powiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portugalskiego dziennika "Diario de Noticias".

Historyk przypomniał, że polski ruch oporu dostarczał broń powstańcom z getta warszawskiego, zaś ci, którzy przeżyli zryw przeciwko niemieckiemu okupantowi z wiosny 1943 r. przyłączyli się do powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r.


"Oni walczyli o swoją ojczyznę, o Polskę" - podkreślił Stankowski zaznaczając, że walka z okupantem była ważna zarówno dla Żydów, jak i Polaków, stając się symbolem "obowiązku stawienia oporu nawet w beznadziejnych sytuacjach".


Dodał, że w jego ocenie powstanie w getcie miało "ogromny wpływ" na decyzję dotyczącą wybuchu powstania warszawskiego i było dowodem niezłomności mieszkających w Warszawie Polaków i Żydów.


Albert Stankowski przypomniał, że kluczowa dla decyzji o przygotowaniach do powstania w getcie warszawskim była ucieczka w 1942 r. jednego z więźniów obozu zagłady w Treblince, który doniósł dowódcom żydowskim o masowej eksterminacji Żydów wywożonych z getta.


Historyk odnotował, że Holokaust na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich był rezultatem niemieckiej inwazji na Polskę z 1 września 1939 r. Dodał, że Żydzi wspólnie z Polakami próbowali podczas kampanii wrześniowej bronić wspólnej ojczyzny.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)


zat/ adj/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Szef MKiDN Piotr Gliński rozpocznie w sobotę dwudniową wizytę w USA W sobotę i niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński będzie przebywał z dwudniową wizytą w USA; weźmie udział m.in. w 86. Paradzie… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Szwajcaria/ Wprowadzono sankcje na Iran za eksport dronów do Rosji Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Premier: to w czasach Tuska poziom wypadków śmiertelnych na drogach sięgnął zenitu To w czasach rządów Donalda Tuska poziom wypadków śmiertelnych na polskich drogach sięgał zenitu. Panie Tusk, wstydź się wykorzystywać ludzką tragedię… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Pomorskie/ Nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny w Ustce gotowy do użytku Zakończyła się budowa stadionu lekkoatletycznego w Ustce, który w piątek uzyskał świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Kraków/ Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (opis) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »