Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 16:00 Autor: PAP

Lublin/ Głosowanie sejmiku województwa w sprawie utworzenia opery – w czerwcu

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zadecydował we wtorek o zdjęciu z porządku obrad sejmiku głosowania w sprawie połączenia trzech samorządowych instytucji kultury. Zapowiedział, że w czerwcu przedstawi radnym wniosek o utworzenie opery w Lublinie.

Marszałek Stawiarski na początku wtorkowej sesji sejmiku województwa wycofał z porządku obrad punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur (CSK) w Lublinie oraz utworzenia Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.


Zwracając się do zebranych zaapelował, żeby wszyscy wyciszyli emocje i zastanowili się co zrobić, żeby "kultura i sztuka zawitały do Lublina i województwa lubelskiego".


"Drodzy państwo, żeby pozbawić was tego co się nazywa emocjami dzisiaj zgłaszam wniosek o wycofanie wniosku o połączenie" – powiedział Stawiarski i przerwał z powodu oklasków i okrzyków satysfakcji ze strony pracowników Filharmonii i CSK, którzy protestują przeciwko połączeniu instytucji. Na sesję przyszli w czarnych koszulkach z białym napisem "Dyrektorem będę ja" i kartkami z napisem "#NIEdlaFUZJI".


Kontynuując wypowiedź marszałek zastrzegł, że "nie wszyscy będziecie zadowoleni". "Na pierwszej sesji czerwcowej będzie złożona uchwała o zamiarze utworzenia opery lubelskiej w Lublinie. I ci państwo, którzy protestowali mam nadzieję, że już nie będą protestować, bo tworzymy nowy byt kulturalny – operę. Bo Lublin i województwo lubelskie stać na Operę przez O" – powiedział.


Przypomniał, że w Teatrze Muzycznym w Lublinie wystawiana jest opera "Traviata", a w przeszłości m.in. "Nabucco" Verdiego, "Carmen" Bizeta, "Czarodziejski flet" Mozarta i "Straszny dwór" Moniuszki. "Wydaje nam się – jako zarządowi województwa – że mamy prawo marzyć o operze i tworzyć operę" – powiedział.


Poseł KO Stanisław Żmijan podczas wcześniejszej konferencji prasowej sprzeciwił się zamiarowi połączenia instytucji kultury. "W szczególności łączenie CSK bulwersuje, bo de facto CSK zostanie zlikwidowane" – powiedział przypominając, że CSK powołano za rządów PO-PSL "mając szacunek do wielkiej tradycji Lublina, jako miasta wielokulturowego i otwartego". Wezwał marszałka do refleksji i wycofania się z połączenia instytucji.


Posłanka KO Marta Wcisło zapowiedziała złożenie interpelacji do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i pismo do marszałka Stawiarskiego z transkrypcją i nagraniem rozmowy dyrektor Teatru Muzycznego Kamili Lendzion ze związkami zawodowymi z 27 kwietnia, podczas której - jak podała posłanka - Lendzion miała powiedzieć, że będzie dyrektorem Opery i Filharmonii Lubelskiej.


Radny sejmiku KO Krzysztof Komorski wskazał, że decyzja o połączeniu instytucji kultury nie ma przesłanek merytorycznych, sprzeciwiają się jej pracownicy a łączenie tych instytucji oznacza ich likwidację.


23 maja członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban przesłał do mediów stanowisko, w którym wskazywał, że utworzenie Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie ma na celu wzmocnienie kultury w województwie lubelskim. Argumentując propozycję fuzji CSK, Teatru Muzycznego i Filharmonii wskazał, że instytucje mieszczą się w jednym obiekcie, który "od początku był połączony fizycznie i kulturowo, ale nie ekonomicznie i infrastrukturalnie".


W jego opinii, dzięki połączeniu infrastruktura oraz wyposażenie instytucji zostaną lepiej wykorzystane, wpłynie to na poprawę i optymalizację kosztów zakupów w ramach zamówień publicznych oraz zwiększy możliwości aplikowania o środki zewnętrzne. "Z naszych analiz wynika, że połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na kontynuowanie podstawowej działalności, a tym samym na realizację misji, które prowadzą dziś CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia. Wszystkie instytucje zachowają swoją funkcjonalność" – zapewniał Bałaban.


Sprecyzował, że Filharmonia nadal będzie miała swojego dyrektora i dotychczasową artystyczną niezależność, a muzycy będą mogli korzystać z całej infrastruktury obiektu. "Nikt nie straci pracy, ani nie będzie zarabiał mniej niż do tej pory" – podkreślił członek zarządu województwa.


19 maja br. Związek Kompozytorów Polskich wyraził sprzeciw wobec "planów przekształcenia Filharmonii Lubelskiej w operę". "Zabieg ten oznaczałby faktyczną likwidacją Filharmonii w Lublinie o długiej tradycji, na rzecz powołania opery - instytucji o wątpliwej wartości artystycznej i trudnej do przewidzenia przyszłości" – stwierdzono w piśmie skierowanym m.in. do marszałka województwa lubelskiego.


Podano że działająca od 1944 roku Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego wychowała kilka pokoleń miłośników muzyki, jak i artystów związanych z Lublinem. Zwrócono uwagę, że jej profil organizacyjny i programowy "w żaden sposób nie da się zintegrować ze strukturą właściwą teatrowi operowemu, którego repertuar wymaga innej niż filharmoniczna organizacji pracy i specyficznego myślenia kulturowego".


W ocenie Związku Kompozytorów Polskich, plan przekształcenia Filharmonii "stanowi destrukcyjną drogę w jedną stronę, bez powrotu" a "szkody dla Lubelszczyzny, Lublina i kultury polskiej będą wielkie".


Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie była największą inwestycją w kulturę w województwie lubelskim - jej łączny koszt wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Inwestycję zakończono w listopadzie 2015 r. a oficjalne otwarcie nastąpiło w 2016 r.


Instytucja powstała w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana wówczas z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ pat/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:40 Włochy/ Niekończące się lato w Neapolu, plaże otwarte do końca października Rada miasta Neapolu zatwierdziła przedłużenie otwarcia plaż aglomeracji do 31 października. Na plażach pozostanie cała infrastruktura: parasole, leżaki… » więcej 2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »