Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-29, 21:10 Autor: PAP

Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski

Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister, zastępca szefa KPRM Andrzej Klarkowski podczas podpisania deklaracji utworzenia Akademicko-Analitycznego Trójkąta Lubelskiego w Lublinie.

Deklarację Współpracy Sieci Akademicko-Analitycznej Trójkąta Lubelskiego podpisali w poniedziałek w Trybunale Koronnym w Lublinie przedstawiciele uczelni, instytutów i instytucji eksperckich z Wilna, Kowna, Kijowa, Lwowa i Lublina.


Uczestniczący w uroczystości wiceminister Klarkowski przywołał deklarację ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego. Wymieniał też elementy wspólnego dziedzictwa: spuściznę Rzeczpospolitej Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, XVIII-wieczny dokument "Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów" oraz świadomość tego, że każdy z trzech narodów dziedziczy po Rzeczpospolitej demokratyczne zasady, prawa obywatelskie, tradycję obrony podmiotowości politycznej państwa i honoru narodu oraz sprzeciwu wobec tyranów.


"Dziś jasno widzimy, jak słuszne było podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji" – przyznał Klarkowski.


"Tylko militarne zwycięstwo Ukrainy może przynieść jej i Europie trwały i sprawiedliwy pokój. W związku z tym – podczas ostatniej wizyty prezydenta Zełenskiego w Polsce 5 kwietnia tego roku – podpisaliśmy stosowne dokumenty dotyczące zakupu polskiego uzbrojenia przez Ukrainę, Polska wysłała czołgi Leopard na Ukrainę w ramach międzynarodowej koalicji, Polska służy również jako centralny węzeł tranzytowy dla darowizn broni dla Ukrainy" – powiedział, dodając, że większość zachodniej pomocy wojskowej trafia na Ukrainę przez granicę z Polską.


Mówiąc o działaniach, na których koncentruje się Polska, wymienił: wsparcie polityczno-dyplomatyczne Ukrainy, w tym sferze militarnej, wspieranie jej procesu akcesji do Unii Europejskiej i innych potrzeb, zwłaszcza energetycznych, humanitarnych i finansowych w celu jej powojennej odbudowy. "Jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą jest priorytetem politycznym Polski" - stwierdził.


Jak podał, odbudowa jest dla Ukrainy "szansą na osiągnięcie wysokich międzynarodowych standardów w zakresie polityki klimatycznej, cyfryzacji i przestrzegania praworządności mimo tragicznych okoliczności wojny".


Przytoczył słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas spotkania z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Szimonyte powiedział, że "Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne".


"To są przesłanki, które każą nam oczekiwać od państwa pomocy merytorycznej przy podejmowaniu decyzji, przy oszacowaniu skuteczności programów, które podejmujemy. Wiążemy duże nadzieje z funkcjonowaniem tej nowej struktury" – powiedział Klarkowski, zwracając się do sygnatariuszy deklaracji utworzenia Akademicko-Analitycznego Trójkąta Lubelskiego.


Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS prof. Marek Pietraś stwierdził, że deklaracja nawiązuje do podpisanej trzy lata temu deklaracji ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego. Jak zauważył, istotnym jej elementem było zachęcanie do współpracy ośrodków akademickich i analitycznych tych trzech państw.


Argumentując potrzebę współpracy prof. Pietraś wskazał na zmieniającą się przestrzeń geopolityczną, w tym agresję Rosji na Ukrainę. "Uznaliśmy, że struktury polityczne Trójkąta Lubelskiego potrzebują analitycznego wsparcia, diagnozowania szybko zmieniającej się rzeczywistości, formułowania argumentacji politycznych z uwzględnieniem tego, co byśmy dzisiaj nazwali tożsamością środkowoeuropejską" – powiedział.


Mówiąc o celach tworzenia sieci akademicko-analitycznej wymienił: łączenie tego co akademickie i ekspertyzowo-doradcze, diagnozowanie zmieniającej się rzeczywistości i formułowanie opinii dla ośrodków decyzyjnych Polski, Litwy i Ukrainy, rozwijanie badań stosunków międzynarodowych i pozycji ośrodków akademickich i analitycznych z naszej części Europy, wzmacnianie współpracy z ośrodkami z Ukrainy oraz wzmacniane ich pozycji.


Jak podali organizatorzy, Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski utworzono z inicjatywy Instytutu Europy Środkowej i Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Deklarację podpisano podczas Lublin Central Europe Forum 2023, które odbywa się w dniach 29-30 maja. W programie konferencji dyskusje m.in. o powojennej odbudowie Ukrainy, bezpieczeństwie państw bałtyckich, Bałkanach i wyzwaniach stojących przed Grupą Wyszehradzką.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ ann/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Poznań/ Od poniedziałku zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie Na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie od poniedziałku będą mogli zapisać się chętni, starsi mieszkańcy Poznania. Akcja jest skierowana do osób w wieku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »