Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-29, 19:40 Autor: PAP

R. Terlecki: jesteśmy za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do UE

Głównymi tematami IX Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Republiki Mołdawii było bezpieczeństwo, współpraca bilateralna i kandydowanie Mołdawii do UE; zapewnialiśmy, że jesteśmy stanowczo za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do Unii - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W poniedziałek w Sejmie odbyła się IX Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii - otworzył ją wicemarszałek Terlecki, który pełnił funkcję przewodniczącego delegacji polskiego Sejmu i Senatu.


Po spotkaniu Terlecki i wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Mołdawii Mihai Popsoi wygłosili oświadczenia dla prasy.


Terlecki przekazał, że podczas sesji zostały omówione trzy główne tematy - bezpieczeństwo Polski i Mołdawii w kontekście wojny na Ukrainie, współpraca bilateralna między oraz kandydowanie Mołdawii do UE.


"Przedstawiliśmy nasze propozycje wsparcia w tym procesie. Zapewnialiśmy, że jesteśmy stanowczo za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do UE" - powiedział wicemarszałek Sejmu.


Stwierdził też, że przez lata zarówno Polska, jak i Mołdawia doświadczały sowieckiej dominacji. "I w związku z tym jesteśmy szczególnie przywiązani do naszej wolności i suwerenności. Jesteśmy też przywiązani do naszej tradycji, naszych doświadczeń historycznych. Jesteśmy jednym słowem podobni i bardzo nam w Polsce zależy, ale myślę, że naszym przyjaciołom z Mołdawii także, aby nasze wzajemne, przyjazne relacje utrzymać" - podkreślił wicemarszałek Sejmu.


Wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Mołdawii dziękował polskiemu społeczeństwo i władzom za wsparcie udzielane Ukrainie. "Ponieważ to wsparcie stanowi równocześnie wsparcie dla Republiki Mołdawii" - zaznaczył.


"Mając na względzie nasze partnerstwo chciałbym powiedzieć, że nadal liczymy na wsparcie w tym złożonym procesie integracji Republiki Mołdawii do UE. Chcielibyśmy odwrócić kartę historii i już nie spoglądać w naszą trudną przeszłość lecz dołączyć do wielkiej europejskiej rodziny" - podkreślił Popsoi. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ mok/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:10 Podlaskie/ Strażacy opanowali pożar w Biebrzańskim PN, w nocy teren będzie jeszcze monitorowany Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 UE/ Europarlament za zwiększeniem wieloletniego budżetu na reagowanie kryzysowe; chce dodatkowych 10 mld euro Parlament Europejski opowiedział się w głosowaniu we wtorek za zwiększeniem wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 na reagowanie kryzysowe o 10 mld euro… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 R. Trzaskowski: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach; PiS chce mówić tylko o nas (krótka) W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 MSWiA: Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej (komunikat) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: 'Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej Od środy, 4 października od… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 Niemcy/ Szef Muzeum Dzieci Polskich: ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi ukarano… Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Nigeria/ Wybuch w nielegalnej rafinerii ropy zabił co najmniej 18 osób Co najmniej 18 osób, w tym kobieta w ciąży, zginęło w wyniku eksplozji w nielegalnej rafinerii ropy naftowej w stanie Rivers w południowo-wschodniej Nigerii… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Orlando Bloom dołączył do Katy Perry w obsadzie "Świnki Peppy" Twórcy brytyjskiego serialu animowanego 'Świnka Peppa' ujawniają kolejne niespodzianki, jakie szykują dla fanów tej produkcji. Po tym, jak tydzień temu ogłoszono… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Malezja/ Z powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Warmińsko-Mazurskie/ Po śmiertelnym wypadku zablokowana dk 51 w Rogóżu Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych i autobusu zablokowana jest droga krajowa nr 51 w Rogóżu (woj. warmińsko-mazurskie) - podała we wtorek GDDKiA. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »