Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 12:20 Autor: PAP

Szrot: 17 września br. jako termin sprawozdania komisji ds. rosyjskich wpływów jest nierealny

Jeśli komisja ds. rosyjskich wpływów miałaby złożyć ostateczne sprawozdanie 17 września bieżącego roku, to jest zupełnie nierealne - powiedział w niedzielę w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. W głosowaniu udział wzięło 454 posłów; większość bezwzględna wyniosła 228 posłów. "Za" odrzuceniem senackiej uchwały było 234 posłów, przeciwko - 219, 1 wstrzymał się od głosu.


Ustawa ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.


W "Śniadaniu Rymanowskiego" w Polsat News o decyzję prezydenta w sprawie tej ustawy pytany był szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


"Prezydent ma w ręku cztery możliwości: podpis, weto lub Trybunał prewencyjny lub następczy i jedną z nich wybierze. Sprawa budzi publiczne kontrowersje tym bardziej potrzebne są szczegółowe analizy" - odpowiedział Szrot.


Przyznał, że w sprawie tej ustawy pojawiły się pod adresem prezydenta "pogróżki" i "stawianie pod ścianą".


Gdy obecny w programie wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty powiedział, że gdyby prezydent podpisałby tę ustawę, naruszyłby konstytucję i może to być podstawą postawienia go później przed Trybunałem Stanu, Szrot zaznaczył, że właśnie o takie pogróżki chodzi.


"Takie twarde sprawianie sprawy jeszcze przed wstępnymi analizami nie jest polityką w dobrym stylu" - ocenił.


Szef Gabinetu Prezydenta nie chciał odpowiedzieć, co sam sądzi o ustawie i co będzie doradzał prezydentowi.


Dopytywany, czy komisja nie będzie miała za mało czasu na przygotowanie sprawozdania, przyznał, że "jest tam data 17 września, to jest podawane jako orientacyjny termin corocznego składania sprawozdań, ale ta kwestia też będzie elementem badania".


"Jeśli komisja miałaby złożyć ostateczne sprawozdanie 17 września bieżącego roku, to jest zupełnie nierealne" - zaznaczył Szrot.


Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


Dwa tygodnie temu Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy ws. powołania tej komisji.


Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ pat/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 21:20 1. liga piłkarska - trzecia z rzędu wygrana Wisły Płock (podsumowanie) W niedzielnym meczu 9. kolejki 1. ligi piłkarze Wisły Płock pokonali u siebie GKS Tychy 4:1. To była trzecia z rzędu wygrana 'Nafciarzy', którzy awansowali… » więcej 2023-09-24, godz. 21:20 USA/ Sześć ofiar śmiertelnych, w tym troje dzieci, zderzenia pociągu z samochodem na Florydzie W hrabstwie Hillsborough na Florydzie zginęło sześć osób, w tym troje dzieci, w wyniku zderzenia pociągu z samochodem, przejeżdżającym przez tory kolejowe… » więcej 2023-09-24, godz. 21:20 Liga Mistrzów FIBA - Fribourg przeciwnikiem Legii w kwalifikacjach Szwajcarski Fribourg Olympic, po wygranej w niedzielę z brytyjskim Caledonia Gladiators 57:51, będzie pierwszym przeciwnikiem koszykarzy Legii Warszawa w kwalifikacyjnym… » więcej 2023-09-24, godz. 21:20 Świętokrzyskie/ Zablokowana S7 w kierunku Kielc Zablokowana jest droga S7 w miejscowości Ostojów (Świętokrzyskie) po tym, jak samochód osobowy uderzył w bariery energochłonne. Ranna została jedna osoba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:20 Piotr Gliński: wszystko to, co dotyczy lokalności zawsze jest interesujące Wszystko to, co dotyczy lokalności zawsze jest interesujące - powiedział w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas… » więcej 2023-09-24, godz. 21:00 Ekstraklasa piłkarska - Legia Warszawa - Górnik Zabrze 2:1 (opinie) Po meczu Legia Warszawa - Górnik Zabrze (2:1) powiedzieli: Jan Urban (trener Górnika Zabrze): 'Zawsze szkoda punktu, bo byliśmy bardzo blisko. Legia miała… » więcej 2023-09-24, godz. 21:00 Belgia/ Rozpoczyna się 48-godzinny strajk pracowników więzień W niedzielę od godz. 22 rozpoczyna się 48-godzinny strajk personelu więziennego - poinformowały we wspólnym oświadczeniu związki zawodowe ACOD, ACV i V… » więcej 2023-09-24, godz. 21:00 Liga hiszpańska - 6. kolejka Wyniki 6. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaReal Sociedad 4 - Takefusa Kubo 2, Mikel Oyarzabal 61-karny, 88, Brais Mendez 66Getafe 3… » więcej 2023-09-24, godz. 21:00 Łódzkie/ Dwie osoby poszkodowane w pożarze garażu i stodoły Trwa dogaszanie pożaru garażu i stodoły w miejscowości Orla w pow. zgierskim (woj. łódzkie). Jedna osoba została ranna, a jedna zasłabła - podał w niedzielę… » więcej 2023-09-24, godz. 21:00 Niemcy/ Kandydat AfD niespodziewanie poniósł porażkę w wyborach na burmistrza Nordhausen Kandydat AfD poniósł porażkę w wyborach na burmistrza Nordhausen (Turyngia). W niedzielnej drugiej turze wyborów niespodziewanie zwycięstwo odniósł urzędujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »