Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 22:00 Autor: PAP

Finlandia/ Szef MSZ: trzeba być wciąż gotowym na prowokacje ze strony Rosji

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział w piątek, że choć dramatycznych reakcji ze strony Rosji na wejście jego kraju do NATO dotychczas nie było, to są jednak powody, by wciąż kontrolować granicę, przestrzeń powietrzną i akweny morskie, jak i być gotowym na wszelkiego rodzaju prowokacje.

W związku z naszym przystąpieniem do NATO nie było jak dotąd widać wpływów hybrydowych czy ataków cybernetycznych – przyznał szef fińskiej dyplomacji na antenie radia Yle.


Według Haavisto „bardziej krytyczny moment” w związku z możliwą reakcją Rosji był w ubiegłym roku, kiedy w Finlandii podejmowano decyzję o wejściu do NATO i rozpoczął się proces akcesyjny. Wówczas – jak przyznał minister – spekulowano o możliwych środkach odwetowych ze strony Rosji, ale jednocześnie zaczęto potwierdzać różnego rodzaju dwustronne umowy o współpracy obronnej m.in. ze Szwecją, Wielką Brytanią i USA, a które teraz „zamieniają się” w gwarancje bezpieczeństwa wynikające z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.


NATO nie potwierdziło jeszcze daty ceremonii podniesienia fińskiej flagi przed kwaterą w Brukseli – przyznał Haavisto. Uważa jednak, że jeśli ostatnie kwestie formalne przebiegną zgodnie z harmonogramem, to Finlandia może stać się pełnoprawnym członkiem NATO już w przyszłym tygodniu. Chodzi przede wszystkim o zdeponowanie w Waszyngtonie zatwierdzonego przez turecki parlament protokołu akcesyjnego. Spodziewane jest to w poniedziałek. Turcja jako ostatni kraj spośród 30 członków NATO ratyfikowała członkostwo Finlandii w czwartek późnym wieczorem. (PAP)


pmo/ ap/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 ZUS: liczba dopłat do emerytur Ukraińców jest niewielka Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Ziobro: weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych (krótka) Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w piątek, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Europejskiej, dotyczącej Karty Praw Podstawowych… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Opole/ Ostatnie próby przed 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki W amfiteatrze opolskim trwają ostatnie próby przed jubileuszowym, 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który rozpocznie się w piątek po godzinie 20… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 UE/ Premier Morawiecki w Euractiv: zamiast skupiać się na sporach ideologicznych, Unia musi przejść do gospodarczej… Kryzysy ostatnich lat obnażyły słabości europejskiej gospodarki, ale też pokazały, że Stary Kontynent wciąż ma gigantyczny potencjał. Zamiast skupiać… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Wielkopolskie/ 70-letni rowerzysta zginął potrącony przez samochód 70-letni rowerzysta został w piątek śmiertelnie potrącony przez samochód na drodze między miejscowościami Nowy Świat i Nowa Wieś w powiecie leszczyńskim… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Węgry/ Sondaż: ponad połowa społeczeństwa twierdzi, że Putin jest zbrodniarzem wojennym Większość Węgrów (53 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, który przeprowadza masakry ludności na Ukrainie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »