Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:10 Autor: PAP

NFZ: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji

Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją. Jej objawy mogą być różne. Nieleczona, może skutkować samobójstwem lub próbą samobójczą – podano na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się tym, że w różnych okresach wpada się w manię lub przygnębienie, depresję. Fakt, że nastrój gwałtownie waha się między dwoma przeciwieństwami jest tym, co dało nazwę tej chorobie" – napisano na stronie NFZ.


"Mania to nadmierne podekscytowanie i energia. Depresja oznacza coś przeciwnego, że wszystkie pragnienia, radość i energia się skończyły" – wyjaśniono.


Wskazano, że podczas okresów maniakalnych można odczuwać: zbyt dużą energię, ekscytację, nadaktywność, niepokój lub potrzebę wyrażenia się w sposób kreatywny. Niektóre osoby w manii mogą uważać taki stan za normalny. Mogą twierdzić, że otoczenie jest nudne i nikt ich nie rozumie.


Choroba może objawiać się również hipomanią, czyli łagodniejszą formą manii. Podczas hipomanii można mieć zmniejszone zapotrzebowanie na sen, mieć więcej energii niż zwykle, myśleć pozytywniej niż zwykle lub mieć więcej kreatywności niż zwykle.


Ponadto w chorobie afektywnej dwubiegunowej towarzyszą epizody depresyjne, które można rozpoznać po następujących objawach: bardzo duże przygnębienie; złość lub rozdrażnienie; brak poczucia szczęścia; pragnienie i energia do radzenia sobie z rzeczywistością zmniejszają się lub znikają; codzienne obowiązki mogą wydawać się ciężkie; problemy z zasypianiem i dobrym snem lub za dużo snu; brak apetytu lub nadmierny apetyt; utrata lub przybieranie na wadze; niska samoocena; poczucie wstydu i poczucie winy, a także problemy z koncentracją.


"Podczas epizodów depresyjnych często występują również problemy związane z ciałem (bóle, np. pleców, głowy czy brzucha), ale są to objawy psychosomatyczne. Można mieć myśli o zranieniu siebie lub o zakończeniu swojego życia. W ciężkiej depresji ryzyko prób samobójczych i samobójstwa jest bardzo wysokie" – wskazał NFZ.


W chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą wystąpić również objawy psychotyczne np. przekonanie o prześladowaniu i oczernianiu. Chorobę mogą wyzwolić nagłe, traumatyczne przeżycia.


Jak podaje NFZ, choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku, jednak zazwyczaj diagnozuje się ją w późnym okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości.


"Choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji. Na tym etapie ciężko ocenić, czy mamy do czynienia z tą chorobą czy z innym zaburzeniem charakteryzującym się nawracającymi depresjami" – wyjaśniono.


W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy: dzwonić na numer alarmowy 112; dzwonić na pogotowie ratunkowe 999; udać się na najbliższą izbę przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny; udać się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny.


Nieleczona choroba afektywna dwubiegunowa może skutkować: problemami z używaniem narkotyków i alkoholu; problemami prawnymi lub finansowymi; samobójstwem lub próbą samobójczą; pogorszeniem relacji społecznych czy gorszymi wynikami w pracy lub szkole. (PAP)


Autorka: Katarzyna Herbut


kh/ joz/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:50 French Open - Rybakina wycofała się z powodu choroby Aktualna mistrzyni Wimbledonu Jelena Rybakina wycofała się z tenisowego French Open przed sobotnim meczem trzeciej rundy z powodu choroby. Kazaszka, rozstawiona… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 USA/ Prezydent Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »