Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:10 Autor: PAP

Mazowieckie/ W Ciechanowie efekty oszczędzania energii większe niż ustawowe

W Ciechanowie w obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy – od 10 do nawet 69 proc. To efekt wdrażanych rozwiązań obniżających zużycie energii i zmniejszających negatywny wpływ wysokich cen prądu na budżet - podał Urząd Miasta.

Informując w piątek o wynikach prowadzonych działań w zakresie obniżenia zużycia energii, ciechanowski Urząd Miasta przypomniał, że do 31 marca samorządy są zobowiązane do przekazania danych w tym zakresie. Jak wspomniano w informacji, jeszcze w październiku 2022 r. weszła w życie ustawa, która nakazuje samorządom, by w swoich budynkach zmniejszyły zużycie energii o 10 proc.


"W Ciechanowie we wszystkich obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu, spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy – od 10 do nawet 69 proc." - oznajmił w piątek Urząd Miasta. Podkreślił zarazem, że w mieście wdrożono już i wdrażane są kolejne rozwiązania, których celem jest obniżenie zużycia energii, aby zminimalizować negatywny wpływ wysokich cen prądu na budżet.


"Punktem odniesienia dla redukcji jest średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Dziś, 31 marca, należy złożyć pierwsze raporty z realizacji celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach samorządu terytorialnego. Ciechanów wypada w tym przypadku bardzo dobrze" - zaznaczył Urząd Miasta.


Jak podano w informacji, największe oszczędności wśród obiektów miejskich uzyskała tam mieszcząca się w Krzywej Hali Miejska Biblioteka Publiczna - tam właśnie zużycie prądu spadło o 69 proc. z kolei w budynkach Urzędu Miasta zmniejszyło się o 14,24 proc.


"Osiągnięto to dzięki wymianie źródeł światła na LED i racjonalnym używaniu sprzętów elektronicznych, jak drukarki, ładowarki do telefonów, czajniki i tp." - wyjaśnił Urząd Miasta. Wspomniał przy tym, że aby zmniejszyć zużycie prądu gaszono oświetlenie w pomieszczeniach i na korytarzach, w których nie przebywali pracownicy i interesanci, zmieniono jednocześnie godziny sprzątania pomieszczeń.


Urząd Miasta wyliczył ponadto, że np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zużycie energii spadło o prawie 20 proc., w Centrum Usług Wspólnych o 12,5 proc., w Środowiskowym Domu Samopomocy o 10,4 proc., a w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio o 10 proc. Jak przypomniano, zgodnie z ustawą, obowiązkiem ograniczenia zużycia energii nie są objęte szkoły czy przedszkola.


"Od stycznia 2023 r. ceny energii elektrycznej dla samorządów wzrosły o kilkaset procent. Ciechanów wprowadził w związku z tym szereg kolejnych rozwiązań, które mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla miasta" - podkreślił Urząd Miasta. Wśród podjętych działań wymienił m.in. montaż paneli fotowoltaicznych, które w energię zasilają Halę Targową "Bloki" i dwie hale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


W Ciechanowie, w ramach obniżania zużycia energii oraz opłat za prąd, jak przekazał Urząd Miasta, pojawiły się również reduktory mocy w szafach oświetlenia ulicznego, wymieniane są też sodowe lampy na oświetlenie typu LED, a czas oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych został ograniczony.


Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. która obowiązuje od października 2022 r., wymaga na kierowników Jednostek Sektora Finansów publicznych wdrożenia rozwiązań ograniczających o 10 proc. zużycia energii elektrycznej.


Jak informował wcześniej Urząd Regulacji Energetyki, "pierwsze sprawozdanie z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej za grudzień 2022 r., kierownicy zobowiązanych jednostek muszą złożyć Prezesowi URE do 31 marca 2023 r.", natomiast kolejny raport, za cały bieżący rok, należało będzie złożyć do 31 marca 2024 r. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/ skr/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Dolnośląskie/ Radni sejmiku nie odwołali zarządu województwa Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Belgia/ Mężczyzna strzelał z karabinu Kałasznikowa przed barem w Charleroi Chwile grozy przeżyli klienci baru w Charleroi niedaleko Brukseli, gdy około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca zaczął strzelać z karabinu… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Rzecznik SRK o zapadlisku w Trzebini: teren był prywatny, więc nie było zakazu wstępu Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach… » więcej 2023-06-03, godz. 13:10 Skoczkini w dal Matuszewicz: uciekliśmy z toruńskiego stadionu, bo szkoda zdrowia Halowa mistrzyni Polski w skoku w dal Anna Matuszewicz przyznała, że dawno uciekli z trenerem z toruńskiego stadionu, bo bieżnia jest tam taka, że 'szkoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »