Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:00 Autor: PAP

Warszawa/ W CNK otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego

W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym będą m.in. tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne.

Uroczystość otwarcia Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego działającej w ramach Centrum Nauki Kopernik odbyła się w piątek. Udział w niej wzięli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer oraz przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar.


"Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ważny dzień dla nauki. Uruchamiamy tu dziś wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale też całego świata, centrum naukowo-badawcze, w którym z myślą o mieszkańcach Warszawy naukowcy z Polski i całego świata będą realizować swoje projekty od A do Z" - podkreślił podczas wydarzenia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


W jego opinii dzięki Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego "lepiej poznamy i zrozumiemy tajniki ludzkiego umysłu oraz procesy uczenia się". "Bardzo się cieszę, że Warszawa wsparła ten projekt i przekazała teren na budowę tego imponującego obiektu oraz blisko 28 mln zł na prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne" - dodał Trzaskowski.


Budowę Pracowni wsparł też samorząd województwa mazowieckiego, którzy przekazał z funduszy unijnych ponad 16,7 mln zł. "Bardzo mnie cieszy, że mogliśmy przyczynić się do powstania tak kreatywnego i inspirującego miejsca, a tym samym mamy swój udział w rozwoju nowoczesnej edukacji i komunikacji naukowej nie tylko na Mazowszu, lecz także w całym kraju. Tym bardziej, że to jedyne takie miejsce w Polsce" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.


"Zawsze będziemy wspierać ciekawe i wartościowe inicjatywy naukowe, bo edukacja i rozwój najmłodszych mieszkańców Mazowsza jest naszym priorytetem" - zapewnił marszałek.


"Stołeczni radni zadecydowali, aby z budżetu miasta przeznaczyć środki na tę inwestycję. To bardzo potrzebne miejsce, bo świat, w jakim żyjemy, potrzebuje takich interoperacyjnych miejsc, w których można prowadzić działalność badawczo-rozwojową" – podkreśliła z kolei przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar.


Podczas uroczystości głos zabrał także dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. "Wykorzystując wiedzę dotyczącą uczenia się, chcemy projektować rozwiązania służące edukacji i komunikacji naukowej nowej generacji. Skutecznie łączyć nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych z zainteresowaniami, pasjami i potrzebami współczesnych uczniów oraz możliwościami, jakie oferują nam dziś technologie" - mówił Robert Firmhofer.


W nowo otwartej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zgromadzono 1,5 tys. różnych sprzętów, z czego ponad 250 typów urządzeń, w tym m.in. 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, sondy pomiarowe czy duże maszyny warsztatowe i drukarki 3D.


W budynku PPK jednorazowo może zmieścić się 600 osób. "Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 metrów kwadratowych" - przekazało w komunikacie Centrum Nauki Kopernik.


"Jednym z najciekawszych elementów architektonicznych obiektu jest elewacja wykonana z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETFE, cechującej się odpornością na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza dużo światła (od 90 proc. do 95 proc.), jednocześnie izolując wnętrze termicznie. Dzięki temu eksploatacja budynku wymaga mniejszej ilości energii, potrzebnej choćby do oświetlania, ogrzewania i chłodzenia wnętrz. To nie jedyne prośrodowiskowe rozwiązanie w budynku Pracowni" - dodało CNK.


Dodatkowo na dachu nowego budynku znajdują się panele fotowoltaiczne oraz instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach. (PAP)


autor: Bartłomiej Figaj


bf/ jann/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 21:20 Ukraina/ Władze: pierwsze trzy ofiary śmiertelne powodzi na okupowanych terenach po wysadzeniu tamy W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem… » więcej 2023-06-07, godz. 21:20 Pomorskie/Urząd Marszałkowski odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego ws. współpracy z Rosją Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego (PiS) w sprawie współpracy z Rosją. Byliśmy wielokrotnie zapraszani… » więcej 2023-06-07, godz. 21:10 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 8 czerwca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-06-07, godz. 21:10 Szef NSZZ "Solidarność" ws. Turowa: to skandal To skandal - skomentował w środę decyzję sądu w sprawie Turowa szef NSZZ 'Solidarność' Piotr Duda. Zatrzymamy głupią decyzję, my jej nie respektujemy… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Pomorskie/ Ruch wahadłowy na DK6 w Godętowie po zderzeniu pięciu aut Policja wprowadziła ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 6 po kolizji w Godętowie (woj. pomorskie). W zderzeniu pięciu aut nikt nie ucierpiał - poinformowała… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Węgry/ Media: syn powiązanego z Kremlem oligarchy kupił wartą miliony willę w Budapeszcie Rosyjski miliarder mieszkający na Węgrzech Timur Rahimkułow, którego ojciec Megdet jest oligarchą blisko powiązanym z Kremlem, kupił w Budapeszcie willę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:50 Kanada/ W pożarach spłonęło prawie 4 mln hektarów lasów; dym unosi się nad miastami w Kanadzie i USA W Kanadzie trwa 414 pożarów lasów, 239 jest nadal nieopanowanych, spłonęło 3,8 mln hektarów lasów, ponad 20 tys. osób przebywa poza swoimi domami, zagrożone… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 USA/ Sekretarz generalny NATO złoży wizytę w Białym Domu by rozmawiać o szczycie w Wilnie i o Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złoży w poniedziałek wizytę w Białym Domu, by omówić zaplanowany na lipiec szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 French Open - A.Radwańska: nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek 'Nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek' - oceniła sytuację w wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open była wiceliderka światowego rankingu Agnieszka… » więcej 2023-06-07, godz. 20:30 Niemcy/ Prezydent Ukrainy Zełenski w „Bildzie”: za zniszczeniem tamy stoi Moskwa, która i tak przegra To jasne, że za zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stoi Moskwa - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »