Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 17:50 Autor: PAP

UE/ Parlament Europejski zatwierdził zmiany w przepisach w celu zwiększenia bezpieczeństwa sprzedawanych w Unii produktów

PE zatwierdził zmiany w przepisach o bezpieczeństwie produktów. Zgodnie z nowymi regulacjami produkty oferowane online i w tradycyjnych sklepach w Unii będą musiały spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

W czwartek posłowie przyjęli zmienione przepisy o bezpieczeństwie nieżywnościowych produktów konsumpcyjnych 569 głosami przeciw 13.


Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów ma zagwarantować, że wszystkie produkty na rynku będą bezpieczne dla konsumentów. Dlatego podczas oceny bezpieczeństwa produktu trzeba będzie uwzględniać ryzyko dla grup szczególnie podatnych na zagrożenia, na przykład dzieci, a także aspekty związane z płcią i cyberbezpieczeństwo.


Rozporządzenie wprowadza nowe obowiązki dla podmiotów gospodarczych (producentów, importerów, dystrybutorów). Zwiększa też uprawnienia organów nadzoru rynku oraz nakłada jasne obowiązki na internetowe platformy handlowe. Internetowe platformy handlowe będą musiały współpracować z organami nadzoru rynku, aby ograniczyć ryzyko, jakie stwarza produkt. Z kolei organy nadzoru rynku będą mogły nakazać internetowej platformie handlowej, aby jak najszybciej usunęła ofertę produktu lub uniemożliwiła dostęp do niej. Będzie miała na to nie więcej niż dwa dni robocze.


Produkty pochodzące z państw trzecich będzie można wprowadzać na rynek w Unii Europejskiej pod warunkiem, że ma w niej siedzibę podmiot gospodarczy odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo.


Zmienione przepisy usprawnią wycofywanie produktów od konsumentów. Obecnie rzadko zwracają oni towary, które wycofano z rynku – szacuje się, że jedna trzecia konsumentów w Unii nadal używa takich produktów.


Jeżeli produkt trzeba będzie wycofać, konsumenci będą musieli być o tym bezpośrednio informowani. Otrzymają też możliwość naprawy, wymiany lub zwrotu pieniędzy. Ponadto konsumenci będą mogli składać skargi lub dochodzić swoich praw w postępowaniach grupowych.


Informacje o bezpieczeństwie produktów oraz dostępnych środkach ochrony prawnej trzeba będzie przekazywać jasnym i łatwym do zrozumienia językiem. Dzięki modernizacji systemu szybkiego ostrzegania o produktach niebezpiecznych (portalu Safety Gate) będzie można skuteczniej wykrywać niebezpieczne produkty. Portal zostanie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Zanim tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowymi i wejdzie w życie, najpierw musi zatwierdzić go Rada. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 18 miesięcy po jego wejściu w życie.


W 2021 roku 73 proc. konsumentów robiło zakupy online (w porównaniu do 50 proc. w 2014 roku). W 2020 roku 21 proc. konsumentów zamówiło produkt spoza Unii (8 proc. w 2014 roku). Według sprawozdania rocznego portalu Safety Gate 26 proc. powiadomień o produktach niebezpiecznych dotyczyło produktów sprzedawanych w internecie. 62 proc. powiadomień dotyczyło produktów z państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Szacuje się, że konsumenci zaoszczędzą około miliarda euro w pierwszym roku obowiązywania przepisów i około 5,5 miliarda w ciągu następnych dziesięciu lat. Ograniczenie liczby niebezpiecznych produktów na rynku zapobiegnie szkodom, które ponoszą unijni konsumenci. Co roku możliwe do uniknięcia wypadki związane z produktami przynoszą bowiem szkody w wysokości około 11,5 mld euro oraz generują koszty opieki zdrowotnej, które szacuje się na 6,7 mld euro.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mms/


Kraj i świat

2024-05-07, godz. 19:30 Izrael/ Minister obrony: wykorzenimy Hamas lub osiągniemy porozumienie w sprawie zakładników Operacja w Rafah będzie kontynuowana do czasu zniszczenia Hamasu lub osiągnięcia porozumienia w sprawie zakładników - powiedział we wtorek minister obrony… » więcej 2024-05-07, godz. 19:30 Świętokrzyskie/ Tomasz Pleban (PiS) nowym starostą kieleckim Tomasz Pleban z Prawa i Sprawiedliwości został nowym starostą powiatu kieleckiego. Przewodniczącym rady powiatu wybrano Jacka Kuzię (PiS). » więcej 2024-05-07, godz. 19:30 El. MŚ piłkarzy ręcznych - ze Słowacją o osiemnasty start w finałach Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przygotowuje się do dwumeczu play off ze Słowacją, który zadecyduje o awansie na mistrzostwa świata 2025. Pierwsze… » więcej 2024-05-07, godz. 19:30 USA/ Rosyjski więzień polityczny wśród laureatów Nagrody Pulitzera Komitet Nagrody Pulitzera 2024 ogłosił w Nowym Jorku w poniedziałek zwycięzców prestiżowego trofeum. Znalazł się wśród nich więziony rosyjski polityk… » więcej 2024-05-07, godz. 19:30 Niemcy/ "Sueddeutsche Zeitung": konfrontacja z Putinem rozstrzygnie się w Ukrainie Kanclerz Olaf Scholz złożył wizytę w Litwie, udzielając Bałtom przy tej okazji demonstracyjnego wsparcia przeciwko Rosji. To słuszny gest, ale rozstrzygające… » więcej 2024-05-07, godz. 19:30 Brazylia/ Parady karnawałowe w Rio de Janeiro od 2025 r. będą trwały trzy dni Oficjalne parady karnawałowe w Rio de Janeiro będą od 2025 r. trwały przez trzy dni, a nie jak poprzednio dwa - podali organizatorzy popularnej wśród Brazylijczyków… » więcej 2024-05-07, godz. 19:20 Bielan: Gowin po spotkaniu z Kosiniakiem-Kamyszem stał się przeciwnikiem organizowania wyborów w maju 2020 r. (kró… B. wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin po spotkaniu z będącym wówczas w opozycji Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem radykalnie zmienił zdanie ws. wyborów… » więcej 2024-05-07, godz. 19:20 EKG 2024: wstępując do UE Polska wykorzystała szansę (MediaRoom) Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej to była precyzyjna sztafeta przekazywania obowiązków i dalekosiężnych planów - wskazywał były premier Jerzy Buzek… » więcej 2024-05-07, godz. 19:20 Piłkarska LM - trener Realu: to może być dla nas kolejna magiczna noc Trener Realu Madryt Carlo Ancelotti przyznał przed środowym rewanżem z Bayernem Monachium w półfinale Ligi Mistrzów, że to może być dla jego zespołu… » więcej 2024-05-07, godz. 19:20 EKG/ Eksperci: potrzeba ciągłości decyzji dot. infrastruktury krytycznej i strategicznych inwestycji W Polsce potrzebna jest ciągłość decyzji, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną i inne obszary strategiczne - mówili eksperci w trakcie panelu poświęconego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »