Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 09:30 Autor: PAP

Bortniczuk: jestem w 99 procentach przekonany, że bojkot igrzysk w Paryżu nie będzie potrzebny

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że bojkot przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, ze względu na ewentualny start sportowców z Rosji i Białorusi, nie będzie potrzebny i do takiej sytuacji nie dojdzie.

Bortniczuk był pytany antenie RMF FM o wtorkową decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o przywróceniu do międzynarodowej rywalizacji sportowej zawodników z Rosji i Białorusi. Zostało to jednak obwarowane pewnymi kryteriami, m.in. dotyczy tylko dyscyplin indywidualnych i zawodników, którzy nie wspierali aktywnie wojny w Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem czy klubami wojskowymi.


"Rekomendacja MKOl nie dotyczy samych igrzysk w Paryżu, ale ogólnie powrotu do współzawodnictwa. Ja, paradoksalnie, po tym, jaka jest treść tego stanowiska MKOl, jestem na dzisiaj w 99 procentach przekonany, że bojkot nie będzie potrzebny. To stanowisko jest dużo bardziej po naszej myśli niż przecieki, które od tygodni płynęły z MKOl, choć ta decyzja ciągle jest skandaliczna i nie do zaakceptowania" - powiedział szef resortu sportu.


Według niego stanowisko MKOl pokazuje, że ta organizacja mimo wszystko wsłuchuje się w głosy m.in. rządów czy federacji sportowych.


"Oni (MKOl - PAP) buńczucznie mówiąc o tym, że rządy nie będą ingerowały, jednocześnie bardzo mocno wczytują się w to, co publikujemy, to, co do nich wysyłamy my czy federacje sportowe, związki sportowe poszczególnych krajów i potem się okazuje, że jest bardzo dużo naszych postulatów zawartych, tylko one są na tyle mgliście zawarte, na tyle niejednoznacznie, że to jest nie do zaakceptowania" - wskazał Botniczuk.


Jak dodał, jego zdaniem szereg warunków, które przedstawił MKOl, jest nie do spełnienia dla jakiegokolwiek rosyjskiego sportowca, który funkcjonuje w tamtejszych strukturach.


"Poza tym każdy z tych warunków rodzi tysiące pytań i my je będziemy zadawać i domagać się stosownej interpretacji albo będziemy ją narzucać" - zaznaczył i po raz kolejny podkreślił, że w tegorocznych Igrzyskach Europejskich w Krakowie sportowców z Rosji i Białorusi zabraknie.(PAP)


pp/ cegl/


Kraj i świat

2024-06-14, godz. 04:30 "Rzeczpospolita": wojska medyczne jeszcze nie teraz Dopiero w czwartym kwartale 2024 r. będzie gotowa koncepcja tworzenia wojsk medycznych - wynika z ustaleń piątkowej 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2024-06-14, godz. 04:10 Izrael/ Hezbollah przeprowadził największy jak dotąd atak rakietami i dronami Libański Hezbollah wystrzelił co najmniej 30 dronów w kierunku Izraela w jednym skoordynowanym ataku - poinformował w nocy z czwartku na piątek Reuters. To… » więcej 2024-06-14, godz. 03:50 W związku z atakami Rosjan na zachodnią Ukrainę poderwane zostały polskie myśliwce Wojsko polskie poderwało w piątek nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami rakietowymi oraz dronami na zachodnie rejony… » więcej 2024-06-14, godz. 03:30 Pentagon negocjuje budowę baz na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Beninie Pentagon wybrał Wybrzeże Kości Słoniowej i Benin jako potencjalne lokalizacje dla swych baz wojskowych do walki z terroryzmem, piractwem morskim i przemytem… » więcej 2024-06-14, godz. 02:30 Serbia/ Ambasador USA: Belgrad nie będzie musiał uznać Kosowa przed akcesją do UE Serbia nie będzie proszona o uznanie niepodległości Kosowa przed ewentualną akcesją do Unii Europejskiej - ocenił w rozmowie z tygodnikiem 'NIN' amerykański… » więcej 2024-06-14, godz. 01:10 USA/ Okręt podwodny USS Helena przybył do bazy w Zatoce Guantanamo W ślad za manewrami z udziałem rosyjskich okrętów na Oceanie Atlantyckim wokół Kuby do bazy w Zatoce Guantanamo przybiła w czwartek amerykańska łódź… » więcej 2024-06-14, godz. 00:20 Serbia/ Wicepremier jako pierwszy polityk z byłej Jugosławii złożył wieniec na grobie Stalina Wicepremier Serbii Aleksandar Vulin, jako pierwszy polityk w historii Jugosławii i państw powstałych wskutek jej rozpadu, złożył w Moskwie hołd Józefowi… » więcej 2024-06-13, godz. 23:20 W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada wzrost dobrobytu i powtarza stare obietnice Wzrost gospodarczy kraju i zwiększanie dobrobytu jest motywem przewodnim zaprezentowanego w czwartek programu wyborczego opozycyjnej Partii Pracy, która wyraźnie… » więcej 2024-06-13, godz. 23:20 Włochy/ Prezydent do przywódców G7: na świecie powróciły dawne zmory Prezydent Włoch Sergio Mattarella powiedział w czwartek przywódcom G7, że na świecie 'powróciły dawne zmory' i nie można lekceważyć rosyjskiego neoimperializmu… » więcej 2024-06-13, godz. 23:10 Ekstraklasa koszykarzy - King - Trefl 80:101 (opinie) Po szóstym meczu finałowym King Szczecin - Trefl Sopot (80:101) powiedzieli: Żan Tabak (trener Trefla): 'Nie widzę różnicy w tych trzech ostatnich meczach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »