Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:50 Autor: PAP

UE/ Minister Moskwa: porozumienie między KE a Niemcami w sprawie e-paliw zawarte w sposób nietransparentny

Porozumienie między Komisją Europejską a Niemcami dotyczące paliw syntetycznych w autach o napędzie spalinowym zostało zawarte w sposób nietransparentny i jest rozczarowujące - oświadczyła we wtorek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Największe emocje budzi przegłosowany dzisiaj zakaz rejestracji aut spalinowych po roku 2035. I właśnie: czy dzisiaj został przegłosowany ten zakaz? Polska była przeciwko temu rozwiązaniu. Włosi się wstrzymali. Bułgarzy i Rumuni również, gdzie de facto jest to głos przeciwko, jeśli te głosy liczymy. Ważniejsze jednak jest to, co się działo w ostatnich tygodniach" - mówiła Moskwa dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie energetyki.


Poinformowała, że na etapie przygotowywania założeń i dokumentów do zakazu rejestracji aut spalinowych po 2035 roku KE przekonywała państwa członkowskie - powołując się na analizy - że rynek jest gotowy na takie rozwiązanie.


"Tymczasem kilka tygodni temu Niemcy rozpoczęły zupełnie inny proces. Proces przekonywania, że Europa nie jest gotowa. Że równie dobrym rozwiązaniem dla aut spalinowych są e-paliwa (paliwa syntetyczne). Po tym nietransparentnym, ukrytym procesie, który Niemcy prowadziły na poziomie Komisji Europejskiej i wybranych państw członkowskich, dziś Niemcy wycofały swój sprzeciw, poparły dokument, a jednocześnie KE (...) zobowiązała się, że doprecyzuje zasady dotyczące e-paliw. Włosi próbowali to samo dla siebie wywalczyć w zakresie biopaliw - nie dostali takiego wyjątku" - ujawniła szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska.


"To pokazuje +powagę+ całego pakietu Fit for 55, +powagę+ tych analiz przygotowania rynku i podejście (KE) do innych państw członkowskich. Myślę, że dzisiaj - bez względu, jakie podejście miały państwa do 2035 roku - ten sposób wyjątkowego potraktowania jednego państwa członkowskiego był dla wszystkich trudny do zaakceptowania. Ja się odniosłam do tego, że jest to nietransparentny proces i rozczarowujący w swoim brzmieniu. Będziemy badać podstawy prawne tej decyzji z ostatniej chwili. To była najważniejsza i najgorsza wiadomość dnia dzisiejszego. Z jednej strony brak zakazu i równorzędność e-paliw, z drugiej - ta wyjątkowa sytuacja" - skonstatowała Anna Moskwa.


"Oczywiście, nie mówimy, że w Polsce nie jesteśmy w stanie wypracować tych e-paliw. Bardziej chodzi o podejście, analitykę, wiarygodność danych, na których opiera się Komisja przy tak ważnych decyzjach dla społeczeństwa. Taki zakaz jest szkodliwy dla gospodarek, dla naszych społeczeństw i całego transportu europejskiego. Niewiarygodny co do postawy prawnej i podstawy analitycznej" - podsumowała polska minister.


Niemcy na początku marca zablokowały w ostatniej chwili unijne rozporządzenie, przewidujące redukcję emisji CO2 z nowych pojazdów do zera od 2035 roku i nakładające na producentów samochodów obowiązek stosowania jedynie silników elektrycznych.


Tekst rozporządzenia był w październiku 2022 roku uzgodniony między państwami członkowskimi UE i negocjatorami Parlamentu Europejskiego i został zatwierdzony w połowie lutego przez PE.


Technologia paliw syntetycznych jest kwestionowana przez organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną środowiska, które uważają ją za kosztowną, energochłonną i zanieczyszczającą środowisko.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:20 RFN/ Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy" Aktywiści klimatyczni grupy 'Ostatniego Pokolenia' zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często 'wyspą bogaczy'. Spryskali pomarańczową… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Szwecja/ Siły NATO będą mogły stacjonować na szwedzkim terytorium jeszcze przed uzyskaniem członkostwa w sojuszu Rząd w Sztokholmie zezwolił siłom NATO na stacjonowanie na terytorium Szwecji jeszcze przed dołączeniem kraju do sojuszu, aby wzmocnić przyszłe wspólne… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Były bramkarz Arsenalu i Chelsea Petr Cech hokeistą Oxford City Stars Czech Petr Cech, były bramkarz zespołów angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Arsenalu i Chelsea Londyn, w sezonie 2023/24 ponownie będzie występował na lodowisku… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, jakie spodziewane są w… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Telus: UE koniecznie musi utworzyć korytarze solidarnościowe UE musi wypracować instrumenty, które utworzą faktyczne korytarze solidarnościowe pozwalające na eksport ukraińskiej żywności w głąb Europy. Bez nich… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Większy pobór wody przez mieszkańców w Olsztynie, gmina Gietrzwałd apeluje, by nie podlewać ogródków Olsztyńskie wodociągi odnotowały większy pobór wody przez mieszkańców, jednak nie wprowadzają żadnych ograniczeń. Podolsztyńska gmina Gietrzwałd zaapelowała… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Ukraina/ W obwodzie mikołajowskim pierwsze godziny bez podwyższania się poziomu wody w rzece Inhulec Po raz pierwszy od wysadzenia zapory na Dnieprze nie odnotowano wzrostu poziomu wody w rzece Inhulec - powiadomił szef władz obwodu mikołajowskiego. W regionie… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Opolskie/ Ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wód Na terenie dopływów Odry w województwie opolskim w piątek możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód - poinformowało WCZK w Opolu. » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Opolskie/ Utrudnienia na dk 42 w Rudnikach Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Rudnikach zablokowana jest droga krajowa nr 42 między Kluczborkiem a Pajęcznem. » więcej 2023-06-09, godz. 12:10 Szef MSZ o wyborze Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ: ogromny sukces Polski Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »