Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:40 Autor: PAP

Francja/ Ostatecznie odrzucono wniosek o ekstradycję do Włoch byłych skrajnie lewicowych bojówkarzy

Francuski Sąd Kasacyjny ostatecznie odrzucił we wtorek wniosek o ekstradycję do Włoch 10 byłych bojówkarzy skrajnie lewicowych ugrupowań z tego kraju. Dawni aktywiści przebywają we Francji od ponad 30 lat, we Włoszech zostali skazani w związku z czynami o charakterze terrorystycznym.

Proces ekstradycyjny ośmiu mężczyzn i dwóch kobiet w wieku od 62 do 79 lat toczył się od 2021 roku. Sześcioro z byłych bojówkarzy należało do Czerwonych Brygad, czterech do innych grup zbrojnych.


We Włoszech zostali skazani w związku z czynami o charakterze terrorystycznym, popełnianymi od końca lat 60. do początku lat 80. XX wieku. Ten czas w historii Włoch nazywano Latami Ołowiu - był to okres gwałtownych wystąpień społecznych i nasilenia terroryzmu ze strony grup skrajnie lewicowych i skrajnie prawicowych. W wyniku przemocy z obu stron zginęło ponad 360 osób, tysiące zostało rannych, aresztowano 10 tys. osób, skazano 5 tys. - wylicza AFP.


Byli działacze sądzili, że chroni ich "doktryna Mitterranda", czyli nieformalna polityka wprowadzona w 1985 roku przez rządzącego w latach 1981-95 socjalistycznego prezydenta Francji Francois Mitterranda. Według tej praktyki skrajnie lewicowi działacze, którzy zbiegli z Włoch do Francji nie byli wydawani władzom swojej ojczyzny, o ile zerwali z przeszłością i nie byli winni najcięższych, brutalnych przestępstw.


Jednak obecny prezydent Francji Emmanuel Macron, ku powszechnemu zdziwieniu opinii publicznej w swym kraju, zgodził się wiosną 2021 roku na procedowanie odnowionych rok wcześniej przez Rzym wniosków ekstradycyjnych dotyczących 10 byłych bojówkarzy - pisze AFP.


Po indywidualnym rozpatrzeniu każdej sprawy, paryski sąd apelacyjny negatywnie ocenił w czerwcu 2022 roku wszystkie włoskie wnioski, powołując się na poszanowanie prawa do prywatności i życia rodzinnego oraz sprawiedliwego procesu.


Zajmujący się sprawą prokurator odwołał się od tej decyzji uzasadniając, że ekstradycja pozwoliłaby na ponowny proces byłych działaczy i nie stanowi nieproporcjonalnego naruszenia ich prywatności i życia rodzinnego.


Sąd Kasacyjny, który we Francji pełni funkcję Sądu Najwyższego, odrzucił apelację, przychylając się do decyzji sądu niższej instancji. Wyrok ostatecznie zamyka możliwość ekstradycji byłych bojówkarzy do Włoch.


Obecność we Francji byłych włoskich aktywistów od dekad negatywnie wpływa na relacje między Paryżem i Rzymem - komentuje AFP. (PAP)


adj/ ap/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 09:50 Litwa/ Marszałek Sejmu RP: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa Chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa; parlamenty mają tu swoją rolę i cieszymy się, że została ona dostrzeżona… » więcej 2023-06-02, godz. 09:40 French Open - Świątek jak już ogląda tenis, to tylko swoje mecze 'Jakbym miała oglądać mecze, to przede wszystkim oglądałabym swoje' - powiedziała PAP Iga Świątek. W wielkoszlemowym French Open w Paryżu Polka broni… » więcej 2023-06-02, godz. 09:40 Uzbekistan/ Prezydent planuje opuścić dotychczasową stolicę Taszkent i przenieść się do nowej Prezydent położonego w Azji Centralnej Uzbekistanu postanowił zbudować nową stolicę i przenieść tam wszystkie urzędy; obecna stolica - Taszkent - ma zostać… » więcej 2023-06-02, godz. 09:40 Rzeszów/ 13. Moc Odkrywców, czyli Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki Interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy popularyzujące wiedzę m.in. z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, biotechnologii… » więcej 2023-06-02, godz. 09:40 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk 79 w Bronisławowie Jedna osoba została ranna wypadku na dk 79 w Bronisławowie (Świętokrzyskie), gdzie w piątek rano zderzyły się trzy samochody osobowe. Trasa jest zablokowana… » więcej 2023-06-02, godz. 09:30 Edukacja i szybkie kontr działanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Ukraina/ Gen. Załużny: Rosjanie użyli w nocy rakiet typu Ch, próbowali zmylić obronę powietrzną Rosjanie użyli w nocnym ataku na Ukrainę pocisków typów Ch-101 i Ch-555 oraz dronów irańskich Shahed-136 i 131; atakując Kijów próbowali zmylić ukraińską… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Kujawsko-pomorskie/ Zablokowana dk 15 w Strzelcach Zablokowana jest droga krajowa nr 15 w Strzelcach koło Mogilna (Kujawsko-pomorskie) z powodu uszkodzonej kanalizacji. Wyznaczono objazd - poinformowała dyżurna… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Wiceszef MSZ: sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal Sprawa sędziego Szymona Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zachęcał też polityków… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Po wypadku zablokowana dk 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy, gdzie samochód osobowy zderzył się cysterną przewożącą dwutlenek węgla - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »