Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:00 Autor: PAP

USA/ Szef dyplomacji Blinken: plan Zełenskiego zapewni trwały pokój

Plan prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zapewni trwały pokój i uniemożliwi Rosji ponowny atak - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania z okazji rozpoczętego we wtorek Szczytu dla Demokracji. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przekonywał, że żaden kraj nie chce pokoju tak bardzo, jak Ukraina.

Blinken poparł podczas konferencji 10-punktowy plan pokojowy prezydenta Ukrainy, argumentując, że spełni on wszystkie najważniejsze warunki, by zapewnić długotrwały pokój.


"Wszyscy wiemy, żeby pokój był sprawiedliwy, musi opierać się na fundamentalnych zasadach Karty Narodów Zjednoczonych, a żeby był trwały, musi zapewnić, że Rosja nie będzie mogła po prostu odpocząć i odbudować swoje wojska i ponownie rozpocząć wojnę w lepszym dla siebie czasie. Propozycja prezydenta Zełenskiego zapewniłaby taki pokój" - powiedział Blinken.


Szczegóły planu Zełenskiego przedstawił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Zełenski miał pierwotnie uczestniczyć w konferencji, lecz we wtorek odwiedzał przyfrontowe regiony Ukrainy. Kułeba stwierdził, że nikt nie chce pokoju tak bardzo, jak Ukraińcy, ale dodał, że "pokój za wszelką cenę jest iluzją", zaś ustępstwa na rzecz Rosji tylko zachęcą ją i innych agresorów do kolejnych podbojów. Podkreślił globalne konsekwencje wojny i przekonywał, że ukraińska formuła odpowiada na problemy takie jak zagrożenie nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo ekologiczne.


Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna przekonywała, że "nie może być trwałego pokoju bez sprawiedliwości i sprawiedliwość musi zwyciężyć". Pochwaliła przy tym decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wystawieniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej w związku z deportacjami ukraińskich dzieci do Rosji. Colonna wezwała wszystkie kraje będące stroną MTK o wykonanie swoich obowiązków wynikających z nakazu.


Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky krytykował głosy nawołujące do czynienia ustępstw wobec Rosji, porównując je do polityki appeasementu i układu monachijskiego przed II wojną światową.


"Mówią, że to zbyt ryzykowne, by wyzwolić Krym, że nie możemy podtrzymać naszego wsparcia dla Ukrainy (...). Wielu mówi, że Ukraina jest zbyt słaba, a Rosja zbyt silna i że Ukraińcy muszą pójść na kompromis i oddać część swojego terytorium. To jest dokładnie to, co przydarzyło się Czechosłowacji przed II wojną światową" - powiedział Lipavsky.


"To jest dokładnie to, czego Władimir Putin chce: by Ukraina się poddała i zaakceptowała tzw. propozycje pokojowe, by Rosja mogła przygotować się do jeszcze większej wojny" - dodał szef czeskiej dyplomacji.


Ukraiński plan poparli też uczestniczący w konferencji ministrowie spraw zagranicznych Izraela, Włoch, Malawi, Liberii, Japonii i Argentyny.


Konferencja była częścią drugiej edycji Szczytu dla Demokracji, organizowanej z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena. Trzydniowa impreza z udziałem 121 państw jest w tym roku współorganizowana przez Holandię, Zambię, Koreę Płd. i Kostarykę. Główne wydarzenia z udziałem przywódców państw planowane są na środę.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi zmierzą się z Niemcami w finale Piłkarze reprezentacji Francji do lat 17 wygrali z Hiszpanią 3:1 (0:0) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. W piątkowym finale zmierzą… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Niemcy/ Berlin rozbudowuje centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel Berlińskie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy na terenie dawnego lotniska Tegel ma zostać rozbudowane. Powstanie między innymi więcej obiektów edukacyjnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »