Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 15:50 Autor: PAP

Szef PO: pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii

Być może najważniejszą pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii; dziś w Polsce siły antyeuropejskie bez żadnego udawania mówią, że chcą zdobyć władzę, by wyprowadzić Polskę ze wspólnoty - powiedział we wtorek w Opolu szef PO Donald Tusk.

Tusk we wtorek spotkał się ze studentami i studentkami Uniwersytetu Opolskiego. Podczas spotkania pytany był m.in. o to, jak ocenia perspektywy Ukrainy na wejście do UE. Według szefa PO "nie ulega wątpliwości, że Ukraina zrobiła w sprawie członkostwa w UE dziesięć, sto, tysiąc razy więcej niż te państwa, które lata temu przystąpiły do UE i tego już nikt w Europie, w UE nie może zakwestionować".


Jak dodał, jest przekonany, iż "dożyje tego momentu, kiedy Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem UE". "Chyba, że (...) zdarzy się coś, czego ja się naprawdę boję, bo oglądałem to w Wielkiej Brytanii" - dodał, nawiązując do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tusk mówił, że "wie, ile rzeczy w historii, złych rzeczy, zdarza się także przez przypadek, przez głupotę lidera, fatalny zbieg okoliczności".


Jak stwierdził, "Ukraina będzie członkiem UE, chyba że Unia się rozpadnie". Lider PO zauważył, że w Polsce siły antyeuropejskie "już bez żadnych osłonek, bez żadnego udawania mówią, że chcą zdobyć władzę np. w Polsce, by Polska była bez UE, by wyprowadzić Polskę z UE". "Część z nich już rządzi, nie miejmy wątpliwości, że czy to jest minister (sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro, czy duma Opola Janusz Kowalski (wiceminister rolnictwa, polityk SP - PAP), przecież oni nie ukrywają, że są w UE tylko dlatego, że nie mają wystarczająco dużo siły, by nas wyprowadzić z Unii" - mówił.


"Być może najważniejszą pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji, otwartej i utrzymanie Polski w UE. Bo jeśli Polska wypadnie z UE, to Ukraina na pewno tej drogi nie znajdzie z oczywistych względów" - podkreślił szef PO.


Zwracając się do młodych ludzi szef Platformy, przekonywał m.in., że jednym z najważniejszych zadań jest "umieć zbudować w sobie taki system immunologiczny na kłamstwo, na pogardę, nienawiść, na fejki, to co zalewa współczesny świat".


"Dotarła do mnie informacja, która w jakimś sensie koresponduje z tym moim wstępem, że do pracy przywrócono, powiem +dziennikarza+, choć to słowo nie pasuje zupełnie, niejakiego (Tomasza) Duklanowskiego w Szczecinie, który organizował czy był źródłem tego zaszczuwania rodziny Filiksów i w konsekwencji samobójczej śmierci młodego Mikołaja Filiksa" - powiedział szef PO.


Na początku marca tego roku posłanka KO Magdalena Filiks poinformowała w mediach społecznościowych o śmierci swojego syna, Mikołaja Filiksa.


"Myślałem, że szala się jakoś przechyliła, że już i opinia publiczna, i wstrząs, jaki wszyscy przeżyliśmy po samobójstwie Mikołaja, że jakoś powstrzyma też władze, jakoś może dotrze do nich ta informacja, że trzeba położyć tamę takim działaniom i zrachowaniom w mediach rządowych, bo będzie dochodziło do kolejnych tragedii" - powiedział Tusk. Podkreślił, że "wie, na czym polega zaszczuwanie człowieka czy rodziny". "Problemem jest nie to, że to spotyka takich ludzi jak ja. (...) Problemem jest to, że to z jakichś powodów może spotkać każdą lub każdego z was" - powiedział.


"Czasami wystarczy, że ktoś ma przewieszona przez ramie tęczową torbę, albo że ktoś ma odwagę powiedzieć, że ma inny pogląd niż władza, lub ma odwagę i determinację działać z organizacji pozarządowej, która nie pasuje tej władzy. (...) W każdej chwili, kiedy władza nie ma kontroli, gdy sądy są sparaliżowane, media publiczne są w 100 proc. po kontrolą władzy, wtedy władza czuje, że może zrobić wszystko" - zaznaczył polityk.


W grudniu 2022 roku Radio Szczecin poinformowało, że poszkodowanymi przez Krzysztofa F. - byłego pełnomocnika marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. zwalczania uzależnień, który został prawomocnie skazany 14 grudnia 2021 r. m.in. za dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim - były "dzieci znanej parlamentarzystki". W połowie marca w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin mówił o tym, że "w mediach pojawiły się kłamliwe informacje, jakoby ujawnił dane osobowe ofiar pedofila". Duklanowski podkreślił, że nic takiego nie miało miejsca, a jedyną rzeczą, którą ujawnił, było to, że poszkodowani to dzieci znanej parlamentarzystki.(PAP)


Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marek Szczepanik


sdd/ masz/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 23:50 USA/ Pentagon: chiński myśliwiec dokonał niebezpiecznego manewru przed naszym samolotem Chiński myśliwiec J-16 wykonał niepotrzebnie agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim -… » więcej 2023-05-30, godz. 23:30 ONZ/ Amb. Szczerski do Rady Bezpieczeństwa: Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu - oznajmił… » więcej 2023-05-30, godz. 23:10 MSZ: Łukasz Jasina przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie Rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie - poinformował we wtorek resort polskiej dyplomacji. 'Informacje o jego… » więcej 2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »